Florile din Gradina 2015

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au mai inflorit:

Buchet boboci bujori si primul delfinium:



Clematis:


Maci orientali:







Irisi:






Bujori:




 
Ultima editare:

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
hehe.... .stai sa vezi un buchet de bujori infloriti...... insa si un buchet de maci e spectaculos.
 

cristinaf

Well-Known Member
Incepe nebunia... :visator:
Din pacate primavara asta e extrem de secetoasa pe la noi, si nu stiu cum sa-mi rup din timp sa le pot uda.:sweating:



Macul portocaliu a aparut printr-o mutatie, ceva...:gandit: ca anul trecut am avut doar roz.
 
Ultima editare:

elianna

Well-Known Member
Superbe flori! Trandafirii se subintelege ca sunt vedetele gradinii dar si celelalte sunt superbe. Macii mi-au facut cu ochiul, adica sunt ochiosi:)
Mai se anuntase a fi o luna ploioasa iar iunie si iulie, luni secetoase. N-au nimerit prognoza.
 

popescu gp

Well-Known Member
Frumuseti peste tot,dar in unele locuri se lasa cu ploaie si in altele nu si mai ales ca se anunta 3 luni secetoase.
 

cristinaf

Well-Known Member
Multumesc frumos! E Buckeye Belle; pana i s-a scuturat floarea, ma uitam la ea si nu-mi venea sa cred cat e de frumoasa... Din fericire se gaseste destul de usor, eu de la Maria (clematite) il am.:-)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
21-22 Mai - Au mai inflorit:

Delfinium si soc ornamental:
Primul tocmai si-a etalat florile cu multa elegantza.




Clematis:

Rebecca e pe trecute, dar au inceput celelalte


Maci pereni: Sezonul lor e in plin avint






Irisi : Sezonul lor a trecut de apogeu




Bujori:




 
Ultima editare:

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumosi bujorii, dar atat de multi incat e greu sa-ti imaginezi ca cineva are atatea varietati. Si toate florile tale sunt plantate atat de ordonat, pe randuri, unele langa altele, incat iti lasa senzatia de pepiniera mai mult decat de gradina.
Adevarate colectii de specii...ma intreb ce suprafata ai cultivat? Pare sa fie un spatiu foarte generos...
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Bravo Gradinar1 ... niste poze execptionale.... daca as avea mai mult spatiu cred ca m-as apuca si de trandafiri...;-)


Gradina mea nu e mare... e cam 700m2....... dar da... sint multe varietati... e necesar sa fie foarte ordonate ca altfel nu le poti tine organizat. ... Mi-as dori o gradina mai mare... dar momentan nu se pune problema. Mama a fost profesoare de matematica o viatza intreaga... deci ordinea si insiruirea e un pic de deformatie profesionala...;-)

Sint cam 70-80 de felulri de bujori ierbosi si cam 18-20 de bujori arbustivi.
 
Ultima editare:
Sus