Mucegai la nivelul solului

cornelia

Fondator
Membru staff
bladi Trimis: Vin Nov 24, 2006 8:55 pm Titlul subiectului: mucegai la nivelul solului

--------------------------------------------------------------------------------
Am de putin timp o problema la bonsaiul meu (artar), si anume, a aparut un mucegai la nivelul solului. Mentionez ca udarea o fac atunci cand solul se usuca la suprafata.
Si o alta problema : poate sta bonsaiul pe timp de iarna in balcon? (Nu am termopan)
Multam. Astept parerile voastre


mflorian Trimis: Lun Nov 27, 2006 10:51 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
dacă este de culoare alb-gălbui, nu este mucegai ci acumulare de săruri. La arţar pot fi fatale.


Shohin Trimis: Lun Nov 27, 2006 2:17 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Salut,
Daca este artar, indiferent daca e japonez sau nu, balconul inchis este un loc bun pentru iernat. Artarii sunt bonsai de exterior si in mod normal ierneaza afara, asigurandu-li-se protectia radacinilor de inghet. In conditii de balcon cu termopan sau in interior nu rezista, asa ca nu incerca sa il tii "la caldura", ca il omori. Iarna udarea se face rar, deoarece bonsaiul hiberneaza si nu trage apa din sol, iar evaporarea este minima din cauza temperaturii ridicate.
Sa auzim de bine.
 
Sus