probleme frunzulite carmona

aalyna

New Member
Imi pare rau pentru calitatea proasta a pozelor , o sa incerc sa fac si cu aparatul si clar sa-mi schimb telefonul :suparat: ..
Pe carmona o am de pe 10 iulie si i-am facut o replantare in acelasi ghiveci cu pamant de bonsai si pietris de acvariu dar am observat ca incep sa i se innegreasca frunzele ( din mijlocul frunzei incepe cu un punct negru sau o dunga neagra , doar 2 doua s-au innegrit pe marginea frunzei)iar florile nu reusesc sa infloreasca se innegresc ,i-au dat frunzulite si flori noi , de udat o ud in fiecare seara ( se usuca foarte repede pamantul). ce nu fac bine ?
http://s1241.photobucket.com/albums/gg5 ... 091958.jpg
 

vali

Active Member
Moderator
:eek: WOW!
Cand am deschis link-ul pus de tine, mi-a aparut o imagine cu un fond portocaliu si o "bulina neagra" pe mijloc. Am crezut ca ai fotografiat petele de pe soare :)
Dand "next" si defiland prin restul pozelor, am inteles ca-i partea inferioara a unui vas :oops: . Am vazut si carmona in diferite ipostaze, dar nu reusesc sa deslusesc care-s frunzele cu problema descrisa de tine. :?
Se vad cateva frunze lovite, patate, dar asta-i mai degraba rezultatul unor actiuni mecanice.
 

aalyna

New Member
:) da, ai dreptate sincera sa fiu nici macar eu nu prea le gasesc prin poze ..o sa fac diseara cu aparatul cate o poza la fiecare frunza cu probleme ( mi-am luat-o de la cealalta carmona care e inca in terapie intensiva cu putine sanse de supravietuire asa ca la fiecare problema intreb ), inca o data scuze de poze , revin mai pe seara :oops:
 

vali

Active Member
Moderator
aalyna a spus:
:) da, ai dreptate sincera sa fiu nici macar eu nu prea le gasesc prin poze ..o sa fac diseara cu aparatul cate o poza la fiecare frunza cu probleme
Eh, nu-i bai... Numai sa nu cada frunzele pana atunci :giggle:
Glumesc... si imi cer scuze in acelasi timp, in cazul ca gluma o sesizez doar eu (mi se intampla frecvent).
 

aalyna

New Member
:tavalit: funny!
am lipsit ceva , din nefericire am fost racita si am avut foarte multa munca la servici darrrr SURPRIZA din fericire carmona mea este foarte bine , are floricele noi care si infloresc, are frunzulite noi multe si noi lastari ..... am facut poze la frunzele cu probleme dar nu am avut timp sa le pun , cand ma eliberez promit sa le pun si in plus cateva poze cu mandra inflorita :).... deci , vali, teapa ne tinem frunzele pe noi ... hai sa avem o zi buna si racoroasa :pa:
 

vali

Active Member
Moderator
De-asa tzepe... sa tot avem parte!
Bravo ei! Sau,mai bine, bravo voua! :D
 

pork

Member
Daca n-are vali facebook si parca zicea pe undeva ca nu, atunci nu le poate vedea. Mai bine uploadeaza pozele pe un site dedicat, gen imageshack.

Inveleste planta si ghiveciul intr-o punga si strange-o jos ca sa fie inchisa. O saptamana sta asa lejer fara nicio problema ;-)
 

alien.alin

Member
Alina, un lucru e clar...ti-ai schimbat telefonul. :D

Cat despre minisera, eu am tinut bonsaiul meu in minisera cam o luna jumatate, iar cam la 2 zile scoteam copacelul din sera pentru aprox o ora. Si nu a avut nici o problema. Eventual, poti sa uzi pamantul mai bine chiar inainte sa pleci, apoi bagi copacelul in sera si sta linistit si foarte ok o saptamana.
 

aalyna

New Member
ne-am ( am luat copilul cu mine) intors din concediu si totul este bine ..cred ca i-a prins bine aerul de munte :)
 

pork

Member
In principiu schimbarile de mediu nu sunt tocmai recomandate. Pe cat se poate e bine de gasit un loc ce ii prieste si lasat sa se tolaneasca acolo :)
 
Sus