Muscate pe balcon - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

adrianam

Well-Known Member
La mine au murit cam jumatate din muscatele clasice batrane pe care le-am tinut in punga in boxa, la rece si intuneric. Cred ca erau prea batrane.
Am pus insa butasi in apa, din cele care au iernat pe casa scarii. Au prins radacini si urmeaza sa le pun in ghivece saptamana asta. Sa vedem daca cele tinere sunt mai florifere decat cele batrane.
 

danya

Active Member
Fetelor, dar majoritatea ne vaitam ca am pierdut muscatele curgatoare.
Care o fi secretul trecerii cu bine de iarna?
Sa ne spuna si noua cineva. :|
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am mai spus citeva pagini in urma.Le-am tinut afara pina la jumatatea lui decembrie cind chiar a dat gerul.Le-am bagat in casa netunse fiindca ele ca de altfel toate plantele acumuleaza energie in toti lastarii crescuti pe timpul verii energie care fortifica planta .Chiar daca inflorirea este intirziata putin nu tund plantele toamna cind le bag la iernat.
Nu le-am udat decit spre jumatatea lui februarie.
O mentiune speciala:cind le-am bagat in casa pamintul era aproape uscat.
Dupa acea data le-am mai udat cind le-am scos afara acum citeva saptamini.
Incepusera sa faca lastari noi insa le-am tuns atunci cind le-am dat la aer.
Nu cred ca este o reteta universal valabila fiindca uneori poate da gres dar cam asa se procedeaza .Ingrasamint nu le pun decit o data pe vara si asta daca imi aduc aminte :oops:
O sa fac poze cu ele asa cum arata acum....... :D
 

madairina

Member
Adica din decembrie pana in martie nu le-ai mai udat? :eek: Si unde le-ai tinut, in casa, pe balcon, in pod, la intuneric, la lumina? Vreau si eu mai multe detalii ca anul acesta am achizitionat o gramada de muscate si trebuie sa stiu cum le trec peste iarna.
Eu am avut de anul trecut 4 muscate curgatoare care le-am tinut pe balcon (inchis) dar le-am udat destul de des. Acum sunt afara, una a inflorit iar celelalte au boboci.
 

happy

Well-Known Member
Gabiuta a spus:
Eu am mai spus citeva pagini in urma.Le-am tinut afara pina la jumatatea lui decembrie cind chiar a dat gerul.Le-am bagat in casa netunse fiindca ele ca de altfel toate plantele acumuleaza energie in toti lastarii crescuti pe timpul verii energie care fortifica planta .Chiar daca inflorirea este intirziata putin nu tund plantele toamna cind le bag la iernat.
Nu le-am udat decit spre jumatatea lui februarie.
O mentiune speciala:cind le-am bagat in casa pamintul era aproape uscat.
Dupa acea data le-am mai udat cind le-am scos afara acum citeva saptamini.
Incepusera sa faca lastari noi insa le-am tuns atunci cind le-am dat la aer.
Nu cred ca este o reteta universal valabila fiindca uneori poate da gres dar cam asa se procedeaza .Ingrasamint nu le pun decit o data pe vara si asta daca imi aduc aminte :oops:
O sa fac poze cu ele asa cum arata acum....... :D
Chiar asa ,unde le-ai tinut si la ce temperatura,eu le-am tuns toamna si le-am tinut in uscatorul blocului2-10 grade si tot am pierdut trei buc :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da,Dana, fara apa prea multa draga mea.
Happy intr-o camera ,cu lumina ce-i drept ,la 5 grade.
 

cory_helen

Active Member
doamna gabiuta, deci... trebuie considerate suculente ... cam da????? 8)
daca nu se uda deloc iarna... mersi de informatii... mie chiar mi-a putrezit una asta-iarna pe balcon... si nu stiam de ce...

sper sa nu le pierd, ca acum am deja vreo 4... si mai sper sa capat... :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Culmea e ca eu am pierdut in vara vreo 3-4.....si chiar nu stiu dece.Dar imi sunt atit de dragi .Sunt floricioase si vesele si orneaza frumos pervazurile sau peretii sau balcoanele...
Chiar imi plac mult.Asa ca o sa am anul acesta dublu sau triplu :oops:
 

happy

Well-Known Member
Asta nu am eu in uscator,lumina.Ma pun si mai sparg sa largesc fereastra sa intre soare mai mult dinspre ...Bucuresti! :D !
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daca largesti fereastra.... :? e cu dus si intors spre si de la Bucuresti..cine stie ce vezi :mrgreen: si iti largesti si poftele :rofl: :rofl: :rofl:

Nu cred ca este nevoie de lumina multa.Eu nu am unde le tine la intuneric dar am inteles ca rezista bine si fara lumina.
La tara toata lumea baga muscatele la beci,deci........fara lumina. :D Nu cred ca este o conditie chestia asta.Cred ca mai degraba udatul.......
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
si eu le tin in beci , cu lumina foarte putina ,acum doi ani nici una nu a murit din cei curagatori ,dar iarna asta le-am udat prea mult si am ramas cu una mov ,restul m-au lasat ! dar am avut citeva ghivece de muscate zonale care nu au fost udate deloc ,numai acum o luna cind le-am scos si sunt bine mersi ! si eu zic ca apa e de vina ! :D
 

happy

Well-Known Member
Ce bine ca am aflat ca apa este "divina", la anul o sa avem muscate prea multe! :D Multumim Gabiuta pt. lectia de muscate :rose:
 

Edelweiss

Active Member
Muscatele au probleme la caldura, atat :oops:
Cresc si la lumina mai putina, la o fereastra orientata spre nord. In schimb, la una orientata spre sud-est nu vor merge bine deloc. Atmosfera se incalzeste puternic si le va ucide. La fel si Violetele de Parma. :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus