Zorelele - plante invazive

cornelia

Fondator
Membru staff
mflorian: Trimis: Lun Ian 09, 2006

Din experienta mea, se planteaza direct in pamint si pina ajung sa aiba vreo 4 frunze trebuie udate des. Dupa aceea pot fi lasate in pace si se vor dezvolta singure. Si tot din observatiile mele, o parte din seminte nu germineaza deloc si o parte germineaza cu mare intirziere, adica se trezesc sa incolteasca abia prin august.
Toamna, dupa ce planta este complet uscata, pe tufa se gaseste o cantitate foarte mare de seminte. Eu am adunat aproape 1/4 kg, numai pentru a evita imprastierea lor necontrolata.


angela draganoiu: Trimis: Lun Ian 09, 2006

am vazut intr-o curte in apropiere de firma unde lucrez zorele rosii, mi-a spus proprietarul ca sint zorele si mi-a mai spus ca a cumparat semintele dar nu a vrut sa precizeze de unde. zilele astea am sa ma duc la Bricostore cu alte trebuiri si daca gasesc cumpar citeva plicuri si cu drag iti voi trimite. totul e sa gasesc daca nu va trebui sa ma duc in piata la Obor, desi acolo e cam dificil pt mine ........ dar nu e totul pierdut.

adriana: Trimis: Lun Mar 13, 2006

Angela, incearca sa scarifici cateva dintre seminte, poate germineaza mai usor (pileste putin varful semintei si le poti pune apoi in apa calda 2-3 ore, inainte de plantare. Cu ocazia asta observi si care sunt cele care nu mai au putere de germinare: cele "bune" cad la fundul paharului, celelalte plutesc).
 

aleynad

Active Member
Moderator
nu pot sa spun ca sunt invazive, doar daca le lasi de capul lor
dar in general sunt usor de controlat
trebuie sa le punem un suport, iar apoi le dirijam cum vrem ca se fac cuminti :)
 

sicora fabian

Active Member
AP

La noi li se spune Barba imparatului. Dar in afara de Aleynad, cred ca si ceilelti se refera tot la Mirabilis si nu la Ipomaea - "zorele", "buna dimineata"!
 

stelia13

Member
eu cand am cautat planta aceea mi-a aratat zorele ptice :( :( cred ca s-a incurcat calculatorul si m-am incurcat si eu :oops: :oops:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Vai, lelia, sunt o frumusete! Splendid!
Eu n-am avut noroc desi am plantat vreo trei plicuri de seminte asta primavara dar n-a iesit nimic :( , doar rochita-randunicii alba si micuta...
 

enya

Member
astea sint zorelele?din astea am si eu in curte o gramada...sint frumoase...ale mele s-au intins peste tot,s-au catzarat si pe trandafiri...vad ca acum au semintze...
 

lelia

Well-Known Member
N-am vrut cu orice pret sa le am ,am cumparat un pachet seminte de plante cataratoare si-s incantata maxim de toate plantutele .Se pare ca anul asta am avut noroc ,cu semintele .
 

gomez99

Well-Known Member
stelia13 a spus:
eu cand am cautat planta aceea mi-a aratat zorele ptice :( :( cred ca s-a incurcat calculatorul si m-am incurcat si eu :oops: :oops:
zorelele sint o familie numeroasa :)
am vazut incluse aici plante care nu arata nici pe departe a zorele.

cu scuze pentru egocentrism, eu ramin la parerea ca zorelele pitice sint numa si numa convulvus tricolor, zise si royal ensign
http://www.saylorplants.com/pd.asp?pid=2197

am vazut albe, roz bleu, rosii si albastre, toate cu mijlocul galben, de cele mai multe ori inconjurate de o dunga alba. dupa cum e de bagata in seama dunga asta alba, poti zice ca sint cu 2 sau 3 culori.

noptitele sind verisoare cu condurasii
 

isabella

Active Member
mie imi plac foarte mult zorelele , in fiecare an recoltez toamna seminte si le plantez primavara :D Anul acesta am experimentat si cu zorele pitice , sau cum le spune si am fost foarte multumita , a fost o ''explozie ''de flori in gradina datorita lor .
 

isabella

Active Member
Gabiuta , iasa foarte putine singure , trebuie sa suplimentez cu seminte recoltate . In locul in care sunt plantate, solul este foarte saracacios si poate din aceasta cauza semintele nu rezista peste iarna .
 

IZA

Active Member
Eu am avut anul trecut zorele pitice foarte multe iar in anul viitor nu au mai rasarit singure. Au rasarit in timpul verii si pana toamna au mai facut floricele dar putine. De ex am de 2 saptamani acum o tufa care infloreste din seminte cazute dar nu asa cum infloresc in iunie. De dragul lor am semanat in fata gradinitei fetitei mele( ne laudam cu o gradinita noua) zorele pitice si toata lumea care trecea se minuna de ele. Asa arata in iunie :D
 
Sus