Zmeur - Rubus idaeus

veretregn

Active Member
Eu sunt de părere să se renunțe la recolta de toamnă a zmeurul să se taie tijele care au fructificat imediat după fructificre și să se păstreze 6 dintre cei mai viguroși noi lăstari. Sunt de părere că sacrificiul merită pehntru a avea o recultă bună, de fructe frumoase și aromate la începutul verii din anul următor.

Pentru a lungi sezonul este bine să se pună 3-4 soiuri pentru a prelungi sezonul până toamna.

Zmeura are nevoie de soare direct și multă apă pejntru a fructifica corespunzător. Zmeura are nevoie de ferilizare anuală. Iubește gunoiul de grajd bine fermentat și găinațul, care se pune în jurul coroanelor în strat de 10 cm (nu deasupra lor).

Zmeura (de orice fel) se poate combina bine cu plantele "bulboase" care înfloresc iarna târziu și primăvara devreme (narcise, zambile, crocus, muscari, lale timpurii). Combinația de zmeură și bulbi este interesantă pentru că bulbii sunt preveniți să intre în repaus prea repede iar bulbii se regerează mai mult timp. În plus, florile de la bulboase "țin" mai mult.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Depinde de varietatea remontanta, eu am, cred, Willamette, rodeste pe lastarii de 1 an, iar pe urma, toamna, rodeste putin pe lastarii tineri, acestia sunt cei care vor da productia de baza anul viitor. Deci practic un lastar rodeste de doua ori, o recolta mica in sezonul cand au rasarit si recolta de baza anul urmator, dupa care se taie, ca oricum ei mor.

Cat despre plantarea de bulboase in zona cu zmeura...mie mi se pare dificil, la mine zmeurisul are latimea de cca 2 m, trebuie plivit, etc, prezenta bulboaselor cred ca m-ar incurca :?
 

veretregn

Active Member
claude a spus:
Depinde de varietatea remontanta, eu am, cred, Willamette, rodeste pe lastarii de 1 an, iar pe urma, toamna, rodeste putin pe lastarii tineri, acestia sunt cei care vor da productia de baza anul viitor. Deci practic un lastar rodeste de doua ori, o recolta mica in sezonul cand au rasarit si recolta de baza anul urmator, dupa care se taie, ca oricum ei mor.

Cat despre plantarea de bulboase in zona cu zmeura...mie mi se pare dificil, la mine zmeurisul are latimea de cca 2 m, trebuie plivit, etc, prezenta bulboaselor cred ca m-ar incurca :?
Nu vreau să intru în polemică cu nimeni, însă mie ideea de "zmeuriș" mi se pare desuetă.

Eu sunt de părere că zmeură necesită foarte multă atenție și, deși este o plantă perenă, ar trebui să se bucure de aceeași atenție de care o plantă anuală beneficiază (la fel în cazul murului, a Rubus Pheonicolasus, a tayberry, Soiurilor de Ribes). După părerea mea, o cultură pe o lățime de doi metri nu are sens pentru că, în acest caz calitatea fructelor este scăzută. Eu am învățat că zmeura se crește în tufe de 6 tije care sunt fixate pe între două rânduri de sârmă la 75 cm distanță (aproape ca și vița de vie). Așa cum am mai spus zmeura are nevoie ed soare direct pentru a fructifica bine, iar fructele vor fi mult mai aromate și mai mari. Din aceste motive am spus că zmeura se crește în tufe cu 6 tije. Tendința ei de a se multiplica trebuie oprită prin tăiere. Tijele care fructifică se înclină pe o parte, tijele care nu fructifică se lasă pe partea cealaltă. De aceea zmeura ar trebui pusă pe rânduri. Se fac tranșee adânci de 60m - 70 cm adâncime în care se încorporează material organic din belșug. Apoi se plantează la 60 - 80 de cm distanță pe rând plantele. Distanța dintre rânduri 3 metri. Tăierea noilor lăsatari are loc tot timpul anului pentru a evita supra aglomerarea, iar a lăstarilor care au fructificat la cules (se taie lăstarul și se culeg fructele). Malling Jewel Early frutifică în iunie-iulie. MAlling Admiral iulie. Autumn Bliss - rasă de toamnă fructifică bine în septembrie.

Mai este o varietate cu fructe aurii, care fructifică târziu toamna, cu fructe mari,destul de productivă, Fall Gold.


Nu am experiență cu zmeura descrisă de tine, eu având în grădină doar Malling Jewel Early și Fall Gold.

Obs. 1. Pentru că anul trecut nu am tăiat tijele de la Malling Jewel, au fructificat în toamană, însă recolta a fost penibilă. Mai mult decât atât pentru că tijele noi nu au primit destul soare, mi-a fost afectată și recolta de anul acesta.

2. Cantitatea și calitatea fructelor este direct proporțională cu grosimea tijei.


Bulboasele.

Există două metode de a trata bulboasele: de a le scoate la sfârșitul anului școlar și planta la începutul lui sau a lăsa bulbi pentru a se naturaliza (nu se aplică în cazul lalelelor târzii, lalelelor duble).

Bulboase și zmeură:

http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 2135_n.jpg

http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 0633_n.jpg

http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 3995_n.jpg
 

veretregn

Active Member
georgy03021993 a spus:
Nu am timp sa citesc tot topicul :(
Este obligatoriu sa tundem zmeura toamna? cantitatea fructelor este data de aceasta taiere?
Cel mai simplu:
1. Există două tipuri de zmeură: de vară și de toamnă.Există varietăți de zmeură remontante (încă o fructificare tomana.)
2. Nu este recomandat să tai zmeura toamna (cu excepția soiurilor de toamnă care se taie după fructificare).
3. Doar tijele care au fructificat se tund, imediat după ce au fructificat.
4. Se pot rări noile tije tot timpul anului. Exemplarele mai subțiri se înlătură.
5. Cantitatea și calitatea fructelor este influențată de tăierea corespunzătoare, cantitatea de apă primită și îngrășământ și soare.
6. Dacă tai noile tije toamna la varietățile de vară (în totalitate), nu vei avea recoltă anul următor.
 

cristinaf

Well-Known Member
veretregn a spus:
Mai este o varietate cu fructe aurii, care fructifică târziu toamna, cu fructe mari,destul de productivă, Fall Gold.
Din punctul de vedere al gustului, ce ati putea spune despre varietatea asta?
 

veretregn

Active Member
cristinaf a spus:
veretregn a spus:
Mai este o varietate cu fructe aurii, care fructifică târziu toamna, cu fructe mari,destul de productivă, Fall Gold.
Din punctul de vedere al gustului, ce ati putea spune despre varietatea asta?
Fructele sunt mari, frumoase si aromate. Insa atat gustul, precum si recolta depinde de clima si umiditate. In climatul oceanic de aici este un soi pe care tin neaparat sa il pastrez in gradina.
 

Neriya

Member
zmeura trebuie sa stea in soare, indiferent de zona(ma refer la clima)?eu m-am gandit ca, in sud fiind foarte cald, i-ar merge mai bine la umbra, si vreau s-o plantez intre casa si gardul vecinului. Asa ar fi limitata de trotuar, nu are unde sa se intinda, si ar sta la racoare. Acum ma intreb daca m-am gandit bine :?
 

Cornel

Member
Si eu am plantat zmeura intr-o zona cu soare arzator pe langa Alexandria. Am pozitionat-o la umbra unor duzi astfel incat sa fie umbra doar in timpul amiezii. Poti incerca ceva de genul. Daca ai soare puternic poate fi suficient si doar cel de dimineata si seara si sa stea in umbra la pranz. O umbra de salcami sau altceva diafan ar fi foarte buna.
 

Roxana Peled

Active Member
Eu o am la umbra pentru ca in Bucuresti la peste 40 de grade vara nu cred ca la soare ar rezista. Rodeste ok dar nu pot sa-ti spun daca e vreodata la adevaratul ei potential.
 

Neriya

Member
aha, deci e bine cum m-am gandit. Spatele casei (unde va fi zmeura) e orientat spre est, trebuie sa merg intr-o zi de dimineata sa vad cum bate soarele exact, dar in principiu ar avea soare pana pe la pranz.
Cornel, n-am nici un fel de copaci in zona, intre casa si gardul vecinului ar fi singura zona mai umbrita.
 

Cornel

Member
daca are macar putin soare dimineata e bine. Si sa ai grija la pamant(substrat) sa fie unul nutritiv daca vrei sa ai calitate.
 

Neriya

Member
problema e ca in zona aceea inca sunt schelele pe care se lucreaza la exteriorul casei. Din cauza vremii se va relua lucrul dupa 1 aprilie, deci,vorbind cu optimism, locul va fi liber pentru plantat dupa 15 aprilie :(. Ar merge sa cumpar zmeura si s-o tin in rumegus umed pana atunci, s-ar mai putea planta sau va fi cam tarziu?
 

Cornel

Member
Nu e tarziu, vremea va fi destul de rece in continuare dar depinde foarte mult de ce conditii de pastrare ii vei oferi. Daca ai posibilitati de pastrare mai buna decat de unde le iei le poti lua de acum dar eu zic ca sa mai amani daca tot nu poti planta acum
 

Roxana Peled

Active Member
Draga mea, nici eu nu am gradina tot din motive de constructii si plantez, temporar, tot ce achizitionez in diverse tipuri de containere cu pamant. Daca poti sa le plantezi intr-o galeata, cutie sau ce gasesti prin jur nu cred ca or sa se supere nici daca le muti in iunie. Nu lua niciodata in calcul planul cand vine vorba de constructii :) . Daca muncitorii spun ca vor fi gata pana la 10 aprilie si tu te gandesti la maxim 15, e mai bine sa iei in calcul 1 mai.
 

veretregn

Active Member
Pentru că zmeura este o plantă care rămâne mai mulți ani pe aceeași parcelă, eu sunt de părere că cel mai bine este să se prepare pământul, să se încorporeze compost, bălăgar, să se lase un pic să se liniștească și apoi plantată. Zmeura nu este atât de pretențioasă la plantare, însă este pretențioasă pentru a fructifica bine. Poate că o plantare în toamnă, este de preferat în locul uneia la începutul verii. Zmeura crește puternic primăvara și de aceea cred că plantatul într-un vas nu este prielnic. Rădăcinile zmeurei sunt superficiale și drajonează și de aceea zmeura este mai puțin potrivită într-un conteiner.
 
Sus