Genul Astrophytum

tzep

Well-Known Member
Moderator
Fac parte din subfamilia Cereoideae. Au forma de „stea”, flori mari stralucitoare. Cand sunt tinere plantele sunt globulare, devenind columnare cu trecerea timpului. Caracteristic acestor plante sunt petele mici cu puf alb pe epiderma. Cele mai cunoscute specii sunt Astrophytum ornatum, Astrophytum myriostigma, Astrophytum asterias, Astrophytum capricorne s.a.
Astrophytum ornatum, primul astrophytum adus in Europa, in 1828. Are 5-8 coaste, cu un spin central si pana la zece spini marginali de peste 2.5 cm lungime, maronii-galbui. Floarea este galben pal, mare, usor mirositoare.
Astrophytum myriostigma De regula are 5 coaste (se cunosc si cazuri cu 3-6 coaste) fara spini, corpul acoperit cu pete de puf alb. Infloreste toata vara, florile fiind galbene.
Astrophytum asterias, specie fara spini. Este o planta solitara, globulara, de pana la 15 cm in diametru, cu 8 coaste, rareori mai putine si niciodata mai multe. Petele pufoase sunt foarte variabile de la planta la planta. Se poate incrucisa numai cu A. capricorne si A. coahuilense.
Astrophytum capricorne. Ajunge pana la dimensiuni de peste 1 m inaltime si 10 cm diametru, cu 7-8 coaste, cu 5-10 spini de peste 7 cm lungime care "ascund" planta. Infloreste vara, florile au peste 7 cm diametru, galbene cu centrul rosu.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
angela draganoiu a spus:
am luat ieri de la martisoristii de la Aviatori pe dumnealui, eu banuiesc ca este un Astrophytum. Rodica asa e ?
si, ca de atitea ori, te rog da-mi un sfat ce sa fac cu el ? sa-l scot din ghiveci si sa-i inlocuiesc pamintul ?
http://i59.photobucket.com/albums/g317/ ... G_2852.jpg
rodica05 a spus:
Intr-adevar este un Astrophytum myriostigma si este un exemplar superb - sa-ti traiasca! 8)
N-am avut nici-o problema cu Astrophytii, mi se par plante rezistente. Substratul mi se pare ok.
angela draganoiu a spus:
multumesc Rodica cautam de mult unul si ieri l-am gasit la "martisoristi".
un lucru ma supara : se cam misca in ghiveci. nu pare sa aibe vreo problema, si m-am gindit ca de la transport.
parerea ta este sa-l las acolo ? si reiau udarile de prin martie in colo.
rodica05 a spus:
angela draganoiu a spus:
parerea ta este sa-l las acolo ? si reiau udarile de prin martie in colo.
Lasa-l ca sta foarte bine, dupa cate-mi dau seama. Udari in martie spre sfarsit. Sa te bucuri de florile lui cat mai curand :wink:
 

andre

Member
Genul Astrophytum nu cuprinde multe specii, cele pe care le-a citat si tzep.
Sunt plante rezistente, infloresc mult si au flori frumoase, au nevoie de mult soare. Semintele sunt mari, alungite, de culoare maro, aproape negre.
Iata de exemplu semintele dintr-un fruct de Astrophytum senile:
http://shaman.sunphoto.ro/FRUCTE_de_cac ... MQIEFLUBXK
Preferatii mei sunt A.asterias, prin diversitatea de colorit a corpurilor si A. capricorne pentru spinii mari si incovoiati.
http://shaman.sunphoto.ro/Astrophytum
 

marean

Active Member
A.Asterias cu varietatile lor cabuto,sunt o minune pt ochii,pacat ca nu sunt usor de gasit ! :wink:
 

dr Cactus

Member
Astrophytum myriostigma Onzuka

Astrophytum asterias SuperKabuto

Astrophytum myriostigma f nudum 7 coaste

Astrophytum myriostigma f nudum 8 coaste

Astrophytum asterias
 

angela draganoiu

Active Member
eu am un astrophitum myriostigma, cum spuse Rodica, si care a inflorit a doua oara anul acesta. are cam 2 ani, la mine, poate de aceea a reinflorit :? si parca ar mai avea citiva bobocei. o fi normal pt el ?
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
ani a spus:
Eu am doar doi cactusi, unul este astophitum( nu stiu de care) si a inflorit:
Este Astrophytum myriostigma.

angela draganoiu a spus:
eu am un astrophitum myriostigma, cum spuse Rodica, si care a inflorit a doua oara anul acesta. are cam 2 ani, la mine, poate de aceea a reinflorit :? si parca ar mai avea citiva bobocei. o fi normal pt el ?
Daca nu ar fi normal, te superi ca te bucura cu atat de multe flori?! :wink:
E normal, Astrophytum myrostigma inflorese toata vara! :)


@ geta65, bine ai venit la noi! Pentru ca sa te cunoastem te rog sa ne spui cateva vorbe despre tine aici: http://egradini.ro/forum/viewforum.php?f=25
 

angela draganoiu

Active Member
draga Tzep nu ma supar m-am ............ speriat :) ca face iar flori. asta vara n-a facut flori caci probabil a fost prea cald chiar si pt el. in balcon unde locuieste el au fost frecvent 40-45 de grade cu perdeau trasa.
 
Sus