Salvare Beallara

cornelia

Fondator
Membru staff
Va povesteam despre o cambrie/Beallara cumparata ca sa incerc s-o salvez. N-am vazut pana acum la nici o orhidee radacini atat de uscate. Si totusi, cu frunzele deshidratate planta are 2 tije. Una are un boboc, cealalta o floare. Am curatat-o de scoarta si am plantat-o in sphagnum umezit. La momentul asta are 1 radacina mica ... valabila. Celelalte nu stiu daca s-au mai rehidratat si nu-mi vine s-o deranjez saraca.




Am uitat sa mentionez ca avea si paduchi lanosi.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Chiar merita sa traiasca. Tare chinuita a fost. Le-am spus alora in magazin de faza cu paduchii lanosi si au ridicat din umeri. De parca nici nu era treaba lor. :x
 

mymo

Active Member
Eu eram intr-o seara aproape de ora inchiderii la Real si am avut "fericita" ocazie sa vad cum uda florile:cate un pahar mare de plasti la fiecare ghiveci.Adica toate aveau parte de acelasi tratament :x
 
cornelia , ce -ti mai face beallara ? ai reusit sa o salvezi ?
ma intereseaza si as dori sa-mi spui mai multe , deoarece acum vreo 2-3 luni am primit si eu de la o prietena o beallara (este in s/h);din pacate am tinut-o la balcon pt mai multa lumina dar unde era mai rece (eu neavand experienta cu bilele nu am stiut ca ii tine rece la "picioruse"-cum spunea cineva )
cam de 1 luna au inceput sa-i cada (ma rog, ingalbeneasca )cate o frunza la saptamana ; am scormonit putin , si se pare ca radacinile pa-pa ! am pulverizat-o cu atonik si parca 2 din pseudobulbii mai tineri au inceput sa dea cate o radacinuta firava :( ce ma sfatuiesti sa fac?sa o scot din bile?
nu am spagnum ;dar niste fibra de cocos ar fi buna ?
of,of tare as fi vrut s-o vad ca-i merge bine la mine ; :cry:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Incearca sa o pui in scoarta si o vreme doar sa ii pulverizezi frunzele.Neavand radacini oricum nu isi poate extrage apa sau umezeala decat prin frunze.
Legat de fibra de cocos nu te pot ajuta foarte mult pentru ca eu ,personal nu am incercat niciodata cu asa ceva.
Si sa nu o mai tii la frig!
Are nevoie de o temperatura constanta pentru a-si da drumul la radacini.
Multa bafta
 
pai de o luna, de cand s-a ingalbenit prima frunza si a picat , am trecut-o in casa , und este mai cald :visator:
acum o atonicesc (cam la 2 zile) si ma tot invart pe langa ea; din pacate , de atunci au mai picat si alte frunze de aceea as vrea o confirmare pt o masura mai drastica ( scoaterea din bile adica) ;
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ahaaa acum am inteles.Inca e in bile?
Pai nu stiu ce sa zic pentru ca daca o vei scoate se va acomoda si mai greu la noul mediu,ea fiind obisnuita cu umezeala mai puternica pe care a avut-o cu bilele.Insa poti sa incerci daca vezi ca asa nu mai vrea.
Multa bafta.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Da, am recuperat plantuta si a facut si flori. Intre timp nu stiu pe la cine a ajuns. La tine Sarselia? :oops:
 
Sus