Plumeria (Frangipani)

michaela

Active Member
Ei, hai , ca eu le-am pus sa ne incante ochii nicidecum sa ne intristam... :) cred eu ca e bine de stiut ca avem de unde alege si asemenea exemplare...chiar daca nu acum,....in viitorul apropiat, la primavara de exemplu... :D !!??!!
 
D

dyayzh

Guest
Am si eu doua plumerii. De fapt 2 tije cam de 60 cm. Una a avut frunze minunate pana au atacat-o paienjenii si au cazut, cealalta inca nu a dat nici o frunza. Ce conditii sa le ofer de acum inainte?
 

marean

Active Member
Ai plumerii,sa-ti traiasca !
Pai tinand cont ca acuma incepe perioada lor de repaos,ce poti face e sa le pui intr-o camera racoroasa ,dar foarte,foarte luminata,udat cam deloc pana la 1 bucata udare mica la 1 luna .
Oricum,plumeriile mari,ca si ale tale,isi pierd frunzele inaintea inceperii perioadei de repaos,deci nu-i mare baiul,la primavara va lastarii si reinfrunzii :wink: !
 

zamfira

Member
Eu am facut o experienta iarna trecuta , avand 2 plumerii, una am tinut-o in casa ca, la 18 grade si lumina, iar cealalta in beci, cam 10 grade si lumina putina . Amandoua au evoluat la fel in vara asta . Cea tinuta in beci , a facut mai multe frunze decat dea tinuta in casa .
Cea din beci am udat-o doar prin februarie, cand a inceput sa se increteasca , iar cea din casa tot inspre primavara .
Frunzele si le-au pierdut amandoua peste iarna .
Acum ale mele sunt inca afara , e drept langa casa , si sub atenta supraveghere a temperaturii :)

Si astia sunt puiutii din toamna asta , au 3 saptamani
 
D

dyayzh

Guest
Atunci, o sa le pun intr-un loc cat mai luminos si racoros. Parca vad ca o sa fie pline de frunze si flori la vara :wink:
 

michaela

Active Member
dyayzh a spus:
Am si eu doua plumerii. De fapt 2 tije cam de 60 cm. Una a avut frunze minunate pana au atacat-o paienjenii si au cazut, cealalta inca nu a dat nici o frunza. Ce conditii sa le ofer de acum inainte?
Le place tare mult pulverizarea pe frunze... si cred ca asa combati si aparitia paianjenilor...bafta multa cu ele! in rest lumina, sa uiti de ele la udare si n-ai treaba! :wink:
Daca le pui la iernat....sfatul lui mareean e f bun
 

magda

Active Member
Moderator
sunt asa de suparata incat imi vine sa plang :cry: Am avut 12 seminte de plumeria de la Rodica, careia ii multumesc inca o data si acum am o singura plantula - am pus caserola pe soba deasupra unor carti, am facut focul cate putin in casa ca era destul de frig si rasarisera vreo 8. Eram asa de fericita.De cateva zile nu prea mai cresteau in afara de una asa ca m-am hotarat sa verific- li se uscase radacina celor rasarite, iar celorlalte le murise embrionul. :eek:f: Cred ca a fost prea cald si caldura a distrus plantulele.Sper ca macar asta sa traiasca. oricum am mutat-o de pe soba.
 

michaela

Active Member
da...... s-au deshidratat....
stii Thailanda , singapore au totusi si umiditate ridicata...a aerului sunt tzari imprejmuite de ocean nicidecum aer uscat...sau caldura uscata. Eu am patit-o in vara asta cu un butas care inradacinase deja, la caldura de afara-care a fost vara asta-s-a deshidratat pur si simplu. L-am retras din plin soare si l-am lasat la soarele amiezii si a prins viata iarasi, spre bucuria mea ca nu l-am pierdut. Pe de alta parte daca au o umiditate ridicata a aerului sunt predispuse la ciuperci pe frunze pe tulpina, asa ca cel mai bine e ca fiecare sa-si studieze bine planta si in functie de necesitatile ei s-o ingrijeasca, nu intotdeauna regulile sunt intru totul batute in cuie... :)
Flori frumoase!
 

marean

Active Member
Felicitari,Michaela,pt pudica ta,e foarte frumoasa !!!
Cum e parfumul,da-ne detalii :mrgreen: ?!
 
Sus