Sedirea Japonica

sarselia

Active Member
Moderator
Denumire: Sedirea Japonica

Familie: Orhidacee

Imagini:
http://picasaweb.google.com/sarselia/Sc ... 6059766178

Sursa Webshots:



Origini:Sedirea Japonica poate fi gasita in muntii din partea de sud a Japoniei.In tara ei i se mai spune si "Nagoran-Shima".

Descriere:Frunzele sunt carnoase si puternice la atingere fiind asemanatoare cu cele ale Phalaenopsisului.Se pot gasi diferite specii care au frunzele rotunde,variegate sau ovale.

Lumina:prefera lumina unor geamuri cu orientare estica,vestica sau sudica.Pe timpul verii trebuie sa fie protejata de razele arzatoare ale soarelui.Poate fi crescuta si afara,pe timpul verii,dar tot la fel,ferita de soare.

Temperatura:In timpul verii prefera o temperatura de 20-25 grade cu o diferenta de cel putin 10 grade intre zi si noapte.Iarna temperatura poate fi de 10-15 grade.

Flori:Sedirea japonica infloreste de regula la inceputul primaverii sau chiar vara.Tijele florale pot avea de la 3 si pana la 12 flori.Aceste flori pot dura de la 1-2 luni si sunt parfumate atat ziua cat si noaptea.
Florile pot fi albe,crem sau verzi iar mijlocul acestora este ciclam.

Solul:Schimbarea ghiveciului poate fi facuta primavara sau vara,moment in care si florile ar trebui sa fie trecute.Poate fi tinuta numai in muschi Sphagnum sau pot fi folosite urmatoarele tipuri de substrat.
Un amestec de sphagnum+perlit+scoarta de pin poate fi la fel de benefic pentru cresterea ei.

Udarea:
Cer o umiditate intre 50% si 70%. Mai mult, ele apreciaza f. tare alternanta uscat/umed, intr-un rastimp foarte scurt. Udarea trebuie sa fie moderata, cu apa necalcaroasa si fara clor, ele fiind sensibile la udarea in exces.
Vaporizati radacinile aeriene, spatele frunzelor si substratul la suprafata.

Aerul:Iubesc miscarile de aer usor umede, cu o temperature adecvata, care usuca repede radacinile, dar trebuie evitati curentii de aer rece sau cald.

Ingrasaminte:In perioada cresterii e de preferat ca fertilizarea sa fie facuta ori de cate ori udati planta.E de preferat un ingrasamant din care sa lipseasca ureea.
Iarna,find intr-o perioada de repaus, e de preferat sa le fertilizati o data la luna.

Boli si daunatori:
Cosenile

Greseli de ingrijire:

Apa in exces duce la putrezirea radacinilor.
 

CristianG

Well-Known Member
Este tare draguta! Am primit si eu de la cineva din Italia un pui foarte mic prin posta. Din pacate planta era destul de mica si nu a supravietuit.Stiu ca miroase foarte frumos...Daca puiul din imagine este al tau, ii doresc tot binele din lume. Nu de alta, insa trebuie sa iti faca si flori.... :wink: :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
CristianG a spus:
Este tare draguta! Am primit si eu de la cineva din Italia un pui foarte mic prin posta. Din pacate planta era destul de mica si nu a supravietuit.Stiu ca miroase foarte frumos...Daca puiul din imagine este al tau, ii doresc tot binele din lume. Nu de alta, insa trebuie sa iti faca si flori.... :wink: :D
Multumesc mult!
Puiul din imagine este al meu si culmea e ca desi furnizorul zicea ca este o planta matura arata tare mic.Imi pare nespus de rau pentru al tau,Cristian.
Legat de flori cred ca abia la anul pentru ca a facut mult pe drum si trebuie sa isi revina.Din cele citite florile miros a lamaie...
Vom vedea.
Oricum va mai tin la curent cu evolutia lui.
Cu mare placere,Edel.Vor mai fi si alte articole asa ca stati aproape.
:)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Mersi Cristian.Sa speram ca vom ajunge sa o vedem si inflorita.Momentan saracuta isi revine dupa un drum lung si sper din suflet sa nu pateasca nimic.
Imi place enorm cultura japoneza si de aceea am ales o orhidee care e din acea tara.
Dar sa vedem daca ii va placea la noi in Romania.
:)
 

CristianG

Well-Known Member
Sa speram ca o sa-i placa. Nu de alta, insa aceasta orhidee nu o sa apara pe piata romaneasca niciodata. Totusi sa nu spunem niciodata....Apoi am senzatia ca se comercializeaza doar in alte state, insa si acolo destul de rar. Nu este populara in lumea orhideelor. Putini oameni vor face cunostinta cu ea. Doar de pe net, prin poze si daca fac vreo comanda de pe nu stiu ce site. Romania nu o sa vada niciodata picior de orhidee japoneza. De fapt, am senzatia ca aceasta orhidee, se creste mai mult in sera si mai putin in casa. Sa speram ca nu este mofturoasa si o sa te bucuri de ea. :D :wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nu am mai scris deloc pe aici asa ca revin cu o poza.
Am mai crescut si noi putin si deja este de 1 an la mine.
Din pacate orhideele acestea mai cu mot cresc taaaare incet.
Insa cresc...
Abia acum ca am vazut cele 2 poze (cea de anul trecut in comparatie cu aceasta )mi-am dat seama ca a mai crescut.

anul trecut


anul acesta(mai precis azi)

 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Nu am mai scris deloc pe aici asa ca revin cu o poza.
Am mai crescut si noi putin si deja este de 1 an la mine.
Din pacate orhideele acestea mai cu mot cresc taaaare incet.
Insa cresc...
Abia acum ca am vazut cele 2 poze (cea de anul trecut in comparatie cu aceasta )mi-am dat seama ca a mai crescut.

anul trecut


anul acesta(mai precis azi)

Cred ca o sa dureze ceva timp pana o sa infloreasca. Arata bine....Felicitari! :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc frumos Cristian insa nici nu visez inca la a o vedea inflorita pentru ca cine stie peste cati ani se va intampla.... :roll:
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Multumesc frumos Cristian insa nici nu visez inca la a o vedea inflorita pentru ca cine stie peste cati ani se va intampla.... :roll:
Ai mare dreptate...Cred ca este o planta pretentiosa daca nu se gaseste pe piata foarte usor. :)
 
Sus