Zmeur - Rubus idaeus

cristinaf

Well-Known Member
Eu am cumparat Fall Gold de la Diana - au mugurasi, sper sa le mearga bine - si Autumn Bliss de la Multeplante, care, din pacate, par uscati, nu vad nicio miscare la ei, dar sper totusi ca din doi macar unul sa traiasca. :|
 

Cornel

Member
Zmeura o sa drajoneze mereu si de cealalta parte a gradului. Vecinul ce zice? :cool:
Zmeura nu e o specie urcatoare, ea nu se va urca pe gard ca sa aiba treaba cu sarma ghimpata :D Daca sarma e deasupra gardului. Apropo, unde vrei sa pui sarma?
Si nici nu o vei taia prea mult. Tulpinile de 1 an daca se fac peste 1.5 m se taie in rest doar se rareste si se scot tulpinile uscate de 2 ani.
 

laural

Well-Known Member
Am un teren mai mare in camp, unde mi-am plantata in primavara asta o mica livada50-60 de pomi. Pe margine, am pus zmeur. Nu e problema cu vecinii pt. ca terenul e tot al meu. Acum trebuie sa fac ceva sa imprejmuiesc livada si un sistem de sprijin pt. zmeura, si m-am gandit ca impusc 2 iepuri dintr-un foc....doar ca nu prea stiu cum sa fac :(
 

Cornel

Member
Cred ca e ok cu 2-3 randuri de sarma ghimpata pe exterior. Banda de zmera sa o intretineti la 50-60 cm latime(o sa drajoneze continuu) ca sa fie usor de cules. In rest lucrarile clasice de ingrijire: scurtarea tulpinilor anuale care au fructificat in toamna sau care trec de 1.5 m inaltime, eliminarea tulpinilor de 2 ani care au fructificat si oricum se usuca, eliminarea tulpinilor mai mici de 0.5 m care nu o sa fructifice anul respectiv iar la anul se usuca, rarirea tulpinilor la 25-30 cm de-a lungul benzii(max 20 tulpini la metru patrat). Zmeura trebuie sustinuta cu sarme duble printre care se introduc tulpinile si eventual se leaga. Se fertilizeaza cu gunoi de grajd daca nu anual , macar la 2-3 ani. Se trateaza de boli si daunatori la avertizare. Cam asta ar fi pe scurt. Mult succes ! Si sa fiti prin preajma cand se coace ca altfel o mananca graurii ;-)
 

veretregn

Active Member
laural a spus:
Am un teren mai mare in camp, unde mi-am plantata in primavara asta o mica livada50-60 de pomi. Pe margine, am pus zmeur. Nu e problema cu vecinii pt. ca terenul e tot al meu. Acum trebuie sa fac ceva sa imprejmuiesc livada si un sistem de sprijin pt. zmeura, si m-am gandit ca impusc 2 iepuri dintr-un foc....doar ca nu prea stiu cum sa fac :(
Cred ca este ok o spalisare, insa nu cred ca este ok sa folosesti sarma ghimpata pentru a reduce riscul accidentelor. 2 randuri de sarma zincata si pari de sustinere din 2 in 2 metri. Un alt aspect important sistemul de spalisare ar trebui sa permita intinderea de plase anti-pasari si sa faciliteze irigarea.
 

laural

Well-Known Member
Ma gandeam sa pun in partea exterioara 2-3 randuri de sarma ghimpata, oricum la exteriorul " gardului " nu cred ca o sa apuc eu sa stang zmeura, cred ca o sa aiba altii grija :mrgreen: iar in partea interioara 2 randuri de sarma zincata ca sa sustina plantele. Ce ziceti ? Horea de irigat nu o sa am cum deocamdata....o sa sap un put dar ceva mai incolo....mini livada mea e camp :( .
 

Cornel

Member
Mi se pare ok. Sarma ghimpata in zmeura insa are 2 taisuri: unu bun, tine doritorii la distanta dar si unu rau, sigur o vei blestema din cand in cand la lucrarile de ingrijire sau la cules, ca e greu de vazut prin viitorul gard viu de zmeura. Tre sa ai grija sa nu culeaga cineva cu mana mai lunga :evil:
 

Neriya

Member
revin si eu la acest subiect, dupa aproape un an :D. Saptamana asta am cumparat zmeura si am plantat-o, dar nu stiu daca trebuie s-o scurtez sau nu. Sa tai din ea sa o las asa?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Scurteaz-o pe la 30-40 cm, radacina trebuie sa lucreze la prindere, daca planta e prea mare se pierde multa energie destinata pierderii, radacina nu poate 'duce' tot
 

Neriya

Member
claude a spus:
Scurteaz-o pe la 30-40 cm, radacina trebuie sa lucreze la prindere, daca planta e prea mare se pierde multa energie destinata pierderii, radacina nu poate 'duce' tot
multumesc, maine bag foarfeca in ea
 

kriss

Member
Ce soi de zmeur remontant si cu fruct mare recomandati?
Preferabil ceva care sa se gaseasca de cumparat.
 

happy

Well-Known Member
Eu am in gradina Heritage si sunt foarte multumit,fructifica continuu toata vara si toamna.
 
Sus