Rog sfat referitor la cactusi

Blitz

Active Member
Tot eu revin cu o intrebare: tzeposhii mei sunt afara de ceva timp, le merge foarte bine, DAAAAR: la noi plou "in draci", de la ora 14.00 vom avea si "avertizare" meteo/ iar cactusii sunt in zona expusa la de toate- nu as vrea sa pateasca ceva :oops:

Ce sa fac- sa-i las afara sau sa-i stresez mutandu-i undeva intr-o zona mai ferita- desi nu stiu unde :eek: ca de maine voi mai avea si santier intr-o parte a casei :x

Rog sfat :oops:

Multumesc anticipat :D
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Din punct de vedere al temperaturilor nu trebuie sa-ti faci griji, dar pentru ploaie incearca sa-i protejezi cu o folie ceva, dar bine ancorata. Eu asa as face, acum mai asteapta si alte pareri de la cei care au C&S in aer liber. Atata ma pricep, atata spun ca de .....si eu-s blonda. :oops: :rofl:
 

Blitz

Active Member
Mai, tot nu imi este clar: pun "pelerina de ploaie" la tzeposhi- dar daca dedesubt se fac aburi? Ce o fi mai sanatos pentru ei???
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Pai o pui in asa fel ca sa nu se abureasca, adica lasi deschisa o fanta intr-o parte ferita, in spate, spre garaj (daca-mi aduc bine aminte rafturile cu cactusi). Acum eu nu stiu daca aveti si avertizare de furtuna, ca e mai greu de "ancorat" ghivecele.
Nu mai stiu unde am vazut rafturile, mai pune odata linkurile ca poate-mi vin idei mai clare. :?
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Am inteles. M-ai bagat un pic in ceata, dar vad ca mai e un pic de loc pe etajere, asa ca mai inghesuie 3-4 ghivece pe acolo, lasa cat mai putini in stativ si lasa-i neacoperiti, in voia ploii. Avand drenajul bun cand se opreste ploaia, apa se va scurge. Discutand acum cateva zile aceasta problema a cactusilor in ploaie, cu Gino, mi-a spus ca asa ii lasa si nu au patit nimic. E greu sa spui exact ce sa faca altcineva, ca nu vrei sa dai gres, dar repet asa gandesc si asa as face eu. La urma urmei trebuie sa si riscam un pic. :) Si trebuie sa recunoastem ca daca se intampla ceva cu ei avem de unde-i inlocui. :wink:
Suportam paguba 1/2 -1/2, ca ambele invatam din experienta asta! :rofl:
 

Blitz

Active Member
Multumesc inca o data, tzep, pentru sfat, cred ca imi fac griji cam degeaba, ei au drenaj bun si sunt din cei cu "vechime". Pe rafutirle de pe garaj nu mai am loc cam am pus ieri si ceva jardiniere cu petunii (dar asa ca apa de la ele sa nu ajunga la tzeposhi). Imi pare rau ca nu pot face momentan poze, toata "filmoteca" este la baieti. Ai dreptate, trebuie sa mai avem si incredere in rezistenta plantelor :D
 

FlorentinaS

Member
Eu in cei doi ani in care am tinut cactusii in curte, au stat pe o masa, neprotejati deloc de ploi si nu am pierdut niciunul din cauza asta.
Intr-adevar, daca drenajul e bun si apa nu "balteste" pe langa radacini, nu-i niciun bai.
Am avut ocazia sa vad- live sau in poze- colectiile unor pasionati de cactusi care isi tineau sute de plante in ghivece in gradini. Evident, nimeni nu ii muta in timpul ploilor, mai ales ca unii nici nu locuiau la gradinile alea si ajungeau acolo doar in week-end...
 

Blitz

Active Member
Multzam fain inca o data :D :D :D Si sa stii ca eu ma bucur si de tzepi nu numai de floricele- sunt suficient de "blonda" sa mangai cactusii si nici macar nu ma intzeapa :D :D :D
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
De asta suntem aici ca sa dam si sa primit din ceea ce mai stim sau banuim. :oops: :rofl:
In ultima perioada am transplantat si transvazat cam 30-40 de cactusei, nu am luat nici un "tzepisor" de la ei (ii am pe ai mei :wink: ) si nici nu lucrez cu manusi ca nu pot simti plantele. Stiu ei cand si pe cine sa intzepe! :rofl:
 

FlorentinaS

Member
La mine stiu in mod sigur :rofl:
Am mutat acum ceva timp doua ladite de plastic pline cu cactusi: eu am intrat in lift cu prima ladita, sotul s-a inghesuit langa mine cu a doua si cand s-a intors cu spatele la mine, unul dintre cactusi, suparat pe gestul nepoliticos, l-a intepat fix in... fund! Si era unul cu tepi de-aia imensi si grosi :rofl:
 

Blitz

Active Member
:rofl: :rofl: :rofl:

Eu m-am indragostit de cactusi tocmai datorita sotului meu si fiului meu care sunt mari iubitori de tzeposhi- dar m-a intepat si pe mine microbul :rofl: :rofl: :rofl: si neavand "anticorpi" s-a facut "boala rea" :rofl: :rofl: :rofl:

Multzam fain de sfaturi si incurajari :D
 

lelia

Well-Known Member
Am si eu o intrebare :cactusii primesc apa peste iarna ? stiu ca e o intrebare tampita :oops: dar nu vreau sa pateasca ceva plantutele ...
Temp. e in jur de 5*,ceva umezeala ,substratul e uscat si nu stiu daca vor rezista fara apa, pana la primavara :?
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Lelia, cactusii nu au nevoie de apa in timpul iernii. Temperatura e constanta zi si noapte? Sunt depozitati la lumina? Partea cu umezeala nu prea-i buna. :gandit:
Detaliaza un pic conditiile de iernare, te rog.
 

lelia

Well-Known Member
Au ceva lumina ,temp. intre 1*si 10* depinde de gradele de afara ...pentru ca sunt foarte multe plante ,iar eu ajung o data pe luna, sa aerisesc ,se formeaza condens ,ei sun asezati linga peretele interior la 2m de geam ,e prima iarna acolo ....am vazut ca substratul e foarte uscat si credeam ca tre' sa-i ud.
Multumesc pentru raspuns ! :hug:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Variatiile de temperatura sunt bune, dar partea cu umezeala nu-i buna deloc. :( Asta e, poate nu o sa fie afectati totusi.
Cam prin februarie o sa incepi sa-i uzi cu cateva picaturi de apa, dar depinde de temperaturi.
Daca mai intrebari si stiu sa raspund, cu mare placere! :hug:
 

yoyoo221

Member
Vin si eu cu o intrebare de incepator in ale "teposilor":
Am cativa puiuti de cactusi,momentan stau pe hol (unde temp.este sub 5 grade),as vrea sa ii mut in pivnita (unde temp e putin mai mare),numai ca acolo nu au lumina.
Rezista peste iarna fara lumina????
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Rezista, dar se etioleaza. :(
Pe hol ai numai temperaturi sub 5 grade?! :? Banuiesc ca noaptea sunt 5 grade, dar ziua creste. Daca-i asa, lasa-i acolo ca e foarte bine pentru ei. Nu-i uzi deloc pana prin februarie.

Te rog sa nu mai scrii cu majuscule, daca citim mesajul il citim tot. Eu o sa-l editez.
Multumesc!
 
Sus