Dendrobium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Multumesc, Ioana. Ai mare dreptate.
Da, este parfumat. Nu pot descrie mirosul exact, ceva dulceag. La ora 7 cand plec la serviciu miroase deja, cam pana pe la 15-16. Dendro verde miroase ceva asemanator cu trandafirii. Amandoi dendro au un miros nu foarte puternic.
Nici unul nu se compara cu Cattleya. Si ea tot in acel interval orar miroase.
 

IoanaTweety

Active Member
Eu am avut doar nobile pana acum si avea un parfum discret, dar f placut. Catt miroase si mai tare, zici? super... abia astept.
Sa-ti traiasca dendro!
 

IULIA

Active Member
Dorina, se pare ca lui dendro al tau ii merge excelent. Deocamdata e prea nou totul la plantutza ca sa ii faci altceva. :D
 

Camik

Active Member
Dendro al meu cel cu probleme dupa ce l-am varuit cu apa cu topsin , mi-a facut doua tije.El nu arata prea grozav dar totusi face flori.
 

MASCHA

Active Member
Dendrobium kingianum are pe fiecaretrunchi lastari cu radacina
Ce trebuie sa-i fac?eu as vrea sa-i creasca pui de jos,nu pe tulpina !
 

sarselia

Active Member
Moderator
Mascha nu ai ce-i face.Asa vrea el sa faca pui.Eventual dupa ce acestia au radacinile bine dezvoltate ii poti despirnde de planta mama pentru a-i planta individual.La Dendro e ceva normal sa faca asa keiki.
 

puffy80

Member
Poate ii uzi prea tare. Din cate stiu, le place sa fie mai inghesuiti la radacini si cred ca apa in exces le poate face mult rau.
 

puffy80

Member
:hipnotizat: :hipnotizat: :hipnotizat: Ce de floricele !!!! Superbi amandoi, dar primul e o adevarata incantare. Felicitari!!
 

Camik

Active Member
Multumesc!
Diana ,le pun ingrasamant compo.
Este cel mai infloritor dendro dar si cel mai mare(inalt).
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus