Furnizori romani de orhidee

lucian69

Member
Cineva spunea ca in Sighisoara este o florarie care avea vanda la 20 ron fara flori. Poate verifica cineva?
 

camic

Member
Nu-mi vine sa cred la ce preturi gasiti orhidee :eek:f: ...aici daca e 45 phale...poti zice ca e ieftina. Pana anul asta nu aduceau altceva....de acum vreo 2 luni am vazut si vanda...dar peste 100 binisor.

Astept sa vad si eu site-ul :visator: .
 

LadyBug

Well-Known Member
Ieri am ajuns in Baumax Piata Sudului si Bricostore Pantelimon si Mr Bricolage dar nu am gasit Catt sau Vanda la reducere. Vanda aveau doar in BricoStore la 170 si 200 RON, iar mie mi-e frica sa dau atatia bani pe ele pentru ca apoi sa nu ma pomenesc ca imi si mor pana sa infloreasca a doua oara... better worry than sorry..
 

puffy80

Member
Ati mai vazut pe undeva Vande la reduceri, la preturi bune? Imi doresc tare mult una grena, ca a lui Camik din topicul Vanda sp. Daca as gasi si la reducere, ar fi suuuuper.
 
puffy80 a spus:
Ati mai vazut pe undeva Vande la reduceri, la preturi bune? Imi doresc tare mult una grena, ca a lui Camik din topicul Vanda sp. Daca as gasi si la reducere, ar fi suuuuper.
Ieri am fost in Brico Baneasa si m-am uitat la reduceri. Nu am vazut Vanda. Oricum, chiar daca gasesti Vanda la reducere, nu stii ce culoare are. Ar trebui sa urmaresti una inflorita pe care n-o cumpara nimeni sau sa te anunte o ingrijitoare de la raionul de flori cand o baga la reducere.
O singura data am vazut ce vrei tu, la Hornbach, in luna mai, la pretul de 110 lei, inflorita.
Daca o vad te anunt.
 

puffy80

Member
Buna tuturor!
In weekend ar trebui sa ajung pe la Brasov. In afara de Hornbach si de Brico de la intrarea dinspre Bucuresti, unde ma sfatuiti sa mai caut orhi?
 

lucian69

Member
Am fost zilele trecute la Hornbach si am vazut 3 Vande care erau pe trecute (adica pe moarte ) si am vrut sa le iau pe toate la 50 ron. Nu au vrut sa faca nici macar la reducere de 80%. Cele care sunt "distruse" , nu se mai chinuie nimeni sa faca ceva cu ele. Pur si simplu se toaca.....pacat de aceste plante superbe...o sa mai merg zilele urmatoare...
 

Orhi

Member
La Dedeman Timisoara au Phale la 19,99 lei. Plantele arata foarte bine, cu radaci viguroase si frunze fara probleme.
 

daisy111

Active Member
Acum 10 min m-am intors de la Obi si aveau multe Vande neinflorite,unele frumusele,altele mai putin,nici prea mari,nici prea mici,toate la pretul de 130lei.
Dar am plecat dezamagita profund si cu un gust amar :suparat: afara era un carut pt marfa plin cu vreo 5saci de plastic transparenti incarcati cu flori de toate natiile in stare acceptabila ce le aruncau,erau 3saci numai cu orhidei care inca aveau flori ce se rupsesera din cauza ingramadelii :cry: m-a durut sufletul si am mers sa intreb daca pot lua orhideii de acolo si au spus ca nu e voie,chiar daca le distrug,daca iau ceva de acolo le platesc ca si plante bune. :eek: :x Asta cica e politica lor,nici ele nu au voie sa le ea,m-am inbolnavit :bolnav: nu am avut cu ce face poze sa vedeti frumuseti adevarate aruncate de bune. :cry: Nu-mi vina sa mai merg acolo niciodata. :(
 

mikiduzza

Member
bine ca nu ai reusit sa faci poze...ma doare sufletul numai cand povestesti... :aoleu: :nefericit: :cry: :nefericit: :cry: :nefericit: :eek:f: :nu-mi_place:
 

puffy80

Member
As vrea sa dau o raita prin Bucuresti in cautare de orhi- in special Vanda, ceva Cambrii deosebite, poate si Cattleya, etc. Care credeti ca ar fi locurile cele mai indicate?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
De la Otopeni intri pe soseaua de centura (traversezi podul si faci imediat dreapta dupa ce l-ai coborat). Te duci spre Mogosoaia (faci stanga sub pod) dupa care urmaresti indicatoarele cu centru comercial Colloseum parca sau cu Baumax Bucurestii Noi (ca sunt foarte aproape unul de altul, Baumax si Leroy).
Daca ajungi in zona imi dai si mie un semn, te rog??? Vreau un trandafir de la Baumaxul ala pe care nu l-am mai gasit in Ploiesti...
 
Leroy-Merlin nu aduce Vanda. Acum o saptamana aveau o Cambrie portocalie superba, pret 50 lei. Cattleya nu aveau, dar poate au adus astazi. Aveau in schimb, Miltoniopsis cu 5 bulbi si tija mare si culori fantastice, pret 50 lei. Celelalte costau 30 de lei. Si am mai vazut Cymbidium, cu 4-5 tije, flori mari, diferite culori, pret 140 lei.
Cele mai frumoase Vanda le-am vazut la Brico si Hornbach. La Brico gasesti Vanda la reducere in stare foarte buna, dar nu se stie culoarea.
In septembie va fi expozitie de flori la Hornbach!
 

belisima

Well-Known Member
la baumax sun plaza au phale uriase inflorite,mai multe albe cu 15 lei,am vazut si niste dendrobium fara flori pe la reduceri tot 15 lei!
 
Sus