Paphiopedilum - Orhideea "Papucul doamnei"

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

marean

Active Member
Sash a spus:
Marean multumesc mult pentru raspuns - il "cronometrez" pe al meu sa vad cat il tin florile :astept: dar pana acum - il am de aproape o luna - i s-a uscat floarea cu care l-am cumparat si inca una, a mai ramas doar cu ultima deschisa...
Dar mi-a facut o surpriza placuta un papucel unifloral cumparat in toamna de la reduceri si care a facut o chestie care seamana suspect de tare cu un bobocel in mijlocul unei plante crescute de atunci incoace (la cumparare era cat un bob de mazare) :D

Monis felicitari pentru achizitie si... asa minunatie merita pereche! :D
Are 3 floricele ? Buna treaba ! Poaza cu el nu ai,ca sa ne lamurim de e unifloral ori ba ?
Al meu si-a deschis a 3-a floare complet saptamana asta ,la 3-4 zile dupa ce se usuca una incepe sa se deschida un nou boboc :wink: .
 

Sash

Active Member
Stai ca vorbeam de lucruri diferite. Greseala mea :oops:
Cel care a facut boboc acum e un unifloral anul cumparat anul trecut din perioada expozitiei de la hornbach.Asta e grena (cred).
Cel cu multe floricele e un multifloral cumparat acum vreo luna, care avea o floare deschisa si 2 boboci cand l-am luat. Intre timp s-a ofilit floarea care o avea, a deschis primul boboc, s-a ofilit si ala si acum e deschis cel de-al doilea boboc si cred ca va fi si ultimul ca mai are doar un mot cat o boaba de piper care nu cred ca se va dezvolta in boboc. In acelasi timp a avut deschise max. 2 flori, dar nu pentru mult timp. Asta e alb.
Cel de care nu stiam daca e unifloral sau multifloral era unul pe care am ezitat sa-l cumpar si care avea 2 flori deschise, dar m-ai lamurit cand mi-ai zis ca cei uniflorali pot avea si "gemeni". Asta era pistruiat.
As face poze dar a dat bb cu aparatul foto de pamant asa ca nu mai pot face decat poze cu telefonul care sunt de calitate proasta :(
 

marean

Active Member
Am inteles !
Cel pistriat e un bulldog sau un hibrid mai putin complex decat acesta de paph insigne :wink: . Imi plac in mod deosebit,desi florile nu tin mult si sunt doar 1-2-3 pe tija,insa au asa un aer princiar ca merita iertate micile imperfectiuni !
Bafta cu ei,asteptam cu nerabdare intorcerea aparatului foto reparat (daca se poate :mrgreen: - adica daca bebe nu e pui herculian 8) ) ! :D
 

marean

Active Member
Papucel unifloral pe care nu se mai vede niciun boboc,da ( chiar daca sunt uniflorali,pot face si 2-3 flori,insa cam in acelasi timp se deschid,sau in orice caz bobocii sunt vizibili ) ? Daca e asa,o poti taia cat mai de jos .
 

CristianG

Well-Known Member
MONIS a spus:
as dori un sfat....s-a cam trecut floarea papucelului meu....sa tai tija?
Uita-te sa vezi daca mai exista mici bobocei care urmeaza sa se dezvolte.Daca nu, inseamna ca papucelul nu este multiflower. Trebuie sa tai tija...O zi minunata! :D
 

Sash

Active Member
Bobocel la un papucel unifloral ce n-are un an :D Mi-a facut o surpriza deosebit de placuta. Ma asteptam insa sa cresca si tija dar nu ma deranjeaza nici daca infloreste la "firu' ierbii".
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am un papucel care infloreste continuu de anul trecut din august. Intre timp a mai crescut o tija. Acum are 2 flori si 4 boboci, impartiti frateste pe cele doua tije. E cam greu de pozat dar sper sa vedeti:



Si al doilea a fost cumparat in martie. La momentul ala avea 2 flori deschise si un boboc. Dupa ce s-au trecut aceste flori, s-a uscat si tija. In timp ce prima tija se usca, se forma a doua tija. Acum planta e ocupata sa faca si pui.



Merita tot respectul, nu?
:oops:

La ceilalti papucei n-am ajuns acum pe intuneric. O sa-i verific si pe ei maine pe zi.
 
D

dyayzh

Guest
Noi intrati in familie. Imi place foarte mult si coloritul frunzelor :oops:



 

Sash

Active Member
Foarte frumosi!
Unul dintre ai mei a reinflorit de ceva timp - cel de care va spuneam ca n-are 1 an de cand l-am cumparat si ca plantuta care a dat floarea era cat un bob de mazare atunci. E drept ca tija are cativa cm :)
 

michaela

Active Member
Hop si eu cu un papucel..... :visator: , pentru care-i multumesc lui Dya :D

Finalmente am si eu un grasunel... :wink: 8)
 

giulia

Member
intr-un ghiveci obisnuit - ca cel din poza lui Sash locuieste o planta adulta , un pui al ei cat ea si alt pui al ei - micut .puiul cel mare are 2 pui maricei . ii las in acest ghiveci ? nu vreau sa ii despart .
 

Sash

Active Member
Sa va zic si eu de papucelul pe care vi-l aratam mai sus. Floarea deschisa atunci inca mai este si arata bine. Interesant e ca de langa ea a mai aparut o tija cu 2 bobocei. Tre' sa-i fac o poza sa vedeti si voi ca pe mine m-a lasat masca. Eu stiam ca e unifloral, asa arata si prima floare, dar tija doi ma duce rau cu gandul la multiflorali.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sa-ti spun o chestie: si al meu pare sa se comporte la fel. Deocamdata creste si formeaza 2 chestii, par sa fie pui si viitoare tije ...Sa vedem ce o iesi.
 

marean

Active Member
Foarte bine,Sash , e minunat ca o sa mai ai o tija !
Insa faci o confuzie : multifloral e acel paph care are numeroase flori pe o singura tija ( 5-8-12 etc ) .
Tu ai un unifloral harnic care mai produce o tija cu 1-2,exceptional 3 flori :wink: .
 

Sash

Active Member
O sa pun poza... A facut 2 tije si una din ele cu 2 boboci, unul mai mare si unul mai mic - daca il vedeam in florarie probabil l-as fi luat ca multifloral.

Cornelia, daca tin eu bine minte sunt din acelasi loc si acelasi lot asa ca asteapta-te la nazdravanii din partea lor :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus