Lamaiul

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Attila jr.

New Member
eu pe pamantul de la lamii pun scrum de tigara,e bine?
anul trecut am avut flori si fructe pe lamii si anul asta nu am deloc,de ce? lamiiul e altoit! :(
 

cataliny

Member
1. Ia-ti o scrumiera :rofl:
2. Lamaiul tau este altoit ori a ajuns la varsta sau ordinul necesar ptr. a face fructe , altfel nu facea anul trecut flori.
 

Attila jr.

New Member
cataliny a spus:
1. Ia-ti o scrumiera :rofl:
2. Lamaiul tau este altoit ori a ajuns la varsta sau ordinul necesar ptr. a face fructe , altfel nu facea anul trecut flori.
Lamiiul meu e altoit,si anul trecut am avut si flori si-si fructe pe el.
Da e bine chestia cu scrumul de tigara sau nu?
 

magda

Active Member
Moderator
nu este bine - scrumul contine gudron, metale grele si o gramada de alte elemente nocive .
 

victoria

Active Member
http://davidoctavian.sunphoto.ro/Floril ... DPPDZOKNCI

Iata si lamaiul meu.Are vreo 6 ani.Nu l-am altoit ca nu am avut la cine.Sper ca in curand sa ma fericeasca si pe mine cu cateva flori.
A trecut saracutul prin 2 incercari grele.
Prima atunci cand cei care mi-au instalat aerul conditionat cand stateam in Bucuresti au spus ca nu este nici o problema daca ventilatorul il pun in balcon(acolo unde aveam si florile)si s-au uscat o gramada,inclusiv lamaiul meu pe jumatate si, a doua , atunci cand a trebuit sa stea asta iarna in bucataria mea de aici de la curte,unde este frig(iarna).Iarna asta il voi duce la bloc la tatal meu,asa ca va sta bine.
 

sorina

Active Member
lamiiul meu este altoit , anul trecut am avut probleme cu el , mi-ati spus ca are lipsa de fier ... asa ca l-am tuns drastic si i-am dat papa bun . A crescut mare , frumos si sanatos dar NICI O FLOARE NICI O FRUCTA . Din cauza tunsului ?????
 

Dea

Active Member
am decis si eu sa-mi incerc norocul cu niste seminte de lamai :D
din ce am mai citit pe ici pe colo, am gasit niste informatii destul de interesante si anume:
1. Semintele de citrice se recomanda a fi plantate pentru a germina imediat ce sunt scoase din fruct, dupa ce sunt spalate. Nu se recomanda sa fie lasate sa se usuce mai intai;
2. Un lucru curios: se zice ca dintr-o seminta se pot obtine tipuri diferite de plantute. Una dintre care va fi din embrionul format in urma polenizarii, iar celelalte vor fi ' apomictice ', adica cele ce vor purta un material genetic identic cu cel al plantei mama ( un fel de clona ) si nu unul obtinut in urma polenizarii.
3. Un alt lucru curios: ca, indiferent de tipul plantutei, vom avea oricum, in timp, un copacel de lamai, care va face fructe abia in vreo 15 ani :eek:
4. Vestea buna este ca, altoirea duce la producerea de fructe in vreo 5 ani.
O fi asa sau nu, insa mie mi s-a parut cel putin curioasa aceasta informatie! :D
 

instructor

Member
D-le Gino chiar v-as ruga sa intrati in detalii cu tunderea lamiiului........ :oops:va rog,am un lamii e batrin de acum il am de la mama ,l-am tuns dar mi se par cam dese frunzele o sa pun poze
 

instructor

Member
Nu e altoit e din saminta.daca pun la prins crengute din lamii altoit ,dar care nu a facut inca flori si fructe ,e bine ?v-a face oare flori?Multumesc
 

iuli

Member
face sigur sau cel putin asta stiu .am luat si eu un lastar de lamai altoit de 3 ani si acum deja are flori si 2- 3 fructe mici.nu stiu daca rezista peste iarna dar cel putin stiu ca aste roditor
 

Dea

Active Member
iata si plantutele de lamai din seminte, la o luna dupa ce le-am pus la germinat ( scoase direct din lamaie )
am cam exagerat cu numarul lor intr-un singur ghiveci micut :) , dar ce sa-i faci ... trebuia sa fiu sigura.
 

thea

Member
Sa-mi spuna si mie cineva daca trebuie sa aduc lamaiul in casa,sau mai precis care sunt conditiile care ii fac rau.
 

isabella

Active Member
thea , eu abia anul acesta am primit un lamai insa stiu cu siguranta ca trebuie dus in casa , si inca urgent !!! Poti sa il pui la hibernat intr-un loc mai racosros dar nu foarte rece si il uzi mai rar sau il tii in vegetatie intr-un loc mai caldut si cu multa lumina :D

Dea, foarte frumusei lamaii , sa creasca mari si frumoasi !

Am vazut ca pe frunzele lamaiului meu au aparut niste urme ca de unsoare , parca e ulei scurs pe ele , aveti idee ce poate fi ?
 

Dea

Active Member
multumesc isabella!
acum au cam crescut in innaltime plantutele, si mai germineaza inca cateva seminte :)
Vorba aia, am pus multe, ca sa fiu sigura ca iese macar ceva si uite surpriza, cam ies toate! :eek:
Fac crescatorie de lamai! :mrgreen:
 

michaela

Active Member
thea a spus:
Sa-mi spuna si mie cineva daca trebuie sa aduc lamaiul in casa,sau mai precis care sunt conditiile care ii fac rau.
lamaiul rezista pana la -5 grade, insa e bine sa-l tii peste iarna la o temp de 7-10 si lumina(altfel pierde frunzele)
al meu asa sta iarna si fructifica in continuare, lamaile../... devin galbene pe langa boboci, flori si alte lamai mici :wink:
 

cataliny

Member
michaela a spus:
thea a spus:
Sa-mi spuna si mie cineva daca trebuie sa aduc lamaiul in casa,sau mai precis care sunt conditiile care ii fac rau.
lamaiul rezista pana la -5 grade, insa e bine sa-l tii peste iarna la o temp de 7-10 si lumina(altfel pierde frunzele)
al meu asa sta iarna si fructifica in continuare, lamaile../... devin galbene pe langa boboci, flori si alte lamai mici :wink:
Gresit, -2.8 este deja temperatura critica ptr Lamai, la -5 este PA. Mai multe informatii aici: http://citrusent.uckac.edu/freeze/8100% ... picals.pdf
 

aleynad

Active Member
Moderator
al meu straluceste de floricele :) de cand l-am bagat in casa, m-am trezit cu el ca a facut boboci florali pe varful tututror ramurilor
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus