Zephyranthes

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pe aici pe forum am citit ca rezista si in gradi :? ...la mine nu au vrut .Stiu ca intr-un an cu o iarna calduroasa au rasarit si prin primavara dar de inflorit nu si i-am si pierdut.
 

miki70

Active Member
Cum mai Gabiuta nu a rezistat la tine? Tu care nu infofolesti nimic, nu-ti intra gerul pt ca inchizi usa bine :) Tb sa-i pui o galeata de pamant deasupra, asa face si Claude :rose: iar dc ei la Cluj i-a rezitat tie in Buc sigur iti face flori si iarna :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:tavalit: staaaaaaaaai ca era acum citiva ani cind iarna era cald :rofl:
Acum e posibil sa-mi reziste ca sunt ierni mai friguroase :tavalit:
Acum sincer:nici nu mi-a parut rau de pierdere fiindca am renuntat la bulboase in totalitate.Din diverse motive :D
 

gabriela61

Member
intrebare.Am primit niste bulbi de zephyrantes albi(nu mai aveam de mult asa ceva) si am inteles ca e bine s-o iernezi in casa dar cu frunze sau la rece fara frunze?Cum ierneaza?
 

miki70

Active Member
Cu frunze. Eu pun ghiveciul in balcon si-l ud foarte putin peste iarna. Mai poti sa-l ingropi direct in pamant afara iar toamna sa pui o galeata de pamant peste el . In toamna nu am pus nimic peste cel din rocarie si a fost verde toata iarna dar si iarna a fost mai blanda.
 

adite

Active Member
Am vazut zephyranthes roz, inflorit, dupa ce a fost udat din belsug toata iarna. Eu las bulbii in pamant uscat, la racoare si primavara incep sa ii ud. Cred ca infloresc numai bulbii mai batrani si mai mari, cel putin la mine asa s-a intamplat.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Au inceput si ai mei sa intre in vegetatie.
Intrebare:are cineva,cumva vreun bulb de zephi galben?Nu moca bineinteles :mrgreen:
 
Sus