Hortensia

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

gildi1

New Member
hydra

1.nu pot sa trec mai departe fara sa-ti laud copacelul simona,m-a dat gata.vreau si eu.adica nu cersesc,ci am sa incerc sa fac ca si tine.
2.vernil-cam cit dureaza pina isi formeaza radacini lastarul de hortensie?
3.DM7-daca planetele pe care intentionez sa le imbutasesc vor creste de asemenea splendoare,cu siguranta sotul le va smulge zicind ca-s buruieni
:rofl:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Imaginile respective sint din Azore, Sao Miguel, acolo au clima suficent de calda cred pt a fi verzi tot timpul anului.

Hydragea Macrophylla este originara din Japonia si e exista varietati care infloresc toata vara pina la lasarea frigului in toamna, endless summer si Nikko blue.

Wikipedia spune de citeva varietati care sint foarte apreciate

* 'Beaute Vendomoise' (giant lacecap)
* 'Big Smile' macrophylla x serrata hybrid (lacecap)
* 'Blue Bonnet'
* 'Blue Wave'
* 'Bluebird'
* 'Endless Summer' (perpetual bloomer)
* 'Forever Pink'
* 'Lilicana'
* 'Nikko Blue' (perpetual bloomer)
* 'Pia' (dwarf)
* 'Red Star' (very deep blue or red depending on ph)
* 'Sister Theresa'
* 'Taube' (highly prized Swiss bred lacecap)
* 'Veitchii'


http://www.azores.dk/Faial2 hortensia.jpg


DM7 a spus:
Si eu le stiam undeva la 1 m. Insa am gasit asta;
http://s149.photobucket.com/albums/s69/ ... Miguel.jpg
Splendit! Nu?
Sau sa calatoresti pe un drum ca acesta
http://s149.photobucket.com/albums/s69/ ... Furnas.jpg
 
A

Anonymous

Guest
Re: hydra

gildi1 a spus:
1.nu pot sa trec mai departe fara sa-ti laud copacelul simona,m-a dat gata.vreau si eu.adica nu cersesc,ci am sa incerc sa fac ca si tine.

:rofl:
Multumesc, esti draguta.
Iti urez succes.
Trebuie sa stii ca planta scoate mereu lastari noi de la baza, mai ales primii 2 ani, asa ca trebuie sa fii mereu cu foarfeca pe ea.
 

gildi1

New Member
rasp

deocamdata "tremur"sa scoata radacini,am trei buc. la inradacinare asa ca mai astep cu foarfeca :D.oare in cit timp isi formeaza radacini?n-am curajul sa le misc deocamdata au trecut 2 sapt.de cind sint la "tratament"..............pina vad eu copacelul acela ............ :rofl: asa vor ride unii de mine
 

calin123

Member
popgeo a spus:
Hydragea Macrophylla este originara din Japonia si e exista varietati care infloresc toata vara pina la lasarea frigului in toamna, endless summer si Nikko blue.
Eu am o Hydragea Macrophylla Nikko blue dar am cumparat-o prin mai ( era mica ) si desi s-a adaptat anul asta nu cred ca infloreste .Nu cred ca se tunde drastic , adica se taie doar inflorescenta cind s-a uscat .
 

blueheart_d

Member
stiati ca o hortensie rozie se poate transforma cu usurinta intr-una albastra? am citit pe un site cum prin simpla modificare a aciditatii solului poti schimba culoarea florii.
 

calin123

Member
la unele varietati de hotrtensia da adica la macrophila ,la altele nu adica cele cu flori albe .inca nu stiu daca la Hydragea Macrophylla Nikko blue se poate dar poate stie cineva .
 

rem_2007

Member
probleme

Am si eu o hortensia serrata roz, initial era bleu, pe care am plantat-o acum 4 ani.
S-a dezvoltat frumos pana anul trecut in vara cand s-au uscat florile si s-a schimbat culoarea frunzelor: erau vernil deschis cu alb.
Era evident ca sufera de ceva.
Acuma i-au dat frunzulitele care mi se par destul de decolorate si parca asemenatoare cu anul trecut. Ma poate ajuta cineva cu vreun sfat? :(
 
am inteles ca pentru asi pastra culoarea ( floarea) trebuie sa-i modifici ph-ul pamantului. cum faci asta? am mai auzit pe la babe ca daca uzi planta( adica pamantul) cu cerneala rosie floarea iese rosie, dar eu nu prea cred si nu vreau sa risc.
in concluzie am 3 hortensii alba, rosie ,albastra. cu ce trebuie sa le ud pe fiecare in parte pentru asi pastra culorile? exista tratamente? trebuie sa adaug ceva in apa?
helppppppppppppppp
 

zamfira

Member
Din cate stiu eu, cea alba ramane alba iar cele roz/albastre au culoarea in functie de aciditatea solului
 

ghia_don

Active Member
Culoarea florilor este legata de pH-ul solului si continutul de metale grele din sol. Pentru obtinerea culorii roz ph-ul trebuie sa fie 6, pentru culoarea albastra 5,5 si pentru culoarea alba intre 5,5 -6 .
Pentru scaderea pH-ului si pentru a obtine culoarea albastra, se administreaza substante pe baza de aluminiu( alaun), 3,4-12 g/l. Daca se doreste obtinerea culorii albastre nu se foloseste superfosfat, iar ingrasamintul trebuie sa aiba un raport NPK de 5:1:6 , iar pentru culoarea roz 5:1:1.

Rem_2007, decolorarea frunzelor (cloroza) se datoreaza unui pH mai mare de 6,2.
 

Cristiana

Member
Rem 2007, hortensia ta pare sa sufere de cloroza. Incearca un tratament cu sulfat de fier, trebuie sa gasesti la magazinele fito si, daca poti, evita udarea cu apa de la robinet,
 

miki70

Active Member
Am o hortensie la ghiveci cumparata din Baumax si vreau sa stiu dc poate fi plantata in gradina dupa ce ii trec florile. Sunt soiuri de ghiveci si soiuri de gradina? A mea o sa reziste peste iarna?
Asa arata hortensia mea:

 

Floria

Active Member
Hortensia este de gradina. Producatorul o planteaza in ghiveci si forteaza inflorirea pentru comercializare. Poti s-o muti si acum in gradina scotand-o usor din ghiveci sa nu-i deranjezi pamantul si o asezi usor in groapa sapata pentru plantare neaparat la umbra. Este foarte important s-o plantezi la umbra. Nu-i place soarele. Nu v-a fi deloc deranjata ca ai mutat-o chiar daca este inflorita. Iti spun din experienta. Am plantat 3 hortensii in urma cu o luna , doua la umbra si una la soare. A trebuit sa o mut in scurt timp ca la amiaza cand soarele era puternic isi lasa florile in jos. Dupa ce am mutat-o este foarte vesela. Succes!
 

miki70

Active Member
Ok Floria ,merci. Eu vreau sa o mai tin in casa pana ii trec florile pt ca mi-e teama ca mi-o fura din gradina dc o vad asa frumoasa. Am gradina la bloc. Mai am una mare in gradina adusa acum de la socri care sper sa ma bucure cu flori anul acesta. Am pus 3 fire mature cu radacini intr-o groapa la o distanta de 20 pt a forma o tufa mare. E vioaie si cred ca se prinde. :D
 

rem_2007

Member
Aceasta este o hortensie primita de Pasti tot in ghiveci. Am plantat-o de a doua zi in gradina si pare sa-i mearga f bine.


 

albela

Active Member
Hortensia mea zeffiro cumparata de vreo saptamani nu are flori ca ale voastre dar e plina de boboci mici. Abia astept sa infloreasca.
 

miki70

Active Member
Vad ca voi stiti ce fel de hortensie aveti. Pe a mea nu scrie decat Hydrangea dar de care e nu stiu :( Ma puteti ajuta si pe mine sa o identific? Am pus fotografii mai sus.
A.............. vreau sa va mai spun ceva. In gradina de Nord am o hortensie care nu a mai facut fori de f multi ani. E f f umbra acolo. Anul trecut a suferit rau din cauza caniculei o gaseam mereu cu frunzele ofilite. Ii puneam apa si dimineata o vedeam iar vioaie. Anul acesta am obs ca o sa faca o floricica :D . Oare pt ca am ingrijit-o cat de cat anul trecut sau din ce cauza s-a trezit? Sa inteleg ca e f imp sa fie udata vara ca sa ai anul urmator flori multe de la ea?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus