Mic glosar de hidrocultura (s/h)

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc din suflet pentru sfaturi,Elektra!
Momentan nu am bile de argila dar tare ma bat gandurile sa incerc.
Am vazut pe net rezultate uimitoare cu aceasta cultura si am zis ca de inceput sa incerc cu o phala ale carei radacini nu sunt stralucite.
Am inteles ca asa se va obisnui mai repede decat una care are radacinile bune.
Oricum de indata ce ma apuc de treaba va prezint si pozele cu ce am facut.
Bafta mare tuturor!
 

refu

Member
Si eu am 3 in S/H 2 Phale si 1 Oncidium, in doua sisteme de vase diferite. La Phale am facut vasele si eu din sticle de 2 l de suc, iar la Onc. am folosit un ghiveci clasic si un "rezervor" .

Poze gasiti la rubrica indoor garden.

Cat despre gaurile laterale Ray recomanda 2 max 3 gauri deasupra rezervorului si atat, alti pe net spun ca sunt ok si gauri aditionale pentru aerarea radacinilor dar asta doar cand se poate uda planta mai des datorita evaporatiei din rezervor mai rapida.

Sa nu folositi bile mici de argila deoarece accelereaza putrezirea radacinilor.

La sistemul de S/H este foarte imp. igrasamantul si dozajul sau avand in vedere ca bilele sunt inerte fara un aport de elemente.

Este obligatorie in S/H folosirea unei ape de calitate ridicate , apa de ploaie sau apa distilata. De ex. pe un iste francez este calculata si recomandat folosirea apei de ploaie plus Orchid Focus pentru un aport optim de elemente. PRodusele acestea se gasesc si la noi.

Bafta si sa vedem rezultate!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc mult,Refu!
Momentan adun informatii iar pe urma ma apuc de treaba.
In orice caz rezultatele pot fi uimitoare si aici ma refer mai ales la phale desi am vazut si alte specii care aratau minunat in s/h.
Va doresc multa bafta si voua!
 

Elektra

Member
Refu, dupa cat timp ai observat ca incep sa putrezeasca radacinile vechi?
Peste tot scrie ca nu se adapteaza si ca mor, totusi eu dupa 1 luna vad ca sunt tot tari, nu dau semne de plecare :)
 

refu

Member
Elektra a spus:
Refu, dupa cat timp ai observat ca incep sa putrezeasca radacinile vechi?
Peste tot scrie ca nu se adapteaza si ca mor, totusi eu dupa 1 luna vad ca sunt tot tari, nu dau semne de plecare :)
Am observat mai bine unele radacini care putrezeau la Onc. dar in aceelasi timp au iesit radacini sanatoase si verzi.

La Phal. nu au putrezit inca dar nici nu am vazut sa ramifice sau radacini noi.
 

refu

Member
ioanaflm a spus:
Pentru hidrocultura oare nu se pot folosi si acele bile/gel care in apa se expandeaza?
Este o varianta, daor ca nu stiu Ph care il au acele bile, tehnica a mai fost folosita, dar nu stiu foarte multe despre asta.

Teoretic ar trebui sa functioneze, deoarece bilele ar trebui sa umezeasca radacinile fara a le putrezii.

Daca nu e o planta valoroasa poti incerca.

P.S. - Pentru keiki recomand sphagnum, vor inradacina sigur.
 

Roxana

Active Member
da, sphagnum este un soi de muschi in care inradacineaza bine keiki.
nu cred ca o sa gasesti pe la noi asa ceva, o sa trebuiasca probabil sa comanzi de undeva.
 

diana999

Active Member
hmm ....mie mi-a putrezit in sphagnum un pui de dendro nobile :roll:

Sphagnum-ul l-am cumparat de la greenfingers!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Probabil ca a fost prea imbibat de apa.Si eu tot de la greenfingers am luat spaghnum si am o multime de orhidee care o duc extrem de bine.E totusi de recomandat ca daca sunt in muschi si temperatura la care le tineti sa fie mai ridicata.Daca umezeala este multa si fiind si in combinatie cu o temperatura mai scazuta, pierderea irecuperabila a plantei este iminenta.
 

sarselia

Active Member
Moderator
estefana a spus:
va invit sa ne impartasim experientele noastre la capitotul Orhidee in semi-hydroponic.

iata si povestea ei: miltonia, cumparata de 2 luni. la radacini avea un smoc mare de muschi. am remediat situatia si a inflorit fericita in continuare; la scurt timp a fost doborata de un amarillys foarte lung si a scos-o din pamant si i-a rupt tija florala. de suparare am mutata-o in bile.

a facut alta tija :D si iata cum se prezinta acum


 

sarselia

Active Member
Moderator
Minunat Estefana.
Sa ne mai tii la curent cu evolutia ei.
Si multa bafta in continuare legat de acest mod de crestere a orhideelor.Eu momentan nu am incercat.
 

refu

Member
estefana a spus:
refu a spus:
Estefana, vreau sa te intreb de unde ai luat granulele LECA, merci mult.
ultima data am luat o punga de 3 l din real. daca nu gasesti si nu doresti multe iti pot oferi eu.
Merci, eu mai am bile, dar cele pe care le-ai folosit tu par mai apropiate de ce am nevoie. Merci de info.

Eu am 2 Phale in S/H si un Onc. - au inceput sa dea noi radacini, dar ma gandesc sa schimb din nou recipientele la Phale.



Astea sunt poze mai vechi.
 

estefana

Member
refu si eu am bile din care ai folosit tu la orhideele tale. am folosit la una dintre phale desi ca estetica mi se par mai bune celelalte.
"grase" orhideele tale :D
 
Sus