Nolina (Beaucarnea recurvata)

George

Member
Nicoleta Trimis: Vin Iul 08, 2005 10:09 am Titlul subiectului: Nolina
Stie cineva cum se ingrijeste planta Nolina?
Multumesc.
 

George

Member
mihaela.c Trimis: Vin Iul 08, 2005 10:19 am
Am si eu un puiut de Nolina din iarna.Nu necesita ingrijiri speciale,lumina suficienta(cateva ore cu soare de preferat dimineata) ,pamantul se uda cand se usuca la suprafata(nu trebuie exagerat cu udatul deoarece planta inmagazineaza apa in bulb) si stropiri regulate.Iarna se trece in repaos.
Cam atat.Succes
 

George

Member
mflorian Trimis: Vin Iul 08, 2005 2:06 pm
Nolina recurvata (sau Beaucarnea recurvata) se simte cel mai bine la soare. Cit mai mult soare. Nefiind, totusi, pretentioasa, se descurca si pe pervaz, cu 2-3 ore de soare pe zi. Udarea se face rar, dupa ce pamintul se usuca. Este de preferat sa fie udata pina cind apa iese in farfuria de sub ghiveci si apoi sa fie inlaturata toata apa in exces. Practic, singurul dusman notabil al Nolinei este apa care balteste in ghiveci sau in farfuria de sub acesta. Umezeala in exces duce la putrezirea bulbului. De aceea, solul trebuie sa contina nisip grosier pentru a asigura drenarea.
Dupa toate cele enumerate, Nolina se ingrijeste exact ca un cactus, cu diferenta ca se adapteaza si la lumina mai putina.
Inca nu mi-e clar cum ar trebui sa ierneze. Pina acum am tinut-o in casa, la temperatura camerei si am udat-o din cind in cind. Se pare ca nu a deranjat-o acest regim.
 

George

Member
Emil D. Trimis: Vin Nov 11, 2005 11:34 am Titlul subiectului: Inmultire Nolina
Stie cineva cum se inmulteste Nolina sau Beaucarnea? Un butas de varf in apa inradacineaza?
 

George

Member
lili Trimis: Vin Nov 11, 2005 1:54 pm
Inmultirea prin seminte, la o temperatura de 18-21 C , pe pat cald pentru o incoltire rapida , in lunile aprilie-mai.

Cel mai frecvent aceasta planta se inmulteste desprinzind mladitele care se formeaza lateral pe trunchi . Inradacineaza intr-un amestec de pamint si nisip sau pamint- perlit.
 

George

Member
Cereus Trimis: Mie Nov 16, 2005 3:37 am
Beaucarnea are un trunchi foarte viguros, care creşte destul de înalt (ajunge şi la 2m înălţime dacă are ghiveci adânc). Am înmulţit Beaucarnea din butaş ţinut în apă multă vreme.
Iarna preferă răcoare şi lumină şi se udă moderat. Vara se udă normal. Poate sta şi la soare.
 

George

Member
ovidiu Trimis: Joi Feb 23, 2006 1:21 pm
Cind se face mutarea Nolinei? Exista un raport intre diametrul tulpinii(bulb) si diametrul vasului?
 

George

Member
Kati Trimis: Joi Feb 23, 2006 4:57 pm
Da, exista un raport: diametrul vasului trebuie sa fie doar cu foarte putin mai mare decat "bulbul" plantei, si sa fie mai mult lat, decat adanc. Eu personal imi tin planta in ghiveci normal, fiindca de cand am luat-o avea radacini cam multe si n-am avut de gand sa tai din ele.
De obicei primavara se transplanteaza, prin martie-aprilie.
 

ribana

New Member
Acum daca am o nolina as vrea sa-i schimb pamantul. Cum nu se prea vede "bulbul" va fi necesar sa-l las afara din pamant?
Am gasit putine informatii despre ea pe forum dar cred ca sunt iubitori ai acestei lante care ma pot sfatui.
Pe mine m-au atras frunzele asemanatoare cu un par carliontat :rofl: .... Asa ca ce fac? Arat si "capul" nu numai "buclele" :wink: ?
 

ribana

New Member
tot eu va cer ajutorul...
am desfacut planta pe care vreau s-o salvez si uite cum am gasit radacina sau bulbul.... ce fac in situatia asta?

 

florisiplante

New Member
Saracuta Nolina, nu arata prea bine. A avut prea multa apa si i-au putrezit radacinile.
Este o planta care se uda rar, ea acumuland apa in bulb.
Trebuie transplantata intr-un ghiveci nu prea adanc, cu bulbul jumatate afara. Se va uda putin, apoi numai cand pamantul de usuca.
Iti doresc succes!

Este o planta cu crestere lenta sa nu te sperii daca stagneaza.
 

ribana

New Member
Multumesc flori si plante!

Nu stiu ce pot face :( ..... doar ea sa mai aibe rezerve sa-si refaca radacinile....
 

IoanaM

Member
Nico, Nolina este o planta care se ingrijeste ca un cactus - adica apa putina, soare din plin. Nu stiu daca ii prinde bine stropitul pe frunze ... Parerea mea e ca nu. :roll: Dar poate ma insel ...

Legat de schimbatul pamantului, cred ca ceea ce ai tu nu e foarte potrivit pentru Nolina. Ar trebui sa pui pamant de cactusi, amestecat cu un pic de turba. Nolina nu are nevoie de un pamant foarte gras. Eventual incearca sa amesteci pamantul obisnuit pentru flori cu un pic de nisip.... Ar mai fi o varianta: sa ii schimbi doar pamantul de la suprafata, si sa lasi planta in ghiveciul in care e acum (parerea mea e ca nu e neaparat cazul sa o pui intr-un ghiveci mai mare).
 
A

Anonymous

Guest
OK. Multumesc frumos, Ioana! Am sa il las in ghiveciul original deocamdata. Nici celalalt nu era foarte mare, dar era mai estetic si din lut, spre deosebire de plasticul in care este acum.

Soare direct nu are, din pacate, decat 2 ore de dimineata... Poate se adapteaza.
 

ribana

New Member
Nico, ce frumoasa este Nolina ta! Sa-ti traiasca!

Sper ca intr-o zi (peste cati ani, nu?) sa fie si a mea la fel.... numai sa n-o pierd.
 

radu

Member
Am cumparat o Nolina la ghiveci dar sunt 3 bulbi . Ce fac in cazul acesta ?
Ii las pe toti asa sau trebuie sa-i despart ?
Oricum o sa pun pe seara si o paza !
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Depinde cat de mari sunt plantutele, ghiveciul actual si ce anume vrei tu sa obtii ca efect decorativ. Cel mai bine este sa pui poza, ca asa vedem exact cum stau lucrurile.
 

lili

Member
radu a spus:
Am cumparat o Nolina la ghiveci dar sunt 3 bulbi . Ce fac in cazul acesta ?
Ii las pe toti asa sau trebuie sa-i despart ?
Oricum o sa pun pe seara si o paza !
Poti sa ii separi...dar efectul va fi saracacios (plantele sunt prea mici pentru impact vizual) Pentru ai pune un pic in valoare poti gasi un vas (ca cel pentru bonsai....cu pereti scunzi si forma dreptunghiulara) Daca doresti sa faci o asociere cu o alta planta....nu prea merge....nolina are o arhitectura mai speciala. In rest , planta este chiar comoda...nu reclama prea multe pretentii. Apa putina (vesnic are rezerva in bulb), lumina si caldura. Orice despre aceasta planta...este una din favorite :wink:
 

rodica05

Member
radu a spus:
Am cumparat o Nolina la ghiveci dar sunt 3 bulbi . Ce fac in cazul acesta ?
In primul rand, eu as schimba substratul (mai mult ca sigur sunt in turba!).
Si, da, eu le-as separa. Avand in vederea ca sunt 3 plante.
Atentie la curatarea turbei de pe radacini, atentie la transplantare, atentie la prima udare.

In rest sa-ti traiasca!

Rodica
 

radu

Member
Am revenit cu o paza a Nolinei cu 3 bulbi intr-un ghiveci : In cazul acesta sa-i las pe toti in acest ghiveci sau sa-i despart. Ce parere aveti ?

 
Sus