Begonia

George

Member
Arianna Mihaela Trimis: Mar Mai 02, 2006 1:46 pm
Aprilia,eu protejej begoniile de soare astfel:
am jaluzele ,peste ele pun pe o inaltime de 40 cm.carton alb lipit de jaluzea pe interior,partea care nu are carton ramane deschisa pe jumatate deci,florile au lumina nu soare direct.
Indepartez florile uscate si tija.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
De obicei cind spui begonie te gindesti numai la florile superbe cu care ne incinta aceasta planta.
Dar ce spuneti de begonia tygrysia?Nu face o pata de culoare intre atitea plante verzi .....mai ales iarna????
Dar begonia rex in diverse culori???
Plantele sunt spectaculoase nu numai daca "fabrica" flori.Unele sunt prin ele insele....prin frunze........Iar begonia are atit de multe varietati!!!!!

Astept comentarii! :oops: :eek: 8)
 

mezzo

New Member
begonii

Fetelor,ieri mi-am cumparat din Cora ,o begonie cu flori splendide rosii ca un trandafir ,am cam mutat-o de colo -colo ,sa fie lumina dar nu soare ,am citit pe ambalaj cum se ingrijeste ...Mi se pare atat de frumoasa ,e plina ciucure cu flori.Adevarul e ca alergam dupa bulbi de gloxinie ,dar se pare ca nu e sezonul...
 

gabichi

New Member
da, multumesc mult, asa cred ca este! Am cautat imagini pe google cu denumirea pe care mi-ai dat-o tu, si frunzele seamana foarte tare cu ale "mele"!
 

dorinas

Member
Cea de-a doua begonie cred ca este o begonie venosa, denumirea populara fiind begonia plaman. Este decorativa prin frunze dar face si acele floricele mici roz asa cum ai tu in fotografie.
 

Roxana

Active Member
Si eu am Begonia (Plaman) care spre surprinderea mea o sa infloreasca in curand. Eu credeam ca daca florile Begoniei sunt rosii infloreste doar primavara. Dar cred ca m-am inselat. :D :rofl:
 

mezzo

New Member
Multumesc de indrumareptr bulbi .Vreti sa stiti ce s-a ales de begonia mea ?Dupa ce i-au inceput frunzele sa se "arda" ,am mutat-o la fiica -mea ,acolo i-au cazut multe dintre flori ,si apoi am pus-o pe un hol care e luminos fara soare si vad ca e bine .E o stiinta si asta cu florile ,era asa de inghesuita intr-o punga ,cum se vand ,curent destul,lumina printre rafturi si era ciucure de flori ,iar eu acasa ,sa mor de dragul ei si ea cat pe ce sa moara .
 

monix

New Member
Am o mare rugaminte pt cei care se pricep la begonii: am primit 2 bulbi, dar nu stiu cum sa-i plantez...pe punga scrie ca la 5-7 cm, dar am citit ca cresc mai repede daca sunt lasati pe jumatate deasupra pamantului..nu am mai avut begonii pana acum si tare m-as bucura sa le vad crescand...
 

zamfira

Member
Eu nu i-am pus niciodata asa la suprafata , dar nici prea adanc in pamant
Deasupra lor las ca m 2-3 cm de pamant
Sa ai grija , sa nu ii uzi tare la inceput , pt ca putrezesc ff usor
Eu am pierdut asa , niste begonii, ca i-am udat prea tare si au putrezit
Dupa ce apar frunzulitele ii poti uda putin mai mult
 

mezzo

New Member
Begonia mea cea frumoasa mai are putin si moare.De la inceput i s-a rupt un varf cu trei frunze ,l-am pus direct in pamant si vad ca ii da alta frunza ,dar planta mama agonizeaza .Am cumparat 2 bulbi din Selgros cu 50 mii /1 ,unul avea 3 mugurasi ,celalt doar 1 ,sper ca macar acestora sa le mearga .Daca nu ,renunt si ma orientez spre plante mai usor de ingrijit .
 

mezzo

New Member
Pai sa va spun ca begonia mea si-a dat obstescul sfarsit si am cautat de curiozitate bulb in ghiveci si nu era nimic ,numai foarte multe radacini subtirele .Era begonie cu flori trandafirasi rosii luata din Cora .Iar in privinta bulbilor cumparati ,stiu ca trebuie sa pun putina apa rar ,dar tot am facut ce-am facut si am taiat un bulb in 2 ca avea 3 muguri .I-am presarat carbune -medicinal sa vedem ce-o iesi .
 

dorinas

Member
Mezzo begonia care a murit nu are bulb ci doar radacini, si eu am avut 2 si ambele au murit destul de repede desi le-am ingrijit bine, s-a mai discutat despe ele, unii le considera plante de "unica folosinta".
 

mezzo

New Member
Am banuit ca e de " unica folosinta " dar cam scumpa si nici nu m-am bucurat tot cautandu-i un loc cat mai bun pentru ea .Arata ca in poza ta -begonia elatior
 

mezzo

New Member
Fetelor mi-am luat 3 bulbi la pachet de begonii pendula rosii ,as putea sa jur ca pretul la raft l-am vazut vre-o 70 mii insa la plata a fost 120 ,asta de martisor .Ati putea sa mai judecati oamenii care au in casa adunati caini si pisici ca eu nu ma vad departe de cei care aduna animale dupa felul in care am inceput sa cumpar flori.
 

Hariclea

Member
Inteleg dorinta de a avea cat mai multe begonii, mai ales dupa ce ai pierdut una! Si eu am pus in pamant acum cateva zile un bulb si in fiecare zi il pazesc sa vad daca da vreun semn... :wink:

Eu cred ca nimeni nu este in masura sa judece pe altul daca aduna prea multe animale sau prea multe flori in casa, atata timp cat nu deranjeaza vecinii sub nici un aspect...
Si inca ceva... multi dintre cei care utilizam acest forum avem cate un animalut in casa sau iubim mult animalele... probabil daca am fi avut mai mult timp liber si mai mult spatiu ne-am fi luat si animale in ritmul in care ne luam flori... :rofl: Eu, cel putin am doi caini si doua pisici... 8) (stau la casa, nu va ingrijorati, nu se mananca intre ei :wink: )
 

Alinuca

Member
Ca sa incolteasca mai repede acopera ghiveciul cu o punga transparenta.Ai sa vezi ca va iesi mai devreme.Eu asa fac cu toti bulbii pe care ii am in ghivece si cu toate rasadurile. :wink:

Sper sa-ti fie de folos.Cei doi bulbi de begonie ai mei pe care i-am pus in ghiveci au deja frunzulite.
 

bibimiry

New Member
gabichi a spus:
Am cumparat ieri o begonie pe al carei ambalaj scria " Begonia Elite".


Dupa cum arata, pare a fi Begonia Elatior, dar nu sunt sigura daca e unul si acelasi lucru... Si tare mult as vrea sa aflu cum o cheama, ca sa stiu cum o ingrijesc si cum sa o inmultesc (daca reusesc sa-i fiu pe plac). Ma puteti ajuta?

Am cumparat si eu 2 begonii, una la fel ca a ta(roza) si alta portocalie...cat de mult mi-au placut...ata de repede le-am pierdut :cry: ...
 
Sus