Zmeur - Rubus idaeus

Roxana Peled

Active Member
Eu folosesc containere foooarte mari. Dar daca nu asa poate fi plantata intr-un morman de pamant ceva mai inghesuita si separata prin mai cand o sa aiba acces la parcela ... sau luata in toamna cum spui tu daca rabdarea permite :rofl:
 

Neriya

Member
Roxana Peled a spus:
Nu lua niciodata in calcul planul cand vine vorba de constructii :) . Daca muncitorii spun ca vor fi gata pana la 10 aprilie si tu te gandesti la maxim 15, e mai bine sa iei in calcul 1 mai.
hihi, multumesc de incurajari :). Intradevar, asa e la constructii, una planuiesti, alta iese...

tinand cont de sfaturile voastre, cred ca voi astepta pana in toamna, n-are sens sa ma mai grabesc acum
 

Cornel

Member
Sunt de acord cu asta. Dac ase intarzie prea mult lucrarile si vine 1 mai nu prea mai are rost sa plantezi decat daca daca e umbra. Dar exista si avantajul ca radacinile se vor stabiliza si la anul vei avea si drajoni.
Ce as face eu daca as tine sa plantez zmeura: daca pana la 1 mai pot aranja substratul corespunzator as planta; daca nu, as planta in toamna dar mai devreme sa le prinda frigul fortificate la nivel d eradacini. In ambele cazuri, iti urez bafta !
 

adrianam

Well-Known Member
Eu am mutat anul trecut in primavara, vre-o 5 drajoni de un an, care nu rodisera.
Vad ca anul trecut nu au drajonat la randul lor, nu au facut nici fructe iar acum par uscati.
Cand si cum se pot muta, ca sa drajoneze si sa nu ii pierd?
 

Cornel

Member
E prea devreme. In primul rand trebuie s amai astepti s avezi daca mai traieste vreun drajon. Atat. Daca mai da vreo frunzulita iti spun dupa aceea ce sa faci. Oricum mutarea acum le poate fi fatala. Poate si o poza a celor 5 ar fi buna. Peste vreo 2 saptamani
 

Roxana Peled

Active Member
Daca nu s-a uscat anul trecut e in viata cu siguranta :D
Nici mie nu mi-a iesit zmeura inca. Oricum, cand o sa inceapa sa drajoneze o sa inceapa si tie sa-ti para rau ca ti-ai dorit :)
 

laural

Well-Known Member
Cine imi recomada si mie niste soiuri si furnizori de zmeur. Ma intereseaza sa fie rezistenti la inchet si sa aiba fructele aromate. De la Starkl a luat cineva ? Multumesc frumos :hug:
 

laural

Well-Known Member
Multumesc mult. :hug: Nu am vazut preturi pe blog, pot sa-mi dai un pm cu pretul lor ? Te rog, si eventual un email ? Raman datoare :D
 

adrianam

Well-Known Member
Pretul este de 2,5 lei la zmeur si 3 lei la coacaz.
mailul: <rl.ovidiu@gmail.com>
Trimite numai ramburs.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Neriya a spus:
zmeura trebuie sa stea in soare, indiferent de zona(ma refer la clima)?eu m-am gandit ca, in sud fiind foarte cald, i-ar merge mai bine la umbra, si vreau s-o plantez intre casa si gardul vecinului. Asa ar fi limitata de trotuar, nu are unde sa se intinda, si ar sta la racoare. Acum ma intreb daca m-am gandit bine :?
Nu prea rodeste la umbra, e mai bine la soare. Nu o deranjeaza arsita din Bucuresti.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cornel a spus:
Dar in mod sigur arsita de langa Alexandria mi-a zapacit zmeura.
Am acelasi tip de zmeura si la umbra si la soare. Intr-adevar, arsita a afectat-o. Insa cea de la umbra nu fructifica mai deloc. Si nici nu prea creste, in timp ce cealalta ajunge la 2.5m. Prefer soarele, cu tot cu arsita. Nu-i chiar atat de sensibila zmeura, chiar daca nu-i place prea mult.
 

adrianam

Well-Known Member
Irinaaa a spus:
adrianam a spus:
Pretul este de 2,5 lei la zmeur si 3 lei la coacaz.
mailul: <rl.ovidiu@gmail.com>
Trimite numai ramburs.
si taxele cat au mai fost peste acest pret , te rog ? ms
Pai au fost 17,25 lei la plante de 152,25 ca ne-am strans cativa colegi. Dar a pus si cateva fire in plus.
 

Neriya

Member
Caramell a spus:
Cornel a spus:
Dar in mod sigur arsita de langa Alexandria mi-a zapacit zmeura.
Am acelasi tip de zmeura si la umbra si la soare. Intr-adevar, arsita a afectat-o. Insa cea de la umbra nu fructifica mai deloc. Si nici nu prea creste, in timp ce cealalta ajunge la 2.5m. Prefer soarele, cu tot cu arsita. Nu-i chiar atat de sensibila zmeura, chiar daca nu-i place prea mult.
in locul ales de mine are soare de dimineata pana in jurul pranzului, crezi ca e suficient?
 

laural

Well-Known Member
Am plantat si eu 60 de fire de zmeur, in locul unde urmeza sa fac gardul. M-am gandit sa folosesc gardul ca sprijin pt. zmeur. Ce ziceti daca pun sarma ghimpata o sa ma incurce rau cand tai zmeura ? :? Multumesc frumos
 
Sus