Cattleya

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu tot ce am cumparat in Ro (nu mai multe de doua plante, una din Bricostore si una din Leroy Merlin) au fost in jur de 50-60 RON, plante mature, inflorite, cu 3-4 bulbi. Pretul obtinut de tine pare ok :D .
 

Camik

Active Member
Florile astea isi merita banii.Mai ales cele parfumate.
Abia o astept sa-mi infloreasca.
 

IULIA

Active Member
Dorina, exista si mult mai ieftine.
La Leroy Merlin le-au avut cu 30 si 25 prin iarna, iar la Tria's cam tot pe aici. Catt mari sint mai scumpe oricum si afara.
Eu zic sa mai astepti...poate gasesti pe aici.
Iar in Brasov au fost ultima data de craciun.
 
Gradinar1 sa traiesti si sa infloresti!
Am gasit ieri Cattleya, la magazinul Leroy Merlin. Planta are 10 bulbi: 3 vechi si 7 noi, dintre care 5 cu tije florale. Miroase demential a frezii.
Pret pe raft de 60 de lei, reducere la casa cu 10 lei.
Mai aveau cu aceleasi flori dar de culoare galben pai si altele cu flori rosii, cu petale mai subtiri.
Eu am ales-o pe cea din poza si pentru faptul ca avea cei mai multi bulbi.
Acum, stie cineva ce fel de Cattleya este? Este bifoliata, maxim 40cm inaltime, ghiveci transparent.
http://i1133.photobucket.com/albums/m59 ... G_0052.jpg
http://i1133.photobucket.com/albums/m59 ... G_0050.jpg
http://i1133.photobucket.com/albums/m59 ... G_0054.jpg
 
Cred ca este o Saphrolaeliacattleya Mahalo Jack. Abia astept sa se deschida toate florile. Si miroase........ de te omoara.
Mikiduzza, multumesc frumos. Prima Phale din stanga este la a treia crestere a tijei, cu vreo 6-7 boboci noi. Este inflorita de la jumatatea lui octombrie.
 

nely

Member
Dorina, felicitari pt achizitie, este superba,sa-ti traiasca si sa te bucure cu multe flori :visator: , si celelalte sunt o incantare, f frumoase :D
 

IoanaTweety

Active Member
Vai de vietzisoara mea, ce frumoasa e! si sanatoasa pare si plina de tije...mama mama ce-as vrea si eu una din asta.. M-ai lovit si cu mirosul de frezii, sunt printre preferatele mele. Sa-ti traiasca!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator

sarselia

Active Member
Moderator
Da ,da Carmen si eu tot la Iwanagara Apple Blossom ma gandeam.Intr-adevar este minunata iar parfumul de vis.
Sa ai parte de ea si sa ii mearga de minune!
 
Va multumesc, ca ma destupati la minte cum le cheama. Eu nu le nimeresc, se pare.
Mai aveau ceva asemanator cu asta, care nu mirosea:
http://i1133.photobucket.com/albums/m59 ... chids1.jpg
Inca una cum am cumparat eu, dar cu 4-5 bulbi. Si 4-5 plante asemanatoare cu a mea, mirositoare, cu flori galben deschis.
Nu cred ca s-au cumparat toate, de ieri pana astazi. Lumea se dadea in vant dupa Phale.
Doar ce am cumparat eu era in ghiveci transparent, celalalte, nu, desi radacinile sunt subtiri. Asta ma face curioasa.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cu Cattleya sa stii ca nu te poti lua mereu dupa parfum.Sunt unele care emana parfumul dimineata sau seara sau si-si iar altele nu sunt parfumate deloc.Eu am nimerit sa cumpar una care nu era parfumata iar seara sa ma socheze cu parfumul ei puternic.
 

IULIA

Active Member
ah, iwanagara...superba!
Caramell, mai tii minte mirosul? E unic. Si Dorina, da foarte bine, in fiecare an cel putin 3-4 pseudo noi, asa ca inflorirea este f floricioasa. Si dureaza mult timp florile.
astept si eu una cu 5 tije, fiecare cu cite 4-6 boboci.
felicitari!
 
Ce credeti voi ca am gasit eu aseara pe Cattleya mea? Paduchi lanosi=4.
Orhideea formeaza picaturi de seva acolo unde florile se prind de tulpinite. Ei, paduchii i-am gasit in locurile cu seva. Nu am gasit nimic pe frunze, sub frunze, intre frunze sau pe bulbi.
Mai am putin si o arunc pe geam. Daca imi imbolnaveste celelalte orhidee, cred ca innebunesc.
Am sters orhideea de acea seva si am izolat-o. Seva e ceva natural, am vazut si in pozele de pe net dar m-am gandit ca poate fi un punct de atractie pentru paduchi.
Ce sfaturi imi dati?
 

mikiduzza

Member
izolare totala
de paduchi lanosi scapi cu spirt...de obicei diluat..eu am folosit nediluat, la alte plante si am scapat de ei ;-)
 

IoanaTweety

Active Member
Am o dilema, nu stiu ce au frunzele cattleyei mele, ori sunt deshidratate ori au altceva, voi sigur stiti mai bine. Iata poze:



Iar pe spate sunt asa:

 

sarselia

Active Member
Moderator
Si eu am cateva care arata asa insa eu zic ca e undeva intre deshidratare si imbatranire.
La mine cel putin cele care arata asa au toate puiuti in pregatire semn ca predau stafeta unor noi vlastare.
:D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus