Ce orhidee ne dorim?

ira

Member
Imi doresc doar:cimby ROSU!!! si verde , cattleya , dendro nobile in afara de alb orice culoare.Mai vreau si Phala: Yin's Green Jewel ( FLOAREA ESTE VERDE).Si cam atat pt moment
 

CristianG

Well-Known Member
ira a spus:
Imi doresc doar:cimby ROSU!!! si verde , cattleya , dendro nobile in afara de alb orice culoare.Mai vreau si Phala: Yin's Green Jewel ( FLOAREA ESTE VERDE).Si cam atat pt moment
Numai flori rare vrei......... :) Sper ca vei gasi ceea ce cauti!
 

diana999

Active Member
eu as dori pui de dendrobium inafara de nobile white sau dendro phale grena, alb, berry oda. nu cer mult :D
 

miki70

Active Member
Imi doresc inca o orhidee dar mi-e teama ca o nimeresc fitzoasa rau. Ce-mi recomandati? Pana acum am 2 phalaenopsis (din care una e la reanimare ) si un dedrobium phalaenopsis alb luat de la soacra mea (intr-o stare mai proasta), i-am schimbat substratul si acum are un puisor. :D
Nu am putut sa citesc decat foarte putin despre alte orhidee care am inteles ca sunt tare pretentioase (miltonia si vanda) Vandei am vazut ca unii membri ai acestui forum i-au prins secretul dar nu am inteles exact care e, doar ca e pusa intr-un vas de sticla dar nu stiu frecventa udarilor si cum.

Ce alta orhidee imi recomandati ca sa ma apuc de citit?
Multumesc :rose:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Mikisor eu zic sa te documentezi mai bine legat de Phalaenopsis.Nu e greu de ingrijit si vei vedea ca vei avea rezultate pozitive.
Si Dendrobium este extrem de usor de ingrijit la fel si Paphiopedilum - Orhideea "Papucul Doamnei".
O alta orhidee extrem de usor de ingrijit ar fi Ludisia.
Acum depinde mult de conditiile pe care i le poti oferi dar iti spun cu mana pe inima sa le incerci de inceput pe acestea.
Sincer,cu ele am inceput si eu iar dupa ce le-am dat de capat ,am inceput sa caut si altele din ce in ce mai fitoase.
Am avut si pierderi dar doar asa am invatat secretul ingrijirii lor.
Iti doresc multa bafta!

Diana,din pacate Dendro tip phala pe care ii am nu au mai inflorit si nu mai stiu ce culoare sunt.
Dar,daca vor inflori si iti vor placea te voi ajuta cu niste pui.
:wink:
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Mikisor eu zic sa te documentezi mai bine legat de Phalaenopsis.Nu e greu de ingrijit si vei vedea ca vei avea rezultate pozitive.
Si Dendrobium este extrem de usor de ingrijit la fel si Paphiopedilum - Orhideea "Papucul Doamnei".
O alta orhidee extrem de usor de ingrijit ar fi Ludisia.
Acum depinde mult de conditiile pe care i le poti oferi dar iti spun cu mana pe inima sa le incerci de inceput pe acestea.
Sincer,cu ele am inceput si eu iar dupa ce le-am dat de capat ,am inceput sa caut si altele din ce in ce mai fitoase.
Am avut si pierderi dar doar asa am invatat secretul ingrijirii lor.
Iti doresc multa bafta!

Diana,din pacate Dendro tip phala pe care ii am nu au mai inflorit si nu mai stiu ce culoare sunt.
Dar,daca vor inflori si iti vor placea te voi ajuta cu niste pui.
:wink:
Dendro phalenopsis infloresc rar....Tija tasneste chiar din varful pseudobulbilor. Nu acelasi lucru se poate spune despre dendrobium nobile care poate inflori mai des. Subscriu celor spuse de Sarselia...Succes Mikisor! :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Te-as contazice putintel, dendro phaleanospis infloreste ca orice alta orhidee in fiecare an, insa numai lastarii tineri fac tije florale. Dupa trecerea tijei florale, planta face un nou lastar care in conditii de lumina buna se dezvolta cam in 6 luni si infloreste vara. Nu necesita perioada de repaos.
Am multi dendro de tip phalaenospsis care mi-au reinflorit, de acceea am facut aceasta observatie. ;-)
 

diana999

Active Member
cum poate un dendro nobile sa infloreasca mai des? el infloreste o singura data, atunci cand ajunge la maturitate.
 

CristianG

Well-Known Member
Caramell a spus:
Te-as contazice putintel, dendro phaleanospis infloreste ca orice alta orhidee in fiecare an, insa numai lastarii tineri fac tije florale. Dupa trecerea tijei florale, planta face un nou lastar care in conditii de lumina buna se dezvolta cam in 6 luni si infloreste vara. Nu necesita perioada de repaos.
Am multi dendro de tip phalaenospsis care mi-au reinflorit, de acceea am facut aceasta observatie. ;-)
Eu cred totusi ca trebuie sa le asiguri o anumita temperatura, lumina si umiditate. Planta poate sa faca multi pseudobulbi si totusi sa nu faca flori. M-am confruntat cu aceasta problema adesea. Imi aduc aminte ca am avut un dendro phale cu flori albe mari si doar o singura daca l-am vazut inflorit - cand l-am cumparat. Apoi a pierdut destul de repede frunzele. Au ingalbenit repede....... NU ESTE O ORHIDEE CARE SE PRETEAZA USOR IN CONDITII DE APARTAMENT. Un alt punct nevralgic al acestei orhidee tip phale sunt radacinile foarte fine. Orice cantitate de apa in exces poate conduce la putrezirea pseudobulbilor de la baza, ori a radacinilor din substrat. Doar dendrobium nobile nu face fite. Si in cele mai vitrege conditii poate rezista cu succes. Cred ca depinde de la caz la caz. Sa nu imi spui ca nu am dreptate.....
Personal vorbind, mai bine mai cumpar o vada decat sa cumpar un dendro phale care sa ma faca cu "nervii". Deci, pana la urma care este orhideea rezistenta? O vanda ori un dendro phale? Iti pun ca vanda va iesi castigatoare cu mult inaintea dendrobiumului..... :wink: :D
 

CristianG

Well-Known Member
diana999 a spus:
cum poate un dendro nobile sa infloreasca mai des? el infloreste o singura data, atunci cand ajunge la maturitate.
Foarte simplu...Daca pseudobulbul ajuns la maturitate nu infloreste la fiecare frunza in parte, cu siguranta ca mai poate sa infloreasca in alta perioada a anului. Depinde de conditiile de temperatura pe care le ofera fiecare dintre noi acestui tip de orhidee. Repet, vechii pseudobulbi pot reinflorii din nou....La mine asa s-a intamplat! Insa nu este o conditie...Unele plante prefera sa faca pseudobulbi noi, care odata ajunsi la maturitate vor inflori. :)
 

miki70

Active Member
Multumesc tuturor pentru raspunsuri , o sa ma apuc sa citesc despre papuc si ce ati mai sus :rose: .
Arselia am cam capatat experienta cu phala, am una grena careia ii merge f bine :wink: , cea care e la reanimare a avut burete in ghiveci de aceea i-au putrezit radacinile. Vreau altceva decat phala si vreau sa nu o nimeresc pe cea mai fitzoasa. O sa ma apuc sa citesc apoi tb sa o caut :)
CristianG acum sunt suparata ca dedrobimul meu e phala si nu e nobile :) , uff ce ghinion pe capul meu . Daca ma supara, nu face flori intr-un an, il fac cadou. Te rog cand ai timp sa-mi explici cum tratezi tu Vandele de le merge asa bine. Azi am vazut o vaza care ar merge la o Vanda si mi-as lua una daca as gasi. In Craiova nu am vazut.

Despre miniphala ce-mi puteti spune? Am vazut ca sunt puse in spagnum si mi-e sa nu-i putrezeasca radacinile la mine. O pot pune in substrat cand o aduc acasa? Cu ala ma inteleg eu mai bine :wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Mikisor de regula si eu le schimb pe toate care sunt in muschi.Cu scoarta am si eu o mai buna observare a radacinilor precum si a frecventei udarii.
Legat de Dendro tip phala nu va faceti probleme pentru ca,dupa mine,infloresc mai des decat cei nobile.
Ei infloresc pe pseudobulbii noi care ajung la maturitate.Depinde de conditiile oferite pentru ca pot inflori si la 3-4 luni.
Mie mai degraba mi se pare un Dendro nobile mai fitos legat de inflorire pentru ca are nevoie de diferente mari de temperatura si de o perioada de neudare.
Dar sunt si exceptii de la regula asa ca pot inflori si neavand conditiile de mai sus.
:wink:
 

miki70

Active Member
Arselia stai sa vad dc am inteles bine, dc iau o miniphala o pot muta in substrat chiar dc e inflorita?
Deci tu zici ca sunt norocoasa ca am dedro phala si nu e nobile :) Abia astept sa-l vad inflorit.
Dar iarna cand dau caldura in calorifere mai pot tine dedrobiumul pe pervaz? Eu din mai am orhideele si inca nu stiu cum se vor comporta peste iarna.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Dendro tip phala prefera temperaturile din casele noastre.Si al meu ,unul din ei,a fost tinut pe un pervaz exact deasupra caloriferului si a inflorit.
Ceilalti au fost tinuti intr-o camera neincalzita si nu le-a mers bine deloc.Asa ca anul asta cu toti la caldurica.La Nobile ii plac diferentele de temperatura dintre zi si noapte pentru a inflori.Dar precum spuneam exista si exceptii.
Legat de phala inflorita nici vorba sa o schimbi acum.Dupa ce trec florile o poti muta in scoarta.Pana atunci atentie mare la udare.
 

miki70

Active Member
Nu am inca miniphala. Deci o sa am floricele de la dedro, super :wink:
Merci de raspunsuri, esti mereu pe faza :rose:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cu mare placere!De aceea suntem aici ca sa ne ajutam unii pe altii.
Si mai ales sa fim optimisti.Trebuie sa speram ca pana la urma tot ceea ce facem noi pentru ele,sa ne aduca si noua un rezultat pozitiv.
Asa ca normal ca vor inflori!
:D
 

refu

Member
Asa sper si eu maxim de rezultate sa avem si totul pentru ca comunicatea comunica :) multumesc tuturor.
 

refu

Member
De plastic sau cum este la moda mai nou "conservate" se aduc din Olanda pentru spatiile fara lumina. 8)
 
Sus