Ziziphus jujuba

happy

Well-Known Member
Asa isi pacaleste stapanul! :rofl: Peste trei ani sa te astepti sa faca fructe.Al meu si anul trecut a facut o fructa dar nu a dus-o pana la cap :eek:
Flori a facut o gramada dar fructe mai ioc!
 

happy

Well-Known Member
Al meu are 60cm inaltime si bogat nevoie mare :rofl:

Din pacate este invadat de puieti de rus typhina laciniata,o sa-i scot la toamna! :eek:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
am ramas socata sa vad ca zizi al meu, dupa toate aventurile prin care a trecut, acum are cativa bobocei si chiar si o floricica deschisa. Si pe el abia-l vezi, are 2o cm :eek:
Asa ca Danero, pregateste-te ca-ti trimit recolta cat de curand :rofl:
Stiu eu ca n-o sa vad fructe anul asta da' oricum e o surpriza placuta :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Claudia din fericire si zic sincer ca e mai bine ca nu a tinut la varsta lui , dar nu vom manca nimic anul asta , nici de la mine si inca nici de la tine

dar te trec pe lista ...la datornici :rofl: :rofl: :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Stiu ca nu oi vedea poame, da' dupa ce ma gandisem ca va da coltzu' iti dai seama ca sa-l vad cu floricele m-a facut sa topai de incantare :rofl:
Cand zici ca ma treci pe lista la datornici mi se zbarleste parul, parca vine fiscul pe capul meu :rofl: :rofl:
 

happy

Well-Known Member
Mai ,anul trecut a vrut sa faca un fruct dar l-a avortat(a poftit la ceva :rofl: )si flori a avut multe.Anul acesta sper ca s-a maturizat.
Dan,sa-mi spui cum ar fi bine cu butasii,anul trecut nu s-a prins niciunul din vreo 10 cati am pus. :D
 

happy

Well-Known Member
Deci sa musuroiesc tufa! Da este o solutie buna,la mine este invers pt. ca ii puneam apa multa vara! :wink:
 

carmenushka

Active Member
Cand ar trebui sa intre jujubele in vegetatie? ma tot uit la puiutul luat de la Happy si vad ca nu misca nimic, dar nici complet uscat nu pare, are inca lastari elstici
 

happy

Well-Known Member
Mamico,ai asteptat tu 9luni ,mai stai 2 saptamani si vei avea frunzulite. :rofl:
Azi am descoperit ca butasii verzi pe care i-am pus cu pet in cap anul trecut au inceput sa le dea muguri.Deci se poate si asa inmultire la jujube :dans:
 

thea

Member
carmenushka a spus:
Cand ar trebui sa intre jujubele in vegetatie? ma tot uit la puiutul luat de la Happy si vad ca nu misca nimic, dar nici complet uscat nu pare, are inca lastari elstici
Sa ai rabdare ca o sa inverzeasca curand.
Al meu cam de la Pasti a inceput sa ..Reinvie! :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
happy a spus:
Mamico,ai asteptat tu 9luni ,mai stai 2 saptamani si vei avea frunzulite. :rofl:
Azi am descoperit ca butasii verzi pe care i-am pus cu pet in cap anul trecut au inceput sa le dea muguri.Deci se poate si asa inmultire la jujube :dans:
va sa zica era bun sfatul :rofl:
 

poxicuta

Active Member

ziziphusul meu tepos are niste inflorescente,sunt florile lui intr-adevar?
wow,in cat timp se transforma in fructe?
 
Sus