Crossandra

lelia

Well-Known Member
Cred ca merita si ea un topic ,deoarece este o planta deosebita.Am gasit fisa plantei aici pe forum si de acolo m-am inspirat in ingrijirea ei .Se pare ca fisa este foarte bine realizata fiindca rezultatul e :



As vrea sa va intreb ,daca a inradacinat cineva butasi pt ca eu incerc si nu reusesc.Am dat si la cunostinte si nimeni n-a reusit.Este deosebita ,frunzele stralucesc ,iar florile desi se trec raman in spic ,aproape doua saptamani fara sa-ti dai seama ca sunt uscate.
 

melu

Member
Da eu am inradacinat anul trecut un butas cam de 10 cm si iti voi arata cam cum arata acum planta obtinuta. Anul trecut am cumparat de Sf Ctin si Elena o crossandra pt cineva, cadou si bineinteles ca nu m-a rabdat sufletul sa nu rup si eu un mic butas, cel mai mic. A stat cred ca vreo 5-6 luni in apa fara sa faca radacini ( spre disperarea mea) desi la un moment dat facuse floricica fara sa aiba radacini, dupa care intr-o zi am constatat ca minunea s-a produs. Am dus plantuta acasa ( o aveam la birou) si am pus-o in pamant si intre timp era sa o pierd pt ca am cam lasat-o fara apa si apoi am salvat-o si a inceput sa creasca.... acum e o frumusete zic eu, si are trei boboci. Sper sa infloreasca.
 

melu

Member
Dureaza foarte mult inradacinarea din cate am vazut... poate cand ai incercat nu era momentul/perioada potrivita... Si eu la un moment dat am vrut sa o arunc pt ca nu credeam ca se urneste.
 

lelia

Well-Known Member
Multumesc Melu :D in fisa scria ca trebuie tratata cu stimulenti de inradacinare ,deci sigur se prinde greu,voi incerca si acum ,se pare ca asta-i luna potrivita ,sper sa reusesc .
 

melu

Member
dupa cum am spus eu am incercat cam prin mai ( 21.mai) si cred ca prin octombrie daca nu mai tarziu au aparut radacinute.... i-am tot completat apa din pahar ( am pus butasul in apa) ca se tot evapora.

Iti doresc succes...si rabdare ca sigur vei reusi..... maine poate pun poze cu "micuta" mea.
 

lelia

Well-Known Member
E superba Melu ,sa-ti traiasca :D
Cred ca m-am indragostit ,iremediabil de aceasta plantuta.

Roxana ,seamana destul de mult mai ales la radacini,frunzele sunt insa ,mai mici si florile tot in forma de spic ,dar tin mai mult si cele care se trec nu se usuca vizibil ,pastrandu-si frumusetea mai mult tim.Eu sunt curioasa daca se gasesc mai multe nuante :?
 

doina

Member
Si eu am reusit sa inradacinez un lastar de crossandra . Am primit lastarul la jumatatea lunii octombrie . Cred ca a stat destul de mult timp sub pet dar acum i-am scos petul pentru ca i se vad radacinile prin pahar. Totusi nu-i merge prea bine , n-a crescut de loc de cand am lasat-o fara pet.
Am folosit Atonik pentru umezirea substratului in care am pus lastarul imediat ce am ajuns cu el acasa.
 

melu

Member
lelia a spus:
E superba Melu ,sa-ti traiasca :D
Cred ca m-am indragostit ,iremediabil de aceasta plantuta.
Merci Lelia :hug: si eu la fel...o am pe pervaz in dormitorul meu si o admir in fiecare seara si dimieata, mai ales ca e intr-un fel opera mea :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ahhhhhhhh.......ce privire patrunzatoare ai 8) ............. :rofl: .Da,seamana la frunze putin.
 

dianatm

Member
Trebuie sa o laud si eu, este inflorita de 2 saptamani si vad ca o tine tot asa, isi formeaza si alti boboceii si spice noi cu floricele.

Ca si ingrijire, daca nu uit sa o ud altceva nici nu ii trebuie, am inradacinat 3 lastari, destul de usor in cam o luna dupa ce i-am pus in apa au facut radacini si acum cresc foarte frumos, ba chiar la unul am vazut ca face si flori, deci eu zic ca este foarte nepretentioasa aceasta planta si te bucura mult timp cu florile ei.
 

lelia

Well-Known Member
Diana ,e cumva galbena ?
E foarte frumoasa si merita laudata,cred ca este cea mai harnica planta ,face flori non-stop.
 

dianatm

Member
E portocalie, din cauza paratului se vede galbena, da si eu cred ca e cea mai harnicuta planta din cate am avut pana acum si cred ca si cea mai nepretentioasa.
 

melu

Member
sa va arat cum arata acum frumusica mea pe care v-am mai aratat-o. Sunt asa de incantata de ea incat imi vine sa stau precum Ferdinand ( celebrul tauras) si sa ma uit la ea.
 
Sus