Sol pentru bonsai!

anka_rose

New Member
Am achizitionat in urma cu cateva zile un bonsai, si am inteles ca trebuie sa ii schimb pamantul. Eu stau in Iasi si am cautat cam pe la toate florariile si pe la cateva supermarketuri dar nu am gasit nicaieri pamant pentru bonsai. Am inteles ca l-as putea face chiar eu din turba si pietris, dar intrebarea mea este ce fel de pietris ar trebui sa folosesc...este bun cel pentru acvariu?
Sau daca stie cineva vre-un loc de unde as putea sa il iau gata facut, i-as firecunoscatoare. Repet, eu stau in Iasi.
 
Anca :) , la aceasta intrebare ai mai primit un raspuns pe un alt forum. Dar repet...pietris normal de rau, cu granulatia de 2-4 mm si turba.
Vasile
 

anka_rose

New Member
Mai am inca o rugaminte.Vreau sa imi spuneti daca va mai supravietui.Am vrut sa ii schimb pamantul deoarece am vazut in sol purici de plante.In ghiveciul plantei sunt doua pietre care cred ca sunt lipite cu ciment.Radacinile erau si sub pietre si de aceea nu am reusit sa il scot.Am renuntat si i-am pus in completare turba cu pietris.Cred ca i-am rupt cateva radacini.S-au ingalbenit cateva frunzulite si el e cam molesit.Oare ca mai supravietui?mentionez ca aceasta actiune am facut-o vineri pe 18.
 

vali

Active Member
Moderator
Buna,
in mod normal, ruperea catorva firicele de radacina nu duce la moartea plantei. Mai mult, la orice replantare radacina copacelului se scurteaza, deci ar insemna ca orice bonsai replantat sa fie pierdut.
Tunderea sau ruperea accidentala a unei parti din radacina va duce la aparitia de noi ramificatii din punctul de rupere.

Principala grija trebuie sa fie aceea de a nu ramane "pungi de aer" in substrat, dupa schimbarea/completarea acestuia.
Faptul ca bonsaiul tau e "cam pleostit", e de inteles. Imediat dupa deranjarea radacinilor, planta trece printr-o perioada de stres. Daca replantarea e facuta corect, planta recupereaza fara probleme chiar daca "e fleoscaita" un timp, sau - mai mult - chiar daca pierde frunzele.
 

anka_rose

New Member
Iti multumesc pentru sfaturi si incurajari!Inca o mica intrebare pentru ca imi este tare mila de el...si saracu se chinuie sa supravietuiasca.Daca ar trebui sa moara..s-ar usca frunzele deodata sau pe parcursul a catorva saptamani?Mentionez ca de o saptamana este asa.
 
Sus