Ziziphus jujuba

happy

Well-Known Member
Nu au fost -25 grade iarna asta.Al meu are aproape 1m,sper sa-mi faca fructe anul asta.Anul trecut a inflorit fara sa lege! :D
 

happy

Well-Known Member
Eu am pus si samburi de la Gradina Botanica ,dar nimic.Asa mic era si al meu acum 2 ani! :wink:
 

thea

Member
Sunt f. fericita,Jojoba al meu,pricajitul,a dat acum de sarbatori primele semne ca a supravietuit iernii.
Citisem eu ca intra in vegetatie tarziu dar imi pierdusem speranta pt. ca era ff.mic si subtirel si parea uscat..pana ieri cand am descoperit ca da semne de viata si ca va inmuguri curand.
Va spun toate acestea pt. ca poate si voi sunteti ca mine nerabdatori.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Al meu l-a taiat ieri sotul, din greseala, cand a tuns iarba :cry: :cry: :cry:
Si ii atrasesem atentia ca-i acolo :x Si tocmai ma bucuram ca am vazut ca a supravietuit si incepeau sa se vada mugureii verzi :cry: :cry:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu i bai , goleste balotul de pamant din jurul lui si spala tulpina de pamant ca va da din nou odata ce cloroplastele revin in sistem

succes
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Cum adica? Pai din ce sa dea din nou, ca avea 20 cm doar si au ramas o scobitoare de 5 cm! Si n-am inteles procedeul...adica il scot din pamant, ii spal tulpina ? :oops: :? La ce foloseste spalatul tulpinii?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
partea care sta in pamant nu poate produce lastari pentru ca nu are ce trebuie , asa ca daca dezvelesti solul pe langa el si faci o mica gropita in jurul lui in asa fel incat sa fie soarele pe el , va da din nou dupa ce apa si soarele isi vor face efectul

succes
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ok :D , maine dimineata ma execut...adica-l execut pe amarat! Daca invie il botez Danero si prima recolta ti-o trimit tie :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cu placere ...chiar te rog :rofl: ca al meu inca doarme , dar e mititel si il las sa prinda puteri
 

happy

Well-Known Member
Claudia daca l-a ras masina de tuns gazonul nu cred ca este nevoie de baita lui 'Danero',i-a ramas destula tulpina ca sa ii dea lastari :rofl: Eu i-am interzis sotiei sa ma intre in gradina din cauza nestiintei :wink:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Happy, cam 4 cm de tulpina i-au ramas...azi l-am operat cum a zis Danero si i-am pus un Pet in cap. Astept sa vad ce face. DAca nu-si revine ma apuc de cautat altul, de data asta mai mare, daca tot ziceti ca se misca incet, macar sa nu imbatranesc de tot pana fructifica :wink:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Danero, mersi pentru sfat, piticul meu e un luptator si a inverzit din nou, din toate nodurile ce le mai avea pe tulpina. :) Am uitat sa-l pozez azi, ti-l arat maine! Multumesc!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
P-onoarea mea! :wink: :rofl: Doar sa nu fiu batrana de sa nu le mai pot culege pe cand o face fructe :rofl:

Lasa ca ramai mereu tanara , cel putin la suflet . :oops:
 

happy

Well-Known Member
Faci cura cu fructe de goji si ramai tanara mreu :rofl: Ma bucur ca a scapat,este foarte rezistent la frig,doar in primii 2 ani se protejeaza.Al meu este o frumusete de tufa,sper sa faca si fructe anul asta,anul trecut doar m-a amagit :D
 
Sus