Zephyranthes

popescu gp

Well-Known Member
zephirantes

Michaela vad ca cei galbeni la tine s-au grabit;la mine ordinea infloririie este roz,alb, galben care face si seminte spre toamna
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Ce diferenta e intre Habranthus si Zephyrantes?A mea e luata ca si habranthus.
 

Roxana

Active Member
eu cred ca sunt una si aceeasi planta. cineva spunea pe forum: Zephyranthus Robustus=Habranthus. Au si aceeasi denumire populara: "crinul magic".
Oricum ar fi este foarte frumos! sa te bucuri de ea!
 

michaela

Active Member
iudit a spus:
Ce diferenta e intre Habranthus si Zephyrantes?A mea e luata ca si habranthus.
Zephyranthes nu formeaza unghi la baza florii, pe cand habranthus da si poate inflori de mai multe ori pe an.
 

sorina

Active Member
hop si u , ca aveam de gind sa- critic pe al meu ca este pur si simplu ca o iarba si astazi surpizaaaa :rofl: :rofl: :rofl:
uneori mai trebuie si certati :rofl: :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
E frumusel, Sorina. Daca a inceput sa infloreasca, iti va mai face si alte superize la fel de placute ;-)

Nu am gasit topic special, si pentru ca sunt din aceeasi familie, postez tot aici.
Cooperanthus Snow White:

Dupa parerea mea Cooperanthus Snow White seamana mult mai bine cu zephyrantes robustus decat seamana zephyrantes candida :rofl:
 

Edelweiss

Active Member
La mine infloreste cel alb de ma sperie. Cate 4-5 pe seara. Ii pun apa la greu dar si ceva ingrasamant. :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc! :D
E un singur bulb si a facut 2 floricele una dupa alta. Apoi s-a oprit. Ramane de vazut daca se mai gandeste sa infloreasca pana la anul.

Mihai, intr-adevar, zephyrenthes candida face mai multe floricele odata. Sunt o adevarata incantare!
 

Edelweiss

Active Member
Da! :D Si i-am descoperit secretul! Nu stau inghesuiti. Daca se inghesuie adio flori. Cu cat are mai mult loc in lateral sa faca pui, cu atat mai bine. :D
 

cory_helen

Active Member
am si eu alb, dar pana acum nu a facut decat frunze... il mai astept totusi...
anul trecut pe vremea asta, era plin... :D
 

popescu gp

Well-Known Member
zephirantes

Din cand in cand(1-2 ani) trebuie sa despartiti bulbii de bulbii caci altfel inflorirea este slaba; eu nu umblu la ei in fiecare an;au soare si le place aerul uscat dar cu apa multa
 
Sus