Zmeura pe balcon

ana popa

Member
Din pacate nu stiu cum se numeste. Eu am luat, in primavara, 3 fire de la bunica din gradina, i-a adus un unchi din Franta.
 

ana popa

Member
Le-am plantat intr-o galeata de 10 litri in pamant de gradina si am pus ingrasamant natural. Peste iarna le-am lasat afara pe balcon, sunt curioasa cum vor evolua la primavara, sper sa nu fi inghetat.
 

v.cristina

Active Member
ana popa a spus:
Le-am plantat intr-o galeata de 10 litri in pamant de gradina si am pus ingrasamant natural. Peste iarna le-am lasat afara pe balcon, sunt curioasa cum vor evolua la primavara, sper sa nu fi inghetat.
o uzi din cand in cand? :?
 

cris_tkp

Member
Am reusit sa pun zmeur si mur pe balcon...am postat in alta sectiune. Cu toate ca multa lume mi-a zis ca anul asta nu va fructifica...vreau sa va zic ca deja am vreo 13 floricele.....si la 3 deja se vede fructul in formare..... 8) Asa ca o pun de o dulceata vara asta..... :tavalit: :tavalit: :tavalit:

Asa aratau.....cam ceva vreme in urma....murul si zmeura.....vecina


Maine am sa revin cu poze de actuale.....
 

cris_tkp

Member
Pozele promise:
Mur Smoothsthem



Zmeur Rubin Bulgaresc


Si am mai plantat aseara ....trebuie sa mai completez cu pamant:
Tayberry

si
Thornless

Trebuie sa cumpar galeti....provizoriu le-am pus in ghivece mai mari.

Si am mai primit de la cineva niste ''bete" de zmeura remontata.....dar datorita unor probleme le-am uitat intr-o plasa si am pus-o in pamant cam tarziu....sper sa se prinda.... :(
 

ana popa

Member
Foarte frumoase plantele tale. In prima poza sigur e zmeura ca arata ca un mur?
Ale mele arata asa:. In ambele galeti am zmeura remontanta.
 

cris_tkp

Member
Dap....asa e, ai dreptate....Am citit acum cutiile lor. EU cand le-am plantat erau doua bete si m-am incurcat :)
Merci ca ti-ai dat seama ...vai de capul meu :rofl:

Ce soiuri ai tu ? Am inteles ca unele ar fi remontate si ar fructifica o perioada mai mare a anului.
 

cris_tkp

Member
Dap....
Eram disperata sa imi pun si eu in balcon cand v-am vazut pe voi aici ca aveti.
Si am inceput sa caut...am gasit de la Patio Plant....Tayberry...25ron...scump.....dar era f dragut.....Apoi sotul meu a zis ca imi face o surpriza si mi-a luat si Thornless......tot 25....si mai scump. Erau micuti in ghivecele lor, afara era urat, timp sa aleg dupa galeti nu aveam. Erau draguti asa in ghivecelele lor.
Apoi am gasit de la Yurta si zmeura si mur....la vreo 7ron.....si nu stiu ce a fost in capul meu ca i-am luat si pe astia. Si i-am plantat imediat.

Sa nu mai zic ca un prieten a venit din Anglia si mi-a mai aduc doua "bete"
de zmeura ...nu am retinut soiul....cica ar fi remontata. Dar din anumite motive au stat vreo luna intr-o plasa uitata. :(
Acum i-am pus eu in niste jardiniere provizoriu si sper sa se mai prinda ceva.
Am vbit o tona.......asta e povestea mea si a tufelor :D
 

Bristena

Member
Are cineva tayberry crescut de mic? Cum se comporta, cam care e ritmul de crestere?
Eu am unul luat in primavara de la Brico, a dat ceva frunze si s-a mai inaltat putin, acum e cam un lat si jumatate de palma (in inaltime). Credeam insa ca va creste mai repejor... oare nu-i place ceva? Pt marimea lui are pamant destul zic eu, are f multa lumina (balcon pe SE) si soare cam jumatate din perioada zilei. :?
 

cris_tkp

Member
Ai meu au crescut f mult......s-au intins pe sarmele de rufe.....
Plantati in galeti/ghivece mari, pamant normal.
Am sa le fac poze si le postez.
 
Sus