Genul Echinofossulocactus

Nick.A

Member
In general plante mici,rar peste 10 cm in diametru, de obicei solitare,foarte rar formeaza colonii.
Au radacini adanc infipte in pamant.
Au forma globulara sau turtita,iar plantele foarte batrane devin scurt-cilindrice.
Coastele,in mod obisnuit foarte numeroase, la unele specii cam 10, la altele intre 50 si 100, sunt subtiri si mai mult sau mai putin ondulate, ceea ce le si da acel aspect deosebit.
Pe fiecare coasta sunt 1-2 areole; spinii, in numeroase manunchiuri, cel mai adesea acopera planta, unii dintre ei sunt puternic aplatizati, semanand cu niste panglici.
Florile sunt mici, campanulate si nu foarte adanci; staminele numeroase si scurte.
Fructele sunt globulare spre scurt-alungite; semintele, negre cu hil bazal trunchiat.
La ora actuala se cunosc peste 100 de specii si varietati ale genului,toate originare din Mexic.
Genul a fost redenumit Stenocactus.
Am indraznit sa fac o traducere aproximativa din Britton&Rose-"Cactaceae" si sa va ofer acest topic,despre Echinofossulocactusi,pentru ca sunt genul meu preferat,alaturi de Echinopsis si pentru ca sursele de informare sunt foarte zgarcite in a a da detalii despre acest gen, care mie mi se pare fascinant, prin aspectul deosebit.
 

gino

Member
"Genul a fost redenumit Stenocactus."

Genul a mai purtat aceasta denumirea, si in acest domeniu se intampla ca in moda : unele tendinte revin ! :D
Ai dreptate. Fascinante plante, mai mult prin aspectul exterior si mai putin prin flori. Plantele cu adevarat batrane arata grozav, mai ales cele lastarite abundent...
Asteptam sa ne spui mai multe, sa ne arati ceva fotografii...
 

Nick.A

Member
Fotografii sunt pe pagina mea SunPhoto.Nu trec acum o adresa pentru ca vreau sa reorganizez albumul si n-as vrea ca cei ce vor intra dupa aceasta discutie sa nu poata accesa nimic.
Veti vedea acolo cativa dintre ei,inca nu i-am postat pe toti,am vreo 26,majoritatea de la Dl. Marisescu(colectionarii il stiu pe Dl. doctor veterinar din Moldova Noua!) si o parte cumparati din Ungaria,prin bunavointa D-lui Levai Melchior(un alt cunoscut colectionar roman, din Timisoara),carora doresc sa le multumesc din nou,cu acesta ocazie.
Plantele sunt achizitionate, unele anul trecut in octombrie(cele de la Dl.Marisescu)si altele in primavara acestui an(cele din Ungaria).
Inca nu mi-au inflorit si de aceea veti vedea doar formele lor ciudate.Poate la anul voi avea parte si de flori.

tzep,acum am inteles ideea citatelor,multumesc pentru lamurire
 

dr Cactus

Member
Sunt printre primi cactusi care infloresc primavara, prin februarue-martie; alte specii gen phyllacanthus pot inflori si spre sfarsitul verii. Am semanat seminte determinate si din unele surse cehesti si au rasarit un amalgam imposibil de determinat; e clar ca erau hibride. Am ramas la Mesa Garden si Kohres. E unul din genurile la care vreau sa obtin hibrizi interesanti din parinti cunoscuti :wink: . Deocamdata am cateva seminte de vauplianus X coptonogonus.Sa vad ce va rezulta!
 

Kati

Active Member
Sa-ti traiasca Marioara! Eu din cati Echinofossulo am avut, niciunul nu a vrut sa infloreasca :( Am tras concluzia ca nu aveau soare destul si i-am dat pana la urma.
 

andre

Member
Nu eram eu prin zona ca sa-i arunci inspre mine... :rofl:
Mie mi se pare ca la acest gen nu sunt asa importante florile, care seamana intre ele, ci costele lor ondulate si spinatia. Au forme interesante si poti sa-i recunosti dintr-o privire!
 

Kati

Active Member
Da, Andre, ai dreptate, coastele ondulate si spinii lungi sunt cele interesante, dar eu as fi vrut sa vad si flori :)
Tocmai din cauza ca avea spinii enorm de lungi, si se agata de toate, l-am dat pe cel mai batran dintre ai mei :rofl: Ii trebuia si spatiu foarte mult in jurul lui, caci altfel intepa cactusii din vecinatate :|
Nemaiavand destul loc si pentru cactusi, si pentru celelalte plante ale mele - incerc sa-i pastrez doar pe cei cu spinatie cat mai mica sau zero (astrophytum de ex.).
 

dr Cactus

Member
Echinofossulocactus multicostatus SB1147 Los Imagines, Coahuila

Echinofossulocactus longispinus NN

Echinofossulocactus ochoterenaus N82.091

Echinofossulocactus ochoterenaus rosasianus

Echinofossulocactus phyllacanthus v nova

Echinofossulocactus phyllacanthus violaciflorus

Echinofossulocactus albatus L1180 Sierra de San Miguel

Echinofossulocactus vaupelianus
 

andre

Member
Echinofossulo are o spinatie interesanta, dar din pacate sunt greu de identificat, am si vreo 10 carora nu le stiu denumirea. Nu stiu cine ar putea sa ne ajute, dar eu ma bucur de frumusetea lor, chiar daca au doar numere pe ei, nu si denumiri.

Echinofossulo multicostatus:


Un Echinofossulo luat de l Brico anul trecut si care a facut floare alba, dar mica :


Si, bucuria mea... A inflorit E. albatus! Am doi, dar acesta este cel care are ditamai spinatia...

Si asa arata cei 2 albatus, pusis unul langa altul... ( in 2009 )
http://shaman.sunphoto.ro/Echinofossulo ... WVJIATOBAE
 
Sus