Sedum

lelia

Well-Known Member
Ce plantute frumoase ai acolo ,Masha ! :visator: culorile sunt de sezon ,arata super !
Cu sedumul mai incearca ,nu e pretentios ,cred ca l-ai bagat prea mult in seama :?
 

daisy111

Active Member
Multumesc fetelor! :hug:
Mascha,ai o rocarie superba,de mult zic ca imi fac si eu una,dar niciodata nu stiu ce plante sa imi aleg :oops: .....iar in privinta sedumului,Lelia are dreptate,nu e pretentios deloc,eu il tin iarna tot pe balcon neanchis si vad ca rezista eroic.
 

miki70

Active Member
Mi-am facut si eu 2 jardiniere cu sedumuri si alte plantute de rocarie care vor sta la fereastre cand dau bougile jos. Am pus si sedum sieboldii dar cum jardinierele au stat la nivelul solului peste vara s-au infruptat melcii din el si e cam uratel.

Dia zici ca rezista in ghivecel de plastic afara?
 

MASCHA

Active Member
Aceiasi intrebare am si eu ,rezista iarna afara in ghiveci ?
Anul trecut o radacina am plantat-o in pamant afara si a rezistat,dar pentru ca se tot asezau cainii peste el,era la soare,in primavara l-am scos si l-am plantat in ghiveci ,iar acum nu stiu unde sa tin ghiveciul la iarna :?
 

miki70

Active Member
Masha eu l-am trecut 2 ierni plantat in ghiveciul unui leandru care a stat pe casa scarii.
 

MASCHA

Active Member
Asa ma gandesc si eu sa fac,o sa-l bag la adapost atunci cand va fi ger,pana atunci al tin afara :D
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Pana la urma ce ati facul cu sedumul, fetelor? N-am observat la timp intrebarile voastre ca altfel v-as fi zic sa lasati fara grija sedumu-ul sieboldii afara iarna. Nu conteaza ca e ghiveci de plastic, e o planta extrem de rezistenta. Sedumurile mele sunt in ghivece de plastic gen castron, putin adanci care ingheata bocna iarna. Nu au patit nimic nici sedum-ul, nici sempervivum-urile.

Uite aici cum au iesit din iarna mai multe feluri de sedum.


 

teoiorg

New Member
Buna ziua !

Vreau sa mi fac un acoperis vegetal in Pitesti si m ar interesa sa pun o planta ca sedumul, citind despre el la dvoastra.
1. Puteti sa mi spuneti radacinile la ce adancime cresc ? Pentru ca nu pot sa pun un strat mai mare de 15 cm de sol, fiind prea greu pentru structura acoperisului.
2. Sau daca vreti sa mi recomandati un alt tip de planta.
Eu iau in considerare si vinca major, rezistenta la frig si cu radacini care pot sa se dezvolate si pe orizontala.


Multumesc !

Pana la urma ce ati facul cu sedumul, fetelor? N-am observat la timp intrebarile voastre ca altfel v-as fi zic sa lasati fara grija sedumu-ul sieboldii afara iarna. Nu conteaza ca e ghiveci de plastic, e o planta extrem de rezistenta. Sedumurile mele sunt in ghivece de plastic gen castron, putin adanci care ingheata bocna iarna. Nu au patit nimic nici sedum-ul, nici sempervivum-urile.

Uite aici cum au iesit din iarna mai multe feluri de sedum.


 

adrianam

Well-Known Member
Sedumul are radacini superficiale, chiar este pre a mult pentru el 15 cm.
O alta planta care rezista fara probleme iar stratul de 15 cm este arhisuficient de gros, sunt garofitele acelea roz, dar se inmultesc mai greu fata de vinca, insa sunt mult mai rezistente la seceta fata de aceasta.
Vinca este posibil sa nu se dezvolte prea bine si chiar sa se usuce daca prinde o vara secetoasa. II place mai mult umbra.
 

jasp15

Active Member
Referitor la vinca, nu cred ca este suficient 15 cm de sol, am pus si eu in jurul unui pom, dar acum am scos-o pt ca vreau sa amenajez cu altceva, iar ca sa o scot a trebuit sa bag cazmaua, asa radacini formase. Adriana, are dreptate ii place mai mult umbra, in soare daca nu este udata constat arata tare inestetic(eu am avut-o un an si in soare direct de aceea va spun).
Si eu am in plan asa ceva, am cumparat deja folia dar nu a avut cine sa-mi urce pamantul. Eu voi merge pe sedum, rezista foarte bine la soare si sunt multe sortimente frumoase. Dar, dpmdv si el are un defect ...dupa ce infloreste trebuie sa aduni tijele florale pt ca si acele strica un pic feng shuiul!102741832.jpg
am pus poza de unde a trebuit sa scot cu cazmaua, iar in fundal este tarcul de la caini unde vreau sa fac acel acoperis.
 

teoiorg

New Member
Vreau sa fac niste experimente, pe diferite tipuri de sol, amestecat in diferite compozitii cu pietris, nisip, argila si sa vad cum trece peste iarna.
O sa incerc sa vad daca mai am timp sa cumpar planta asta sedum si sa reusesc sa o replantez, sper ca nu e prea tarziu ca deja nu prea mai e soare.
 

jasp15

Active Member
Sedumul acesta este de mai multe feluri, doriți un singur fel sau mai multe feluri? Eu am pus în roti de cauciuc, pământ de cumpărat amestecat cu mult nisip și putina griblura. În 2 ani nu a decedat nici unul din vreo 7 tipuri de sedum pe care le am. Nu am pus însă niciodată toamna târziu ci numai primăvara sau vara.
 

teoiorg

New Member
Am gasit pe langa pitesti de vanzare, ma duc maine sa vad ce tipuri de sedum au si care ar fi mai rezistenta si mai potrivita pentru ceea ce vreau sa fac.
E dificil ca imi trebuie o planta foarte rezistenta, radacini scurte sau care se pot duce pe orizontala, sa stea verde pe perioada iernii, sa reziste la variatii mari de temperatura -10 + 40 cat e la noi, etc.
Deocamdata sedumul vad ca ar fi ceea ce as vrea, dar la tipuri am inteles ca sunt 600 deci ma depaseste. Iau ce gasesc, poate as incerca mai multe tipuri de ce nu.
Buna ideea cu rotile de cauciuc. O sa incerc, poate o sa fie o iarna mai cuminte.
E incurajator ca sunt asa de rezistente, daca nu v-a murit nici una.
 
Ultima editare:

jasp15

Active Member
Nu, acesta nu este de la plant shop. Am cumpărat în toamna trecuta nu știu ce floare care nu a rezistat afară, în primăvara când am vrut sa arunc ghiveciului am văzut câteva firicele care dădeau sa iasă. Le-Am lăsat acolo și voala.....Sedum sieboldii. Atât a crescut din primăvară pana acum!
 
Sus