Billbergia

Alinuca

Member
Eu am udat-o mai rar si iarna si vara.Referitor la lumina,iarna nu a avut foarte multa.Oricum nu credeam ca o sa-mi infloreasca vreodata dar mi-a facut surprize :D
 

George

Member
bromelii

titus24 a spus:
Buna seara.
Din categoria Bromelii am mai multe Guzmanii si Billbergia.Am citit fisele acestor plante si discutiile despre ele dar mi-au ramas cateva nedumeriri la care va rog sa ma ajutati.
-Care este regimul de iarna al acestora daca au nevoie de conditii similare si anume CALDURA,AERISIRE,LUMINA.
-Referitor la apa nu am inteles daca se uda ca si in timpul verii in tavita,in palnia frunzelor si stropire pe frunze sau se renunta partial avand in vedere aerul uscat din apartamente.
 

titus24

New Member
Bromelii

Intrebarea se referea la faptul ca, cele doua specii fiind Bromelii, au aceleasi pretentii iarna sau se diferentiaza in aceasta privinta si daca acestea sunt la fel ca vara?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Iar merci :) .........imi asum vina nedocumentarii.
Dar.............chiar nu am avut curiozitatea sa stiu din ce familie face parte :( .Acum ca am aflat sunt putin mai bogata cu........................o bromelie :rofl:
 

marean

Active Member
Nu,mai si asta e tot billbergis,bromeliile sunt o clasa care includ si tillandsiile,de exemplu,sunt plante care sunt ,in general,epifite si care produc acea rozeta sau "paleta" de bractee colorate,la baza carora ies adevaratele flori :wink: !
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sa o luam sistematic:

Clasa:liliopsida

Ordin:poales

Familia:bromeliaceae

Subfamilia:bromelioideae

Genul:billbergia sp.

Important este ca se trateaza ca o bromelie.......... :wink: ;daca retineti si celelalte clasificari este cu atit mai bine :D
 
D

dyayzh

Guest
Care sunt conditiile ca sa infloreasca ? Eu am si din cea cu frunza mai lata si cu frunza mai subtire si de la nici una nu am vazut nici o floricica. Le am de 2 ani :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Uita de ea :) cum am facut eu de a inflorit de doua ori anul asta :rofl: .Mai acum citva timp ma tot miram ca face flori......... :oops:
 

marean

Active Member
Nici billbergia mea nu se arata mai breaza,stai linistita,Dya !
Se pare ca asa e,trebuie ignorata,insa ami are nevoie si de lumina corespunzatoare si un regim de udare nici prea-prea,nici foarte-foarte,pe care eu nu le-am gasit inca....mult noroc tie,poate izbutesti !
 
Sus