Colectie Caramell

nely

Member
Caramell, felicitari pt colectie , sunt SUPERBEE, te pierzi intre atitea frumuseti ametitoare, sa-ti traiasca si sa te bucure cu multe flori
 

IoanaTweety

Active Member
Pfoa, sunt toata numai un zambet vazand frumusetile tale! Bravo! Bravo de 100 de ori :) Prima, cea visinie este superba , la fel si cele galbene, extrem de deosebite.

Ce mai apreciez f mult, ca fotograf ce ma aflu, este modul cum ai afcut pozele, grija pt asta. Le-ai pus frumos afara, cu fundal de iarba, fara blituri orbitoare care distrug culorile. Nu stiu daca e facut special dar sunt si focusate cum trebuie, adica focus pe flori si defocusare in spate. F frumos! Bravo din nou! O placere sa ma uit la florile tale. :D

Ah, am uitat de pelorica eroina, si ea f frumusica. :wink:

Bafta in continuare cu ele!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Va multumesc mult pentru aprecieri! :hug: :* :*

Ioana, ti-am admirat fotografiile inca de cand ai sosit pe forum! O fotografie precum cea din avatarul tau nu avea cum sa nu atraga atentia ;-).
Felicitari, fotografiile tale sunt SUPERBE! :clap:

Eu in ultima perioada, eu am neglijat serios fotografiatul si imi cam lipseste... Mi-ar fi placut sa am mai mult timp chiar si pt pozele cu orhideele, insa le-am facut in foarte mare graba, doar ca sa le imortalizez asa frumos inflorite cum sunt acum si cam atat...
 

CristianG

Well-Known Member
Caramell a spus:
Va multumesc mult pentru aprecieri! :hug: :* :*

Ioana, ti-am admirat fotografiile inca de cand ai sosit pe forum! O fotografie precum cea din avatarul tau nu avea cum sa nu atraga atentia ;-).
Felicitari, fotografiile tale sunt SUPERBE! :clap:

Eu in ultima perioada, eu am neglijat serios fotografiatul si imi cam lipseste... Mi-ar fi placut sa am mai mult timp chiar si pt pozele cu orhideele, insa le-am facut in foarte mare graba, doar ca sa le imortalizez asa frumos inflorite cum sunt acum si cam atat...
Sa inteleg ca stai la casa? Fundalul verde este misto. Se vede ca te pricepi la facut poze. Ai niste flori superbe. Felicitari! :D
 

IoanaTweety

Active Member
Multumesc si eu :)

M-am uitat la tot din albumele tale. Fara cuvinte. Sa-ti traiasca si sa te bucure in continuare, ca sunt superbe :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
O noua achizitie, o phale mini careia nu i-am putut rezista:


si alte phale de anul trecut, reinflorite:
 

sarselia

Active Member
Moderator
:visator: :visator:
SUPERBE!
Toate sunt frumoase dar cea pelorica m-a dat gata.
Sa iti traiasca si sa infloreasca mereu!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc Arselia. :hug: Dar daca iti spun ca urmatoarea, cea galbena este usor parfumata? :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Caramell a spus:
Multumesc Arselia. :hug: Dar daca iti spun ca urmatoarea, cea galbena este usor parfumata? :)
S a stii ca recent am descoperit si eu o galbena parfumata.
Nu stiu cum de nu mi-am dat seama atatea luni...
Si e inflorita deja de o gramada de vreme.
Parca e o combinatie de frezii cu zambile...Sau ceva intre...
Super!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Intr-adevar o un parfum foarte placut, frezii cu zambile... :visator:

Da, Mihai, are un parfum foarte fin, abia sesizabil. Insa se simte, comparativ cu o phale care nu e parfumata.
Si eu ma prind mai greu cand vreuna e parfumata, m-am obisnuit ca nu sunt parfumate, si nu ma gandesc sa incerc sa le miros. Nu am descoperit pana acum decat 2 phale la care am simtit un usor parfum, aceasta si inca una verde.
 

Edelweiss

Active Member
Ce frumos...si eu am descoperit ca cele de colt au un usor iz de miere, desi toata lumea zice ca nu miros florile...
Fain, fain...mai gasim phale deosebite :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Caramell a spus:
Intr-adevar o un parfum foarte placut, frezii cu zambile... :visator:

Da, Mihai, are un parfum foarte fin, abia sesizabil. Insa se simte, comparativ cu o phale care nu e parfumata.
Si eu ma prind mai greu cand vreuna e parfumata, m-am obisnuit ca nu sunt parfumate, si nu ma gandesc sa incerc sa le miros. Nu am descoperit pana acum decat 2 phale la care am simtit un usor parfum, aceasta si inca una verde.
Nici eu nu obisnuiesc sa le miros pentru ca din start stiu ca nu am ce.
Dar intr-o zi fiind curent in casa am trecut pe langa ea si parca m-a izbit un miros atat de placut.Initial am crezut ca e de vina odorizantul de camera dar..era phala asta:
http://picasaweb.google.com/sarselia/Re ... 7873682018

E interesant ca si a ta cea galbena e parfumata si cum ai zis una verzuie.Se pare ca celelate, mai colorate, isi aduna toata frumusetea numai in flori.

Sa iti traiasca!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Mihai, cred ca este posibil ca florile de colt sa fie parfumate. Cred ca de fapt toate florile sunt parfumate mai mult sau mai putin, doar ca noi le percepem doar pe unele dintre ele.

Arselia, sa stii ca si mie mi s-a parut interesant ca si tu tot una galbena ai descoperit ca e parfumata! Clar, de acum inainte vom fi mai atente cu pahlele galbene :rofl:.
Parfumata mea verde arata asa: http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... vuE_ph.jpg. Din pacate a avut multe probleme cu radacinile si inca se reface, nu a mai inflorit de anul trecut.
 

CristianG

Well-Known Member
Caramell a spus:
Multumesc Arselia. :hug: Dar daca iti spun ca urmatoarea, cea galbena este usor parfumata? :)
Superbe! Se pare ca la tine a venit primavara.....:) Se vede ca le merge bine mai ales ca stai si la casa. Phalenopsis sunt orhidee elegante...Infloresc des si florile lor tin mult. Imi plac foarte tare... :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc, Cristian. Nu stiu daca statul la casa influenteaza inflorirea, pentru ca si eu le tin tot in interior, la ferestre. Afara le scot doar pentru poze :D
Si au inflorit la orice fereastra indiferenta de orientare. Cele pozate in seria aeasta stau la o fereastra vestica, despre care se spune ca e o alegere nefericita pentru orhidee.
 

CristianG

Well-Known Member
Caramell a spus:
Multumesc, Cristian. Nu stiu daca statul la casa influenteaza inflorirea, pentru ca si eu le tin tot in interior, la ferestre. Afara le scot doar pentru poze :D
Si au inflorit la orice fereastra indiferenta de orientare. Cele pozate in seria aeasta stau la o fereastra vestica, despre care se spune ca e o alegere nefericita pentru orhidee.
Aha, m-am prins....Este o alegere nefericita pentru ca bate soarele pe ele? Apropo, se pare ca girafa mea miroase ziua....Da, se pare ca unele orhidee phalenopsis au un usor parfum... :wink: :D
 
Sus