Zygopetalum

of of, cu "afara" stau prost (ca de , stau la bloc) dar am emis catre sotul meu o cerere de extindere-amenajare, ceva-ceva , cererea a fost inregistrata ,asa ca astept rezultate !
:)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc frumos insa meritul e foarte putin al meuStapana lui de dinainte a stiut sa il iubeasca mult si uite ca la mine a venit gata pregatit.
Pe ai mei mai batrani ii astept cu drag sa infloreasca mai ales ca am unul de la Cornelia care nici in ruptul capului nu vrea sa imi arate florile lui.
:(
 

lelia

Well-Known Member
Daca ai reusit sa-i tii in viata ,sigur vei reusi sa-i faci sa infloreasca . :D
Eu i-am pierdut ....imi par fitosi ,desi imi plac foarte mult ,nu mai vreau .
 

sarselia

Active Member
Moderator
Sa stii ca si eu le-am dat de capat greu...
De regula iarna aveam probleme cu ei insa de vreo 1 an si jumatate ii tin la racoare peste iarna-intr-o camera neincalzita si vad ca ju au nimic.
Vara ii scot afara pe o terasa la umbra si vad ca sunt ok.
Insa cel de la Cornelia nu vrea si pace sa infloreasca.Si e mare si stufos insa...
Trebuie sa stau cu batul langa el...asa poate -poate... :rofl: :rofl:
Imi pare nespus de rau pentru ai tai.Oare ce nu le-a placut?
 

lelia

Well-Known Member
Da ....cu batul :rofl: tocmai citisem pe undeva pe aici ,amenintari ,cearta ,bataie si sigur va inflori . :D
Cat despre ai mei ,nu stiu ce nu le-a placut .....ii admir pe ai vostri .
 

sarselia

Active Member
Moderator
Si eu citeam pe aici treaba cu amenintarile.Nu m pus-o inca in aplicare insa unele ar merita bine de tot.
:rofl: :rofl: :rofl:
 

nick1971

Active Member
E foarte frumos! :D
il astept si eu pe cel primit de la sot de 8 Martie, deja a deschis o floricica :D si nu are nici o conditie speciala, sta pe pervaz in sufrageria de la bloc unde are lumina toata ziua
 

Camik

Active Member
Foarte frumosi zigo aveti fetelor.
Am achizitionat si eu unul de curand.Nu ma omoram dupa flori dar parfumul este super...
 
am si eu o problema , adica , mai bine zis ,"probleme" ;
am cateva orhi (o catt , o brassia , 3 miltonidium , si un zigo)pe pervazul geamului , afara , sub un nuc (nu stiu ce relevanta are nucul , dar ... eu zic tot :) )
de vreo 2 saptamni , am vazut pe ele niste creaturi pufoase , albe ca bumbacul si taaare saritoare(topaitoare mai bine zis) , de vreo jumatate de cm !
ce naiba sunt si cum scap de ele , ca la inceput , fiind doar cateva , am curatat frunzele pur si simplu cu apa , dar acu' vad ca le prieste si mi-au invadat dragutul de zigo(care , scumpul de el , cred ca-mi pregateste o tija -da doamne!!!)
un milto l-am curatat cu spirt ,si l-am bagat in casa , de frica pradatorilor , ieri , dar nu vreau sa cred ca asta e solutia !
deci , va rog mult , help! :x
 

mikiduzza

Member
chestii albe si pufoase suna a paduchi lanosi...dar si saritori...habar n-am.. :nu stiu:
niste poze cred ca ne-ar ajuta :D
 
pai stai sa vezi! aseara m-am uitat prin gradinita din fata blocului , si , cum era de asteptat , am dat de invadatorii mei ! erau buluc pe un smochin , dar deja erau si in alt stadiu , avansat ! cativa erau deja niste fluturasi (mici , de aprox 1/2 cm ) :x dar la fel de topaitori si astia !
oricum , deseara o sa le fac si poze , pt edificari !

pana atunci :astept:
o zi buna tuturor!
 
scuze de lipsa pozelor , dar aparatul foto a fost "arestat" de sotul meu !(in interes de serviciu ,altfel ....)
topaitorii sunt in continuare prezenti , dar nu vad ca ar afecta plantele ! oricum , la cateva zile le controlez si le curat de chestia aia alba !
 
Sus