Zygopetalum

IULIA

Active Member
eu as vrea sa despart unul ff mare; stie cineva cum?
ca mi se rastoarna mereu ghiveciul. mersi.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Din cate stiu eu separarea se face in functie de cat de mare e planta. Fiecare portiune separata trebuie sa aiba cel putin 3 pseudobulbi. Cam asta e regula generala.
 

marean

Active Member
oo-ren-ishii a spus:
Buna!

am cumparat anul trecut o orhidee mai speciala de la un angro flori din Bucuresti. Din pacate nefiind o cunoscatoare,ci doar o mare admiratioare a acestei specii, nu am observat ca planta era afectata de o boala.
I-am schimbat la vremea respectiva ghiveciul si pamantul.
Acum , cand ea implineste 1 an, mi-a facut o surpriza total neasteptata si a inflorit superb.
Totusi pe fruze, chiar si cele noi sunt niste pete circulare 3-4 mm, cul maroniu inchis, galben la extremitati. Atasez in aceasat directie poza.
O iubesc f mult si vreau sa o tratez. Trimiteti-mi va rog o solutie, pt. ca nu am reusit sa gasesc nimic pe net.

Multumesc!

iata pozele cu orhideea mea.In poza 2 se observa si o zona afectata.
trimiteti-mi va rog tratament,daca se poate

merci!


anamaria a spus:
Desi si eu sunt incepatoare, cred ca orhideea ta e un Zygopetalum. E absolut superba.
Despre petele acelea, poti citi aici: http://www.orchidclub.ro/ , la sfaturi.
Si eu am unul, cu acelas fel de pete. Problema e ca si frunzele care cresc, cresc tot patate. Insa nu a murit, nu i s-a intamplat nimic....

Sper sa te fi ajutat un pic...
oo-ren-ishii a spus:
Va multumesc mult!
:D
Da, intr-adevar este de tipul Zygopetallum (imi aduc aminte ce scria pe eticheta).
Abia astept sa mai discutam despre orhidee! Eu abia am descoperit forumul vostru . Si este super :D
marean a spus:
De fapt,zygopetalum e foarte susceptibil umezirii frunzelor ,la contact frecvent cu apa, frunzele se maronesc,devenind inestetice si murind,cu timpul.De aceea,se recomanda ca planta sa nu fie stropita pe frunze,se simte mult mai bine "pe uscat" !
 

Tina

Active Member
Uraaa !!
Lume, lume.. dupa 2 ani, zygo al meu a reinflorit... si are si 2 tije.. el nu stie ca eu ma multumeam si cu una.. :petrecere: :petrecere: :petrecere:

 

marean

Active Member
E superb Tina-acuma esti constienta ca o sa te bombardez cu intrebari,nu :mrgreen: ?
Faci tu cateva poze la toata planta,sa vada si eu cum a crescut,cati psbulbi are,cat sunt de mari,cat de mare e ghiveciul si de unde Doamne iarta-ma iese tija aia,ca tare fac zamble la al meu,care e inca micut si caruia nu i-am ghicit poftele(poate zici si cu ce l-ai vrajit de a si inflorit,pe unde sta,ce ingrasamant ii dai,la cat timp il uzi... :mrgreen: ) :( ?
Multam fain !!!!
 

marean

Active Member
Cornelia,spune-mi te rog ca l-ai cumparat inflorit :oops: !
Arata super,parfumul e puternic,cum am auzit ?
Acuma lamurirea cu originea tijei mi-o poti da tu,sper : tija iese de la baza psbulbuli nou,de desubtul primei perechi de frunze sau inainte de orice frunza ? :mrgreen:
Multumesc mult !
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Are parfum, dar mie mi se pare discret si usor sec. Poate unde nu stau prea bine cu nasul. Tija iese de la baza pseudobulbului, dar din partea interioara (ca si cum ar fi infasurat in pseudobulb). Nu pe exterior ca la Cambrii. Acum vad, cred ca mi se mai pregateste o tija. Draga de ea. :oops:
 

Tina

Active Member
Al meu nu are miros ( :x :x ), cele 2 tije ies din spatele unui bulb- in exterior, oare ale mele sunt mai ciudate ? Culmea e ca nu le-am vazut decit atunci cind erau imbobocite.. iti dai seama, cum era sa faca flori si eu habar sa nu am ??), are 4 bulbi (in primavara avea mai multi, dar l-am despartit pt o prietena draga).. tratamentul este unul f. "sofisticat", ca la celelalte.... adica sta in balcon (NV), udat o data pe saptamina, pe deasupra.. apa ramasa balteste in farfuriuta... ingrasamint nu cred ca i-am pus pina acum.. Si eu care credeam, odinioara, ca orhideele sunt plante greu de ingrijit.. :wink: :wink:
Daca vrei poze, ii fac miine si iti arat.. :)

Cornelia, al tau e super-harnicut, sa il stapinesti sanatoasa !
 

marean

Active Member
Super tratament Tina,putin cam sofisticat :eek: !
Haide bre,ceva mai secretos si ocult trebuie sa-i aplici tu 8) :) !
Eu il ud pe al meu cam rar,insa asta o fac pt ca a avut nu o data,ci de doua ori radacinile putrezite :( ,fara absolut niciun motiv,nicio schimbare in ingrijire ... desi se spune ca-i place apa,mie mi se pare chiar opusul ... in schimb,tot face psbulbi noi,mai mici decat cei vechi,insa ii face...intrebarea e ce mama lui vrea de la mine :mrgreen: :oops: ?
 

IULIA

Active Member
Marean, e mic ca si virsta al tau, de aia nu infloreste inca.
stai linistit, zygo e orhi care creste puternic, lastareste puternic, dar si infloresteeee..........
nu toate miros asa cum spui tu. in general miros cele inchise la culoare :wink:
stai sa vezi, ca in 2 ani va trebui sa ii cauti un nou ghiveci sau sa imparti in 3-4...plante. :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
In dimineata asta am verificat iara mirosul: e frumos intr-adevar, dar greu de definit. Si e mai puternic dimineata decat seara.
Iar in privinta tijelor florale, am fost uimita sa vad cat de robuste sunt. Aproape ca nu recunosti planta daca e sa te orientezi doar dupa formarea tijelor: sunt uriase.
 

roxy

Member
Iupiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
. Nu va puteti imagina ce fericita sunt. Am cumparat-o in iulie cu cateva flori aproape ofilite. Nu ma gandeam sa faca atat de repede alte tije mai ales puiutii. Mie nu mi se pare ca arata prea bine orhideea dar vad ca ii place asa.
 

roxy

Member
Multumesc Marean, si eu abia astept dar de cand am vazut tijele parca nu mai inainteaza deloc. Pana acum a fost asezat intr-un loc mai retras si nu am vazut ca are bobocei dar de cand l-am mutat "la vedere" ....
Am si o intrebare: tijele se formeaza numai langa puiuti (la mine asa au crescut)? Eu cautam tijele intre frunze, ca la cambrii, m-am amuzat tare cand am vazut unde cresc de fapt.:D
 

marean

Active Member
Dap,cresc numai la baza noilor psbulbi .
Asigura-i o temperatura nici prea joasa,nici prea ridicata,lumina multa si pune-i si ingrasamant,la 1/2 din doza recomandata la fiecare a 2a udare .
Bafta multa !
 

roxy

Member
Nu i-am facut nimic deosebit, chiar intrasem in panica dupa ce am auzit-o pe Tina ca al ei a inflorit dupa 2 ani :eek: . dupa ce l-am cumparat (in iulie) am umblat la radacini sa vad daca e totul in ordine (asa procedez cu toate deci stiu ca nu e bine :oops: cand au flori) si i-am schimbat substratul. pe atunci aveam substratul acela de care vorbea Cornelia la un topic. il ud cam o data pe saptamana, in weekend ca atunci am timp, si atat. chiar nu ii fac nimic, iar tijele s-au format undeva in spate (sa zic asa), adica nu se vedeau. cand m-am apucat sa aranajez ghivecele intr-o zi am vazut tijele.
 

marean

Active Member
Bravo,multumesc de informatii,deci e insubstrat,nu in scoarta ...asta ar fi singur inconvenient care l-ar impiedica pe al meu sa se dezvolte bine.
Fiind o semi-terestra,are nevoie de un substrat mai retentiv,insa am zis sa incerc cu scoarta....o sa-l schimb si eu ! :wink:
 
Sus