Zmeur - Rubus idaeus

victoria222

Active Member
Alfa, tot ce pot sa-ti spun este ca cei care au fructificat odata anul asta si nu sunt remontanti, trebuie sa-i tai de jos imediat dupa ce se trec fructele, caci nu vei mai vedea fructe de pe acesti lastari. In acest fel planta se va concentra pe cresterea noilor lastari (cei care ies din pamant de langa planta pe care trenbuie sa o tai), acestia vor face fructe la anul. Pentru ca nu i-ai taiat atunci, banuiesc ca-i poti taia acum, dar daca zici ca s-au ramificat din locul in care i-ai taiat tu in primavara, sunt mari sanse ca aceste ramuri sa faca fructe la anul (dar nu sunt sigura, pentru ca nu am auzit decat de tunderea de jos a zmeurei de doi ani). Cat despre cei remontanti, cred ca trebuie sa-i tai si pe ei la fel, dupa ce papi fructele:) Asa trebuie sa faci in fiecare an si, pe langa aceste tunderi de jos, poti sa mai raresti si lastarii noi daca sunt prea multi si inghesuiti. Eu zic sa astepti, daca poti, pana la toamna cand le cad frunzele. In acest fel nu risti sa tai zmeura care e posibil inca sa faca fructe si vei deosebi mult mai usor atat lastarii batrani de cei tineri, cat si soiurile- dupa culoarea lastarilor lemnificati.
P.S. Daca ai cumva prea multi lastari noi din soiul remontant si vrei sa-i mai raresti la toamna... mi-ar placea sa facem schimb :D Eu am galbena daca vrei. :wink:
 

happy

Well-Known Member
Are dreptate Victoria cu taiatul zmeurei dar am o nelamurire,am si eu zmeura este un singur soi si unii lastari au acum fructe si altii nu.
Alfa eu cred ca nu conteaza de care sunt,taierea se face la toti lastarii primavara la 50cm iar acum se poate face o rarire prin taiertea celor care nu fructifica! :D
 

alfa

Active Member
Multumesc pentru sfaturi, maine am sa incerc sa tai tot ce e vechi si mai uscat si sa casc ochii mari, poate reusesc sa diferentiez soiurile si dupa frunze :)

Victoria, cu mare drag, numai sa-mi dau seama care care e. :rofl:
 

victoria

Active Member
Eu am cumparat un fir de zmeura in primavara.A facut cateva fructe in vara asta,dupa care s-a uscat si a inceput sa faca pui in jurul lui.Deci era clar ca nu va mai face nimic,asa ca l-am taiat de jos.Acum puii sunt maricei.
As putea sa ii mut in toamna asta?Ca vreau sa le schimb locul.
 

alfa

Active Member
Eu zic ca poti Victoria. Eu pe ai mei i-am plantat tot intr-o toamna tarzie, cred ca era sfarsit de octombrie deja si cu toate astea s-au prins toti.

Eu as scoate puii cam prin septembrie (sa aiba timp sa se acomodeze), cu ceva pamant si i-as pune in alta parte, dar rasfirate. De tuns numai in primavara.
 

riana

Active Member
eu curat zmeura primavara cand incepe sa inmugureasca. nu trebuie sa tai cu foarfeca caci lastarii care au facut fructe cu un an in urma sunt putrezi si doar ii scot cu mana ca ies foarte usor. nu am taiat-o niciodata pt ca am impresia ca nu o sa mai am atatea fructe
 

happy

Well-Known Member
Fricoaso, taie cu nadejde sa faca fructe mari :rofl:Tu faci totul in curte?Nu te ajuta nimeni sau nu-i place? :D
 

victoria

Active Member
alfa a spus:
Eu zic ca poti Victoria. Eu pe ai mei i-am plantat tot intr-o toamna tarzie, cred ca era sfarsit de octombrie deja si cu toate astea s-au prins toti.

Eu as scoate puii cam prin septembrie (sa aiba timp sa se acomodeze), cu ceva pamant si i-as pune in alta parte, dar rasfirate. De tuns numai in primavara.
Multumesc mult Alfa.Asa voi face.
 

happy

Well-Known Member
Recolta de zmeura de toamna se anunta bogata,a rodit destul de bine in toamna asta :D

Am avut inspiratia si am plantat-o la streasina casei vecinului si toata apa se duce la zmeura mea :wink:
Victoria butasii de zmeura ii poti planta linistita si primavara,daca vrei si de la mine sa spui si iti trimit bonus la vie :rofl: :!:
 

happy

Well-Known Member
Eu am postat ultimul si tot eu mananc zmeura din gradina la 1 decembrie(aproape :!: )
 

claude

Well-Known Member
Moderator
La mine s-a terminat, au inghetat zmeuricile inca necoapte pe ramuri. Oricum, nu ma plang ca si eu am mancat pana dupa inceputul lui noiemrie, deci amintirea aromei e inca proaspata :)
Anul asta i-a mers de minune la mine, a facut niste lastari uriasi, cred ca a ajutat faptul ca a plouat destul de mult, anul trecut ma chinuiam s-o ud dar e altceva decat ploaia.
 
Am si eu o nelamurire ce inseamna remontati ,sunt incepatoare si mi-as dori sa pun si eu in gradina anul asta zmeurica ,nu am prea mult teren si as vrea sa maschez un garaj al unui vecin ,acolo este o fasie de pamant si ma gandeam sa pun zmeura pe langa garaj si in fata ei sa mai pun si flori este vreo problema
 

happy

Well-Known Member
Remontant inseamna ca face fructe si primavara si toamna.Sunt anumite soiuri care fac doar primavara.Zmeurul este invaziv,nu stiu cat vor rezista florile pe langa el.Il va napadi,se inmulteste foarte repede si mult! :D
 

alfa

Active Member
Cel mai bine cumperi dintr-un loc sigur. Ori de la un furnizor sigur ori o persoana cunoscuta. Exista multe soiuri de zmeura, majoritatea furnizorilor specifica daca e soi remontant sau nu.
 

riana

Active Member
a inceput sa se faca cea marisoara nu este asa gustoasa ca cea micuta dar simti cand mananci una :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ia uitati ce-a patit zmeura mea :( Are idee cineva ce boala e?
Ca tatal meu a dus o mostra la un tip ce a lucrat pe la protectia plantelor, tipul i-a zis sa stropesc cu Dithane si Actara dar fara sa-i spuna despre ce boala e vorba. Eu cu Dithane stropisem dar pare sa nu fi avut efect :(
 

happy

Well-Known Member
Sa stii ca nu am avut asa ceva!Sa fie din cauza secetei?In general este bine sa-i schimbi locul chiar si cu 2,3 metri.Sa o lasi sa fructifice acolo unde se inmulteste ea.La mine chiar si cu seceta asta mananc si acum din recolta de toamna :wink:
 
Sus