Zonele climaterice

cornelia

Fondator
Membru staff
Are cineva informatii exacte despre zonele climaterice si care dintre ele se "aplica" la noi? Ca si voi pana acum am intalnit doar informatii contradictorii.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
L-am sters eu pentru ca nu se mai intelegea nimic. Vreau sa postam informatii utile, nu tot ce gasim pe net.
 

calin123

Member
din cite stiu eu zonele climaterice sunt impartite dupa temperatura minima ( sau medie minima ? ) atinsa in zona respectiva .Sigur cei de la INMH au statistici pt. asa ceva pentru Romania ,deci nu ar fi greu de facut o harta .
 

calin123

Member
bine , vreau parametrul .
Care este ?:
temperatura minima absoluta
temperatura medie
temperatura lunara medie
temperatura lunara minima absoluta
media lunara a temperaturilor minime
media temperaturilor minime

sau exact cum se numeste parametrul .
 

mihai_c

Member
"Media temperaturilor minime"!

Ar fi ideal pe ultimii 20 de ani sa zicem, datele mai vechi nu cred ca mai sunt relevante.

Mai exact se calculeaza ceva de genul: se ia pentru o statie minima absoluta pentru un an si se face o medie a acestor minime pe o perioada de n ani.

ex:
Cluj
2004 -17oC
2005 -18oC
2006 -7oC
Media temp minime: -14 oC
 

calin123

Member
nu promit ,voi incerca.
exista aprox. 265 statii meteo in tara * si la fiecare din cei 20 de ani o temperatura minima anuala = vom gasii pentru cele 265 de statii media temperaturilor minime si daca avem grila de incadrare in zone climaterice vom putea stabilii in ce zona climaterica se situeaza fiecare statie .Cu realizarea efectiva a unei harti ( imagine ) e mai greu deoarece teebuie tinut cont de faptul ca si altitudinea influenteaza situarea intr-o zona climaterica
Incep sa adun date ( exemplu ) :
2005-temp minima anuala :
Baia Mare - 18,5
Săcuieni -23,0
Borod -18,0
Oradea -19,1
Holod -19,5
Stâna de Vale -27,6
Dumbrăviţa -14,2
Ştei -16,0
gorgova -15,4
 
Sus