Encyclia cochleata

marean

Active Member
A fost redenumita in Anacheilium cochleatum,anacheilium fiind o categorie noua si mica din genul encyclia !
Sa o cresti sanatoasa !
Cornelia,tu reusesti sa-ti dai seama de parfum?Cu ce seamana ?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Mareane nasul meu e deficitar. L-am bagat in floare si am simtit un parfum discret, usor dulceag, ceva a lamaie + mustar + o floare... Dar nu-mi dau seama care floare. Mai incerc.
 

Tina

Active Member
Si a mea, ca eu nu puteam sa ramin fara, nu ? Tot cu linosi, si a mea.. :wink:

Poza e facuta in masina, ca mi-era frica sa nu o rup pina acasa... :oops: :wink:
 

IULIA

Active Member
daca fac un total erau 4 de toate. oare unde o fi?
hello, ency, la cine esti? nr.4?
bre, macar sa fi fost de colori diferite. da nu e bine, ca luam iar o caruta. deja ma gindesc serios sa imi pun remorca cind vin la bv si la ploiesti. nu e de bine. :evil:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Marean ce zici de faptul ca familia asta de orhidee a devenit mai nou ... Prostechea. :eek: Ma ametesc redenumirile.
 

marean

Active Member
Iar au schimbat-o :eek: ?
Nici nu au numit-o bine anaechilium,si acum iar au schimbat denumirea,iar informatiile de pe internet nici nu au avut timp sa fie actualizate,asa ca poate fi gasita doar cu numele vechi de encyclia,sau,mai rau,epidendrum :( !
Lasa,noi sa fim sanatosi,ca daca ar trebui sa ne tinem dupa ei,cu toate reclasificarile existente,ne-ar lua durerile de cap ( ca de exemplu,am citit de curand un tratat referitor la cvasi-recenta despartire a 2 specii din randul dendrobiumului de tip phalae - la origini era 1 singura specie,cu 2 variante,anume d. bigibbum var. compactum si d. bigibbum var. phalae - care acum au fost despartite separat,in 2 specii-bigibbum si phalae,diferentele fiind in forma flori si structura de organizare a petalelor,precum si diferenta de provenienta -una fiind de la o altitudine mai mare decat cealalta,avand nevoie de temperaturi mai mici- ) .
 

iudit

Well-Known Member
Moderator

Aseara s-a deschis prima floare,nu am avut rabdare si am fotografiat-o.Nici nu stiam ca am asa ceva.Cand i-am vazut bobocii,am tot dezbatut cu Iulia si am crezut ca am o Laelia,dar vad ca nu e asa.E interesanta floarea.
 

IULIA

Active Member
bravo Iudit, stai linistita ca e super frumoasa. si va avea la flori, mama mama.
dak tot pastaie si 2 frunze are.....e mai greu cu indentificatul din poze, deh :? :eek:
iote de aia erau bulbii mari :rofl:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Uraaaa, piticuta mea formeaza tija florala. Pupa mama. Poze mai incolo, acum sunt ocupata sa topai de bucurie. :rofl:
 

IULIA

Active Member
si mie mi-a inflorit cea de la bv, de acum un an cred..........de la intilnire.
de care au luat toate fetele, de la brico.
deja are prima floare deschisa.
are o tijaaaaaaaaaaaa, groasa. :D
 

marean

Active Member
E prima oara,Iulia ? aveam impresia ca si la tine e a 2a oara cand infloreste ...ooo,stai ca tu ai 2 plante , asa-i ? :wink:
 
Sus