Bonsai Carmona

Dark Lady19

New Member
Help me

Frumos cadou sa iti traiasca :D
Am si eu tot bonsai carmona dar frunzele lui au picat dar nu toate mai are frunze verzi mici ''rasucite''ce pot sa fac cu el il am din vara va rog ajuta ti ma nu vreau sa il pierd:(( :cry: :cry: :cry: :cry:
 

Sash

Active Member
Eu am bonsaii de prea putin timp ca sa pot sa zic ca am priceput macar un pic cum sta treaba cu ei, dar as incerca varianta lui YAN cu microsera si eventual mi-as arunca un ochi si la radacini. Vezi ca YAN a facut o prezentare in imagini foarte interesanta pe topicul asta cu vreo 2 pagini inainte. De asemenea Samsara banuia curentii de aer ca posibili "vinovati" pentru curbarea frunzulitelor.

Si... BINE AI VENIT PE FORUM!!!! :D
 

Samsara

Member
Da si noi avem problema cu frunzele rasucite :| si nu stiu cum sa scap. L-am ferit de curent dar nu si-a revenit. E plin de boboci dar nu apuca sa infloreasca ca se usuca. Nu mai inteleg. Vara i-a mers splendid. Si acum ii merge bine, i-a dat 3 vlastari tineri si au crescut ca nebunii :rofl:
 

Sash

Active Member
Desi a tot avut boboci, pana ieri n-am vazut nici o floricica deschisa. Ieri insa... :dans: Din pacate insa vad ca e ca hibiscusul, floarea tine doar o zi.
 

isabella

Active Member
Nu am mai vazut bonsai inflorit pana acum, arata foarte frumos, parca e un pom primavara, inflorit :D Pacat ca florile tin atat de putin :( :(
 

daisy111

Active Member
Nici eu nu am am mai vazut unul inflorit.....ai zis bine Isa,pacat ca tin doar o zi :( ...dar te bucura atunci cand le vezi :D
 

lorisl

Member
Buna si bine v-am gasit.Ma numesc Lori, am 21 de ani, sunt din Cluj si sunt fericitul proprietar al unui carmora pe nume Steve.E primul meu bonsai, deci sunt destul de paralel in legatura cu ingrijirea lor.L-am primit de Craciun

Steve era destul de stufos cand l-am primit, dar avea frunzele pleostite si au inceput sa ii cada multe frunze...foarte multe frunze

Il tin pe steve pe birou asa ca m-am gandit sa il pun pe pervazu de la geam cateva ore sa primeaca lumina mai multa.Am cumparat ingrasamant pe care il voi pune o data la 2 sapt

E bun ingrasamantu?Apoi am zis ca trebuie sa il bag in microsera, poate isi revine...

Steve nu incapea in bidonu de 5l asa ca a trebuit sa tai putin bidonu ca sa ii pot scoate o creanga afara.I-am facut inca 3 gauri in varful bidonului ca sa aiba aer.Trebuia sa ii fac?Eu is total paralel cu plantele si alte cele, asa ca ma scuzati daca am facut prostii, am scris pe forum tocmai ca sa invat:D.Oricum din cate vad eu i-a placut lui steve in microsera, desi a pierdut cam 60% din frunze si-a revenit, frunzele nu ii mai cad si ii plin de muzuri si de frunzulite minuscule care stau sa creasca, problema este cresterea lor foarte lenta

iata cum arata steve acum:


am uitat sa spun, bonsaiul are niste crengute care erau orientate in jos si vroiam sa le modific putin orientarea asa ca am pus o scobitoare ca sa fortez crenguta sa creasca in sus.ii vreo problema daca am facut asa?
Astept cu nerabdare raspunsurile voastre si sfaturile binenteles.
 

lorisl

Member
si inca ceva; cam cat ar trebui sa tin bonsai-u in microsera?il tin deja de aproape o saptamana.
mersi
 

vali

Active Member
Moderator
Nu prea le am eu cu carmonele si asta pentru ca n-am avut niciodata una... sau daca oi fii avut, inseamna ca n-a stat prea mult la mine si de-aia n-o tin minte :) .

Dar sunt cateva chestii general valabile de care ar trebui tinut cont. In primul rand, legat de sera, nu este ”un tratament de scurta durata”... Poti tine planta in sera permanent... sau, cel putin, ani intregi. In cazul speciilor tropicale (sau semi), factorul principal este umiditatea din aer pe care o mentine sera, ci nu temperatura sensibil mai ridicata. Dar, la fel de bine poti tine planta in sera doar pe perioada rece (cand oricum tre' s-o tii in casa, iar casele noastre au un aer foarte uscat), pentru ca apoi, odata cu incalzirea vremii, s-o scoti afara (intr-un balcon, pe o terasa, pe un pervaz sau in gradina, etc., unde oricum aerul e mai umed). Decizia iti apartine, in functie si de posibilitatile pe care le ai.
Apoi, ca sa nu te mai chinui cu decupat bidoane, poti foarte usor sa-ti improvizezi o mini-sera dintr-un cadru de sarma, pe care infasori folie alimentara. Avantajul e ca o poti face la ce dimensiuni doresti. Pentru partea de jos, poti folosi o tava de plastic sau ceva similar.

lorisl a spus:
Il tin pe steve pe birou asa ca m-am gandit sa il pun pe pervazu de la geam cateva ore sa primeaca lumina mai multa.
Daca asta se petrece frecvent (zilnic, sau mai stiu eu cum), nu cred ca "steve" va fi foarte incantat. Carmonele, si nu numai ele, ci plantele in general, nu se dau in vant dupa mutatul de colo colo... E bine sa-i gasesti un loc care sa asigure o buna iluminare si sa lasi copacelul acolo.

Ingrasamantul folosit de tine, pare bun. De fapt, atata timp cat azotul e mai putin decat restul elementelor, cam orice fertilizant e bun. La o valoare NPK de 4/5/5, cum e al tau, nu mai e nevoie sa diluezi... urmeaza doar instructiunile de pe eticheta.
Fiind totusi iarna (deci, lumina mai putina si frunze mai lenese) ai putea sa-l fertilizezi o data pe luna. O data la 2 saptamani e cam "spritz de vara" asa... :)
 

lorisl

Member
mutatul de pe birou pe pervaz la mine inseamna cam 50 60 de cm:D.ideea ii ca jaluzelele nu lasa lumina sa treaca de tot si de aia m-am gandit sa il mut.Stiam ca nu le place bonsailor sa ii muti da ma gandeam ca daca il mut 50 de cm in aceeasi camera nu o sa fie afectat...ii ok asa?il afecteaza tare aceasca "mini"mutare?chestia cu minisera din sarma ii o idee foarte buna, s-ar putea sa o aplic:D.Eu mai ud uneori peretii sticlei, cam o data sau de 2 ori pe zi, ca sa fie umezeala.Oare ar fi totuna daca il umezesc zilnic pe frunza si tin o tavita cu apa si pietre sub ghiveci?
mersi de ajutor vali
 

vali

Active Member
Moderator
#Lori, nu distanta afecteaza planta... Poti sa o muti la 50 cm sau la 100 m, efectul e acelasi. Faptul ca e ”miscata” tot timpul o deranjeaza.
Daca pe pervaz (la 50 cm distanta) ti se pare ca i-ar fi mai bine, de ce nu o lasi acolo?

#Pulverizatul pe frunze sau o tavita de umidificare nu e nici pe departe la fel de eficient ca o incinta umeda, indiferent ca e clopot de sticla, pet taiat, sau sera.
 

lorisl

Member
atunci o voi tine pe pervaz, desi imi place sa o am langa mine ca ii tare frumoasa:D.In ceea ce priveste sera cred ca o mai las o vreme, nu de alta da ii place tare mult, deja nu ii mai pot numara mugurii si florile verzi pe care le are, sper sa creasca si sa infloreasca cat mai repede.mersi inca o data de reply-uri
 

Samsara

Member
Sash ce frumoase sunt floriceleleeee al meu e plin de boboci, dar nu mai infloresc ci se usuca. Nu mai inteleg. In rest ii merge bine, creste, doar bobocii se usuca si frunzele un pic curbate, unele. Nu-i place curentul, dar el sta langa geam si trebuie sa aerisesc camera si nu-l pot lasa in curent deci il mut cateva minute. Uf, greu cu ei :)
 

Sash

Active Member
Si al meu are mult mai multi bobocei decat cei pe care a binevoit sa-i deschida. Multi ii pierde. Stiind ca al tau nu a deschis bobocei si ca nu-i bine sa-i stropesti cu apa boboceii (iar eu ii fac dus zilnic - ca-s egoista si vreau sa-l vad asa ca nu l-am bagat in microsera) a fost o surpriza tare placuta sa-l vad cu floricele :D Recunosc insa ca geamul in dreptul caruia sta nu il deschid deloc - aerisesc prin alt geam.
Si am descoperit ceva - daca ii ud prin stropire, trebuie sa-i ud la 2-3 zile, daca ii ud prin scufundare li se usuca mult mai greu pamantul (cred ca la 4-5 zile).
In alta ordine de idei sunt asa de incantata ca au o multime de muguri si frunzite noi (si el si ulmul) ca primul meu gand - aici cred ca-mi iau bataie de la pasionatii de bonsai - nu e sa-i tund ci sa le schimb ghiveciul cu unul mai mare si sa-i las sa se faca mari :oops:
 

vali

Active Member
Moderator
Samsara,
o carmona careia ”nu-i convine ceva” intotdeauna va lepada bobocii inainte de a se deschide. E un mecanism de aparare al plantei... E, daca vrei, ca atunci cand o soparla isi lasa coada, pentru a scapa. Renunta la organe ”inutile” (florile), pentru a-si concentra energia in organele necesare supravietuirii (radacini, ramuri, frunze).
Florile se vor deschide numai pe o carmona ”lipsita de griji” si plina de vigoare. Bine... asta nu inseamna ca daca a aparut o floare, acea carmona debordeaza de energie :) ; o carmona inflorita are zeci sau chiar sute de flori in acelasi timp.

Din pacate, nimeni nu-ti poate spune EXACT ce/cum sa faci, pentru ca nimeni nu cunoaste (mai bine ca tine) care e amplasamentul plantei si de ce regim are parte. Ideea e ca trebuie sa cauti acel echilibru intre lumina/udare/temperatura si umiditate a aerului, pe care - odata atins - sa-l mentii cat mai constant. Iar acest echilibru de care vorbesc, se poate obtine intr-un anume fel in apartamentul tau si intr-un cu totul alt fel in apartamentele altora. De-aia spun ca e greu sa spuna cineva CLAR, ”fa asa, sau altfel”.
 

Samsara

Member
Asa si eu, tare nu-mi vine sa-l tund, dar se pare ca tunderea ii si stimuleaza cresterea :D
Sash in vara imi inflorea constant, dar nu avea asa multi boboci, insa infloreau toti. Acum e explozie de boboci si i se usuca. Clar ceva nu-i convine iarna asta. Frunzelor la place udate, florilor nu, apai atunci cum sa impaci si pe unii si pe altii? Eu nu vad cale de mijloc. Asta vara il udam tot asa si ii mergea la flori, acum nu stiu ... tot incerc ...
 

Samsara

Member
Vali ... ca sa ajunga la lumina singurul loc luminos din casa e un dulapior langa geam. Daca aerisesc, ca e singura fereastra, nu e bine sa-l las acolo. Dar acolo e si caloriferul. Oare nu-i place cand da caldura? Nu sta lipit de calorifer dar prin preajhma ...
 

vali

Active Member
Moderator
Samsara,
ghidandu-ne dupa binecunoscutul dicton basescian ”iarna nu-i ca vara” :) , am putea spune ca e firesc ca o carmona sa nu mai produca iarna flori. Ele infloresc foarte bine de prin mai pana prin octombrie. In perioada rece, evident nu mai putem avea aceleasi pretentii, indiferent cat de bine sunt intretinute. Iar daca ”mai scapa” cate o floare (sau chiar mai multe), ar trebui sa ne multumim cu atat. Chiar si daca nu mai infloreste deloc ar trebui sa fim tot multumiti, atata timp cat planta ramane sanatoasa.

Samsara a spus:
Vali ... ca sa ajunga la lumina singurul loc luminos din casa e un dulapior langa geam. Daca aerisesc, ca e singura fereastra, nu e bine sa-l las acolo. Dar acolo e si caloriferul. Oare nu-i place cand da caldura? Nu sta lipit de calorifer dar prin preajhma ...
Este si asta o posibilitate... valul de aer cald care urca de la calorifer, este si foarte uscat. Plantele nu il prea agreeaza.

Cred ca in cazul tau, un clopot de sticla (sub care sa pui copacelul) ar rezolva mare parte din probleme. Nu ai mai fi obligata sa-l muti de la locul lui cand aerisesti, nu ar mai trebui sa-l pulverizezi toata ziua, nu ar mai ajunge la el nici aerul uscat si cald al caloriferului...
 

lorisl

Member
Samsara a spus:
Vali ... ca sa ajunga la lumina singurul loc luminos din casa e un dulapior langa geam. Daca aerisesc, ca e singura fereastra, nu e bine sa-l las acolo. Dar acolo e si caloriferul. Oare nu-i place cand da caldura? Nu sta lipit de calorifer dar prin preajhma ...
Exact asa e si la mine, eu il tin pe pervaz, in majoritatea timpului, si caloriferu ii exact dub pervaz.De asemenea geamu se deschide exact in bonsai.Al meu nu e afectat de toate astea pt ca l-am pus in minisera, asa ii ferit de curent si de caldura de la calorifer, cum ii stropesc peretii serei, caldura de la calorifer evapora apa de pe peretii serei si la bonsai pare sa ii placa la nebunie, ii plin de muguri.
 
Sus