Hoya carnosa

angela draganoiu

Active Member
Albela m-ai linistit. am cumparat si eu o carnosa de la Pitesti, am pus-o swi udat-o conform instructiunilor primite la fata locului dar nu a crescut nici un milimetru si ma gindeam ca o fi ceva in neregula. acum m-am linistit si multumesc. sper s-o vad si eu crescand si, mai ales, inflorind.
Adana din ce a facut sotul tau suportul acela metalic ? ca mesterul meu zice ca n-are "material"
 

albela

Active Member
Angela, eu credeam ca a mea nu a crescut pentru ca a suportat vreo trei mutari si stiu ca nu le place. Nu i-ai schimbat ghiveciul si pamantul, nu?
 

adana

Member
din sarma oteloasa.si mi-a dat gauri cu un cui incis.si la sf a prins bine cu scoci incolor,ca sa nu se miste sarma in fata si in spate.mai ales gand se va umple cu floarea si va fi grea de atatea flori :)
 

angela draganoiu

Active Member
adana a spus:
din sarma oteloasa.si mi-a dat gauri cu un cui incis.si la sf a prins bine cu scoci incolor,ca sa nu se miste sarma in fata si in spate.mai ales gand se va umple cu floarea si va fi grea de atatea flori :)
multumesc am sa-i arat si sotului meu poate se indura sa-mi faca si mie 2 astfel de suporturi pt ca am, pe linga hoya, un stephanotis care se chinuie cum l-am impletit eu pe un suport si un bat de bambus si .......... sarmanul.
 

daisy111

Active Member
Si eu ii multumesc mult Nuticai pt hoyele minunate :* :hug: Le-am dirijat la fel ca si Adana pe un suport de sarma facut de mine dintr-un umeras :oops: poze inca nu am ca nu le-am descarcat. :D
 

nutilepadat

Active Member
Fetelor sa le stapaniti sanatoasesi sa va umple de flori.La mine nu au vrut deloc,iar daca nu fac flori nu le plac am asteptat 2 ani si degeaba :( Principala cauza pentru care nu au inflorit la mine a fost lumina,cred eu
 

ana500

Member
Fetelor eu am prins anul trecut un pui de hoya carnosa. I-a crescut doua frunzulite atunci dar .........atat. De atunci nu mai misca nimic. Ce ma sfatuiti sa ii fac? Ce conditii prefera? Ce pamant. Nu as vrea sa o pierd. Cat timp ii ia sa isi dea drumul?
Merci pt intelegere.
 

dorinas

Member
Incerca sa-i schimbi locul, uneori nu-i place asezarea si vrea altceva. Eu o tin pe a mea la distanta de fereastra de cca 1 m asezarea sud-est si uite cum a inflorit (e drept ca dupa 3 ani):
 

ghia_don

Active Member
Nici ale mele nu se lasa mai prejos :) ...

Ana, de obicei cind nu-i place locul in care e , hoya nu se dezvolta de loc...mai schimba-i locul, de preferat intr-un loc insorit. Cind va incepe sa creasca in schimb, atunci sa vezi...eu tai in fiecare an 3-4 lastari de cite 1-2 m de la planta mea.
 

oana_oana

Member
Sa va traiasca fetelor. Foarte frumoase si harnicute. Ale mele au crescut si cam atat. Flori nu vor sa faca. Macar sunt bucuroasa a au inceput sa creasca si poate la anu' or sa fie si mai harnice.
 

ana500

Member
Merci mult fetelor . Eu am fereastra orientata spre S - SE. Sper sa nu o deranjeze prea tare. Dimineata este putin mai mult soare. Daca nu ii place nici asa am sa incerc alt loc.
 

ghia_don

Active Member
Mi-a spus cineva zilele trecute, ca hoya nu infloreste daca nu e cu lastarii sustinuti pe un suport , si ca, daca e lasata sa "curga" nu infloreste niciodata. Poate cineva sa confirme "teoria"???
Eu nu le-am tinut niciodata decit pe suport si nu pot verifica :wink: ...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu am multe lasate sa curga. Si au inflorit abundent unele, iar altele formeaza pedunculi. Am si pe sarma si pe tripod de bambus... tocmai formeaza pedunculi. Deci nu cred ca modul de sustinere e relevant pentru inflorire. Mai degraba conditiile de mediu, varsta plantei.
 

ghia_don

Active Member
Asa i-am explicat si eu, dar omul era foarte convins de ceea ce spunea...asa ca mi-a ridicat si mie un semn de intrebare :?
 

dorinas

Member
Suportul nu are nici o legatura cu inflorirea, la mine au inflorit si cele dirijate pe suport si cele lasate libere.
 

angela draganoiu

Active Member
albela a spus:
Cred ca e prea mult soare pe sud-est pentru hoya. Incearca direct alta varianta :D .
si eu o tin tot asa insa am protejat-o cu un hibi mai marisor. are si soare si lumina multa si caldura ............. ce sa mai zic ..............
 
Sus