Ziziphus jujuba

ghia_don

Active Member
Ma bucur ca puiutul meu de maslin dobrogean are doua floricele...foarte minuscule de altfel. Lasa ca nici pomusorul meu nu are mai mult de 15 cm
:)
Nu ma asteptam si la floricele, tinind cont ca e asa mic...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
15 cm si are floricele? :eek: Sa-ti traiasca, ghia_don, sa ai parte de el! :D
Oare de unde as putera sa-mi fac si eu rost de un pomisor de-asta? :oops:
 

happy

Well-Known Member
Ghia uite-l si pe al meu,are 2 ani si este din radacina.Deci este maslin dobrogean!

Claudia daca face pui te tin minte! :D
 

ghia_don

Active Member
Frumos!! E plin de floricele.. :D
L-ai plantat in gradina? Acum am vazut :oops: ..

Clau, mai am eu unul..dar n-are floricele..daca-l vrei vorbim pe mp..
 

happy

Well-Known Member
Acum este plin de flori si a stat in gradina de doi ani,anul asta sper sa faca si fructe,are 0,5 m inaltime. :D
 

happy

Well-Known Member
Iata si minunea,jujube a facut fructe,are unul mare si mai multi mici :wink:

Vom vedea daca se va coace ,trebuie sa aiba gust ca o curmala! :DAzi am pus butasi la inradacinat prin 2 metode .
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu plantasem in gradina maslinul meu dobrogean, dar m-am tot gandit si m-a apucat spaima ca e prea mic si tanar (20 cm) si poate nu reuseste sa razbeasca prin iarna. Oare daca-l tin peste iarna in beci,are si un pic de lumina, am sanse sa invie la primavara? Cum sa procedez cu udatul?
 

happy

Well-Known Member
Este ziziphus jujuba ,iar denumirea populara este maslin dobrogean,dna profesoara,eu asa stiu de la batrani! :D
Claudia al meu era la fel de mic acum 2 ani si l-am protejat.S-a uscat in primul an dar i-a dat de jos primavara.Iarna trecuta l-am izolat foarte bine si in primavara nu a avut nimic! :D Faci cum crezi ,daca il izolezi bine sigur nu il pierzi :wink:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Aha, deci totusi e sensibilos cand e micut. Ei, daca tot l-am pus in ghiveci, o sa-l las acolo, poate se descurca mai bine. Mersi!
 

happy

Well-Known Member
Este foarte important locul in care il plantezi,sa fie la soare ,putin adapost :wink: .Tipul care mi-a adus mie i s-a uscat jujubele cel mare in iarna trecuta,dar i-a dat lastari de jos :D
 

ACHIMENES

Member
Of, of , ma omori cu vorbele astea din batrani, ei saracii le mai potriveau cum le suna lor mai bine, eu iti spun de cum am invatat in facultate ..........iar la tine am pretentii..... :) :) :) sper ca nu te-ai suparat :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
 

happy

Well-Known Member
Jujubele asta de la care eu am pui este intr-un sat langa Slobozia,la niste batrani care nu au fost in China,deci este un arbust autohton nu aclimatizat acum 13 ani la Agronomie. :wink: .Nu ma supar eu asa usor! :D :suparat:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Dupa cite stiu eu nu e autohton... dar e foarte posibil sa fi fost aclimatizat cu multa vreme in urma (multa putind insemna si sute sau mii de ani ). Nu e nici maslin si curmal nici smochin nici inrudit cu ele.... denumirile populare nu au neaparat relevantza .

Aici o referintza la genul Ziziphus.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ziziphus
 

happy

Well-Known Member
Are cateva facute pt. aerisire cand este cald ,si la kaki la fel am:D .In schimb la folia de pe smochin nu am practicat asa ceva,va trebui sa fac un drum special la Amara :roll:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nea Ionica , pai se aude ca rezista si asa la frig , eu am pus doar o sticla de 5 l peste el si acum am ciupit si este verde , deci a mersi si asa
 
Sus