Paphiopedilum - Orhideea "Papucul doamnei"

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

mikiduzza

Member
cred ca a avut mama bune, dar nici stapana actuala nu e mai prejos.. :wink:
amandoua cred ca au avut mare grija de el, si se vede lucrul acesta :giggle:
 

Camik

Active Member
Papucelul are frunzele cu pete?
Intreb pt. ca am primit si eu doi dar fara flori si sunt din cei patati pe frunze.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ca si crestere intr-adevar nu cresc extrem de repede insa, daca se acomodeaza, incep sa infloreasca vei vedea ca vor fi harnicuti.
 

mikiduzza

Member
de-abia acum cred ca a inceput sa se acomodeze....
de-un an de zile, si cred ca a facut doar o frunza....
dar anul asta a fost mai harnicut...sper sa ma surprinda placut cat de repede :) :giggle:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cu siguranta va veni si timpul lui.Si eu am avut un papucel pe care il cumparasem fara flori si care timp de 2 ani abia de s-a miscat.Anul acesta in iarna m-a surprins facand 4 flori deodata.Deci se poate.... :giggle:
 

lelia

Well-Known Member
Arselia ,e minunat papucelul ! :visator:
Sa te bucuri de minunatiile pe care le ingrijesti ! :hug:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc tare frumos Lelia si la fel si tie pentru ca si tu ai niste frumuseti numai una si una.
:rose:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Sunt minunati si mai ales fiind orhidee terestre cred ca ar arata superb in gradina.Insa si pretul este pe masura frumusetii lor....din pacate... :visator:
 

fixpix

Active Member
Da, frumosi. Dar...

1. E gresit topicul... aici suntem la papucei de "apartament" nu la orhidee de gradina
2. Nu e album ci oferta de vanzare... ar trebui mutata postarea la locul ei

"In alta ordine de idei"... si mie mi se par superbi. Intr-un singur loc am vazut pe viu.
Gradina botanica din Goteborg, Suedia.
Chiar superbi.
 

clematite

Well-Known Member
fixpix a spus:
Da, frumosi. Dar...

1. E gresit topicul... aici suntem la papucei de "apartament" nu la orhidee de gradina
2. Nu e album ci oferta de vanzare... ar trebui mutata postarea la locul ei

"In alta ordine de idei"... si mie mi se par superbi. Intr-un singur loc am vazut pe viu.
Gradina botanica din Goteborg, Suedia.
Chiar superbi.
Va rog frumos de scuze, nu mi-am dat seama si ma descurc cam greu, sa imi spuneti cum sa il sterg.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus