Begonia

O colega prinde begoniile rex astfel ;Face un buchet de 2-3 frunze ,le ruleaza si le leaga cu un fir de ata ,nu strins sa distruga frunzele,ci doar sa stea rulate .pune buchetul in sticle mici de la suc ,pline ochi,sa stea dor baza in apa .in scurt timp apar radacinute la baza petiolului .Incearca si tu
 

Roxana

Active Member
inca nu au aparut radacinute frunzelor de Begonia puse in apa, dar in schimb in ghiveciul unde am lasat radacinile (bulbul) cred ca ies niste plantule. :roll: O sa va tin la curent cu dezvoltarea acestora. :roll:
 
A

Anonymous

Guest
Chiar interesant ce a zis Larisa si chiar ma bucur ca tu,Roxana ai si experimentat. Chiar sint curioasa de face radacinute.
 

serenity

New Member
uff...begonia mea cu bulbi...dupa ca am mutat-o ca incepuse sa i se pateze frunzele a inceput sa se paleasca :( ...
 

masha

Member
erwin, m-a pus pacatul sa bag un ochi la tine in album... :(
poti sa imi spui, te rog, de unde ai achizitionat begoniile alea curgatoare si asa dementiale??? ca imi lasa gura apa si pe aici nu am vazut... am vazut prin vilcea, pe la casele oamenilor, dar mi-a fost rusine sa bat la poarta si sa cer un butasel... :oops: ...poate ne adunam, pina la urma, pt o comanda la strainezia ca sa obtin si eu hanginguri din-astea... :wink:
multumesc anticipat pentru raspuns si sa te bucuri de ele cit mai mult si...la mai multe natii! :*
 

adrianam

Well-Known Member
Atata doar ca ramaneati cu cersitul, ca begoniile bulboase nu se inmultesc prin butasi.
Doar prin sectionarea bulbului, primavara, in cazul in care a rezistat peste iarna.
Asa ca raman doar variantele comanda sau supermarket.
 

masha

Member
:tavalit:
asta a fost tare....bravooo! stii cum e: dar daca ceream, poate avea un pui si mi-l dadea pe ala... :rofl: ...macar am invatat ceva...atirnaretele sint cu bulbi! multu muuult... :*
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
bv

Nu stiu cum sunteti voi dar eu unde ma duc si vad ceva si-mi place,cer sau mi se prinde de mana,nu stiu cum :oops:
 

masha

Member
nu vreti sa deschidem un topic nou "surse de achizitii"? :wink: ca ma gindesc ca sint mai multe surse si mai multe metode...si poate invatam unii de la altii ce si cum trebuie facut... :wink: sigur vom avea ce povesti... :wink:
 

Erwin

Member
Eu am cumparat begoniile din piata. De la diversi oameni...
Cea alba s-a prapadit cand am fost in concediu, cred ca de la apa prea multa, cea frez/roz arata asa inainte de caldura din iulie. Acum arata un pic mai rau, dar cam o luna jumate a fost de-a dreptul extraordinara. De la cea alba am reusit sa inradacinez 2 butasi care au bobocei deja, iar de la ceea frez/roz am inradacinat un butas. Am pus mai multi dar... nu s-au prins. partial e si vina mea. Nu mai am indemanarea pe care o aveam acum 7-8 ani la begonii. E clar ca butasii la care le-am pus apa mai multa s-au dus pe apa sambetei... cei la care le-am pus apa mai putina s-au prins. Si au facaut radacini cei la care in amestecul de pamant am pus ceva fibra de cocos...
Problema la mine e balconul, care e orientat spre sud si unde arde soarele rau de tot.
Ieri, am fost la o clienta de la job acasa si... pe strada ei am vazut o casa cu niste begonii asa cum n-am vazut in viata mea la nimeni. Am facut niste poze cu mobilul, dar sunt irelevante pozele. Am incercat sa intru in vorba cu nenea "propetaru" dar era ungur si nu stia bine romaneste. Am inteles cam asa: ca toamna dupa ce s-au uscat le scoate bulbii si ii pune intr-o cutie in pivnita. In februarie ii scoate si 24 ore ii tine intr-o solutie... Am intrebat eu ce solutie, dar... zice ca nu stie exact ce solutie...
Stie vreun expert pe aici cam in ce solutie ii poate tine nenea? Ca as fi tare curios..
Pozele le vedeti la http://s243.photobucket.com/albums/ff39 ... ui%20nene/
 

Erwin

Member
adrianam a spus:
Atata doar ca ramaneati cu cersitul, ca begoniile bulboase nu se inmultesc prin butasi.
Doar prin sectionarea bulbului, primavara, in cazul in care a rezistat peste iarna.
Asa ca raman doar variantele comanda sau supermarket.
Da-mi voie sa nu fiu de acord cu tine. Ani la rand am inmultit begoniile cu bulbi prin butasi. Chiar si anul acesta. E buna si inmultirea prin sectionarea bulbului, dar la fel de buna e si cea prin butasi.
 

adrianam

Well-Known Member
Eu am spus din experienta mea si din ce am mai citit pe net despre inmultirea lor- sfaturi scrise de "impatimiti" de begonii, care participau si la expozitii cu ele.
Dar incercarea moarte n-are, asa ca spor la inradacinat!
 

Erwin

Member
Din experienta spuneam si eu. Se inmultesc si prin butasi. Dar ca noile plante aparute nu se lasa sa se usuce ca si plantele mature.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Acum vreo trei ani am avut si eu o begonie prinsa dintr-un butas.A crescut mult si a inflorit abundent mult timp.Cauza mortii dumisale imi este total necunoscuta ca la vremea aceea nu stiam chiar nimic despre plante.Doar o admiram pentru frumusetea florilor ei.Insa acum,reconstituind..........cred ca i-am dat prea mult sa bea :mrgreen: iar betivii..nu prea traiesc mult!!! :twisted:
 
Sus