Zorelele - plante invazive

IULIA

Active Member
invazive?
anul asta am zis ca am scos tot ceea ce iesise din seminte(ca anul trecut se intinsesera rau de tot). am neglijat 2 fire, care in 2 luni au acoperit un gard de vreo 10 metri lungime, complet, fatza si spate, apoi au urcat pe un suport metalic de 4 metri, cu o grosime de peste 1 metru in diametru. are florile cyclam -rosu puternic. si sint din seminte, la pachetel, de la brico.
deci nu numai ca invazive ci ocupa tot ceea ce prind. au sufocat 2 clematite si 3 trandafiri urcatori. mi-e mila sa le tai in continuare, infloresc continuu. si mai ales sus pe suport....e ca o corola de flori dimineata.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Tu ai luat de la Brico?Ok.Nu am stiut.Adica nu vazusem....Dar e frumos rosu ala al lor :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Vai Lelia ce frumusete de poza e prima.... :D si ce frumoase sunt si zorelele astea albastru deschis.... :)
 

lelia

Well-Known Member
Da ,sunt frumoase ! daca n-ar fi invazive si pretentioase ,as umple curte de ele ....
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Invazive? :D
Au rasarit singure din semintele de anul trecut? Ale mele au iesit din cele mov obisnuite in al doilea an. :(
 

lelia

Well-Known Member
Cred ca invazive ,nu-i cuvantul potrivit ,nu rasar singure si nu se inmultesc excesiv ,doar cresc si se agata de tot ce prind si sunt foarte agresive cu plantele tutori .O bolta facuta special pentru ele ,ar arata minunat :visator: sunt pretentioase in sensul ca au nevoie de apa sa cresca si sa infloreasca frumos.

Cele mov,roz obisnuite ,rasar singure ,nu cresc asa mult si sunt mai blande cu plantele de care se agata .
In primavara am semanat cateva seminte stranse cu doi ani in urma ,au fost singurele care au iesit ,caci am semanat si seminte din cele obisnuite ,seminte de suzana ,stranse in acelasi an .
 

IULIA

Active Member
ma ambitionez si fac o poza urieseniei de la mine din curte, care da, a iesit din semintele puse de acum 2 ani....sau au lasat seminte, habar nu am. :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Se numeşte Spanish Flag. Am avut-o si eu, este o minunăţie. Din păcate seminţele trebuie să ajungă la maturitate înainte de îngheţ, altfel nu rezistă. Si nu prea e timp. Eu am pierdut-o din acest motiv.
Dacă ai noroc de o toamnă lungă, astfel încât să obţii seminţe de la ea, aş dori si eu câteva. Am tot căutat-o de ceva ani, dar nu am mai găsit seminte de vânzare.
 

anknic

Active Member
am vazut azi ca incepe sa faca bacele cu seminte si cum zorelele sunt f.rapide...cred ca are timp in oct (care se anunta luna calduta) sa le si coaca...oricum stau cu ochii pe ea :)

vreau sa va spun ca azi le-am inspectat si e plina de pui de zorele zona. mai naspa e ca sunt f.imbarligate intre ele si nu prea am cum sa mi dau seama care cum sunt...stateam azi si ma gandeam sa le pun niste semne ceva la flori...aveti vreo idee?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
anknic a spus:
am vazut azi ca incepe sa faca bacele cu seminte si cum zorelele sunt f.rapide...cred ca are timp in oct (care se anunta luna calduta) sa le si coaca...oricum stau cu ochii pe ea :)
Sper sa ai noroc sa se coaca. Si neaparat sa le culegi inainte de inghet. Altfel sunt compromise, nu rezista precum semintele de zorele obisnuite.
 
Sus