Nejikan

cornelia

Fondator
Membru staff
Anonymous Trimis: Mar Mai 10, 2005 3:09 pm Titlul subiectului: Nejikan

--------------------------------------------------------------------------------
am multe intrebari pt cai care se pricep la asa ceva.
o sa incerc sa le reduc totusi pt inceput:
din ce copacel se poate face un Nejikan ?
se poate dintr-un zelkova sau un ulm parv. ?
ceva tehnici speciale ?


Shohin Trimis: Mar Mai 10, 2005 5:16 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Multe specii pot fi crescute in acest stil (care s-ar traduce "spirala" sau "surub"), inclusiv ulmul chinezesc si Zelkova. Pentru o informatie sumara asupra tehnicii,
http://perso.wanadoo.fr/chokkan/stylesone/nejikan.htm


Anonymous Trimis: Mar Mai 10, 2005 7:26 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
multumesc mult

eu am vazut un nejikan care m-a impresionat aici http://www.gsbf-bonsai.org/huntington/G ... Court.html si de atunci tot vreau sa stiu mai multe ..........bine stiu ca este destul de mare copacul adica de batran si tre saam rabdare.....dar chiar as vrea sa aflu mai multe si ori nu caut eu bine ori nu prea sunt multe informatii.

multumesc

Anonymous Trimis: Mar Mai 10, 2005 7:59 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
a si mai am o problema....probabil ca mai mult tine de perspectiva mea, dar mie mi se pare ca nejikan seamana cu bankan.............peste tot am gasit ca de fapt bakanul ar putea fi confundat cu sharimiki sau cu sabamiki.......... = adica foarte confuz si lipsit de informatii


sasha Trimis: Mie Mai 11, 2005 8:42 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
revenind la problema are cineva si alte informatii ? ceva linkuri. orice....


D3rutat Trimis: Mie Mai 11, 2005 8:53 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
da, se poate, insa ia destul de mult. Nejikan se obtine in 2 feluri.1:prin rasucirea a mai multe tulpinite in jurul unui ax central.De obicei artarii sunt cei mai buni pt aceasta metoda. Se cumpara in jur de 12 puieti de artar si se pun unul langa altul si se rasucesc, astfel incat sa formeze un trunchi.aveam un link dar nu-l mai gasesc.o sa-l mai caut.
2:se gaseste un copac(preferabil foios) cu un trunchi destul de gros si se rasucesc fire de cupru in jurul lui, cu timpul acesta va creste.Firele vor intra in scoarta.Dupa cativa ani, se scot firele, si vor ramane niste cicatrici.


sasha Trimis: Mie Mai 11, 2005 9:04 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
o, Doamne tu vb serios ? credeam ca e mai putin traumatizant pt copacel......hmmm....o sa ma gandesc mai bine.............as vrea totusi sa mai ma informez, daca ai gasi linkul ar fi super. multumesc mult pt informatii.

eu am mai gasit aici ceva despre tehnica, dar PUTIN :

http://perso.wanadoo.fr/chokkan/stylesone/nejikan.htm

(adica scuze, am gasit cu ajutorul lui Marius)
hmmm............si inca pe niste siteuri in japoneza sau ceha - limbi pe care nu le stapanesc


D3rutat Trimis: Joi Mai 12, 2005 9:53 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
am gasit pagina.

http://www.dugzbonsai.com/

si dai pe trident tour


oany03 Trimis: Joi Mai 12, 2005 11:59 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
mai....ce am vazut eu pe acest site se cheama bonsai?....sigur?
credeam ca bonsai inseama sa cresti un copacel intr-un ghiveci....sa ii dai o forma artistica si naturala.....dar sa il lasi pe cat posibil sa creasca in mod natural....nu?
Trident bonsai-i astia arata foarte bine dar....eu i-as zice mai degraba sculptura din copaci....(daca a incercat cineva sa sculpteze..in lut....stie probabil ca exact asa se face...se creaza scheletul si se lipeste lutul...)
voi ce ziceti?


sasha Trimis: Joi Mai 12, 2005 3:51 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
multumesc D3rutat l-am verificat. acum ca am mai aflat ceva detalii stiu cam ce sa caut....cred ....
desi.hmmm nu inteleg exact cu ce prinde chestiile alea pe trunchiul respectiv ????? hmmm..................
nu neaprat oany03.........uni spun ca de fapt bonsai inseamna cea ce ai zis tu altii sustin ca bonsai poate fi orice copacel pe care tu il cresti si il modelezi, dandu-i evident o forma naturala (vezi pe forum exemplul cu tanuki)...............acuma totul se rezuma la ce crezi tu ca este natural. de accea sunt atatea tehnici de cioplire, taiere, grefare, lipire, vopsire etc.......................


D3rutat Trimis: Joi Mai 12, 2005 10:18 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
chestiile sunt prinse cu sarmulite mici sau cu banda adeziva.De fapt, poti sa-l lipesti si cu superglue nu se supara. Bonsai-ul trebuie privit ca o arta, prin care fiecare isi exprima sentimentele, indiferent prin metoda folosita.


sasha Trimis: Joi Mai 12, 2005 11:31 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
multumesc


mflorian Trimis: Vin Mai 13, 2005 9:12 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Cioplire, taiere, lipire, vopsire, banda adeziva, superglue... Acestea sint tehnici pentru a face bonsai din flori de plastic, nu?


sasha Trimis: Vin Mai 13, 2005 1:09 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
banuiesc ca poti sa-i zici si plastic...ca doar totu-i relativ......


D3rutat Trimis: Vin Mai 13, 2005 8:40 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
mflorian a scris:
Cioplire, taiere, lipire, vopsire, banda adeziva, superglue... Acestea sint tehnici pentru a face bonsai din flori de plastic, nu?


nu-mi dau seama daca ai facut o gluma sau nu insa daca te referi la acei artari, afla ca desi sunt modelati pe un "schelet" din plasic/sarma, ei tot un copac matur sugereaza.In plus, acel schelet se poate elimina dupa ce trunchiurile s-au sudat.


Shohin Trimis: Sam Mai 14, 2005 9:29 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
De acord, asa cum poti modela un bonsai cu ajutorul sarmei, o poti face si cu un corset metalic sau de alta natura. Totusi, rezultatul nu mi se pare atractiv si nu as da $ 5000 pe el. Un exemplu mai rezonabil de neji kan gasiti aici>
http://www.japan-101.com/photos/showima ... =popimages


sasha Trimis: Sam Mai 14, 2005 10:10 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
e super imaginea!!!!!!!!!!


vali Trimis: Dum Iun 19, 2005 3:57 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Mi-e teama ca s-a strecurat o micuta confuzie. Urmariti-ma si corectati-ma daca gresesc. Neji Kan (sau Nejikan) semnifica un stil nu o tehnica de obtinere a unui bonsai. Mai precis, defineste un bonsai cu trunchiul rasucit in jurul unei axe imaginare, trunchi care poate fi unic sau multiplu, dar care nu fuzioneaza (sau cel puţin, nu pe toata lungimea sa) . Link-ul pus la dispoziţie de Marius ne trimite, într-adevar, la imaginea unui Neji Kan; link-ul furnizat de D3rutat, însa, ne duce la o tehnica de obtinere a trunchiului unui "trident maple" (de unde şi "trident trunk"), care poate fi încadrat (ca stil) oriunde, numai la Neji Kan nu. Poate fi considerat Sumo style, Moyogi, chiar si Chokkan (#1) cu o mică derogare. deci, reflectati un pic si, daca gresesc, corectati-ma.

P.S. O cautare pe Google cu Cheia "Nejikan" va poate pune la dispozitie site-uri accesibile (în engleza, franceza si italiana) care sustin opinia mea.


sasha Trimis: Lun Iun 20, 2005 8:03 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
eu am lansat intrebarea pe forumuri diferite si mi-au raspuns persoane diferite, am primit raspunsuri asemanatoare cu cele de aici......si chiar si linkul postat de d3rutat


vali Trimis: Mie Iun 22, 2005 9:31 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Stiu, te-am vazut pe un forum de limba engleza si am citit si raspunsurile pe care le-ai primit. Totusi, am în continuare o îndoiala.


vali Trimis: Mie Iun 22, 2005 3:42 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Sasha, avand în continuare o îndoiala , am lansat discutia despre nejikan pe un forum considerat de mine drept cel mai profesionist în materie, http://internetbonsaiclub.org ; problema e ca trebuie sa te loghezi ca sa ai acces la discutii şi imagini. Daca intri, vei întelege citind numele celor ce posteaza (mai ales în Main Gallery), de ce-l consider cel mai profesionist forum (no offence). Vei gasi în "General Discussions" un subiect denumit Nejikan postat de "bubache". Deja am primit un raspuns, dar... Urmareste discutia, în cazul în care eu nu voi fi pe fază.


Shohin Trimis: Mie Iun 22, 2005 5:55 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
In principiu sunt de acord cu tine, Vali, ca un trunchi in spirala nu este totuna cu o spirala de trunchiuri. Cat despre site-ul mentionat, daca numai Walter Pall expunea acolo tot era suficient ca sa ai ce invata de pe acel forum. E...beton!


sasha Trimis: Mie Iun 29, 2005 12:08 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
trebuia sa-mi faci cu mana sa te vad.
da vali te urmaresc, adica discutia...


vali Trimis: Mie Iun 29, 2005 11:46 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
N-aveai cum să mă vezi, eu eram mai în spate.


gabib77 Trimis: Vin Sep 09, 2005 12:38 am Titlul subiectului: Apropo

--------------------------------------------------------------------------------
Apropo de link-ul furnizat de d3rutat http://www.dugzbonsai.com/ aveti idee daca se poate face ceva asemanator cu un copac autohton (gasit prin padurile noastre) ce s-a realizat cu acel maslin?


D3rutat Trimis: Vin Sep 09, 2005 10:01 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
E cu dus si intors adica, daca e sa ne luam dupa definitia NejiKan, atunci ar fi Twisted Trunk...da? ori, in cazul artarilor, in perioada de imediat dupa plantare si pana la 2 ani, acestia nu erau inca fuzionati, astfel aratau a Nejikan.in timp ce au crescut, s-au ingrosat si logic ca au fuzionat...daca puietii erau mai grosi de la inceput, ar fi durat mai mult de 2 ani sa se realizeze fuziunea.in imaginea oferita de tine, se poate intampla o fuziune, insa intr-un timp mult mai indelungat...acel site l-am postat in scopul de a arata o metoda de a obtine Nejikan...Nu neaparat pt a arata un specimen

referitor la intrebare...da, se pot folosi si alte specii...majoritatea se preteaza, insa cel mai bine incerci cu varietati care cresc repede


vali Trimis: Vin Sep 09, 2005 11:03 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Un bonsai nu poate fi neji kan în primii doi ani, moyogi în urmatorii trei si cand e gata de expozitie sa fie prezentat ca chokkan, sa zicem. Da-mi voie sa raman la parerea mea.
Cat despre furnizarea link-ului pentru ca cineva sa-si facs o idee despre modul de obtinere a unui neji kan, sa zicem c-as fi de acord. Dar acel cineva ar putea fi d3rutat de imagini .
 
Sus