Zatul de cafea si pliculetele de ceai

cornelia

Fondator
Membru staff
In urma cu ceva ani am incercat si eu treaba cu zatul de cafea. De fapt fara sa vreau! Eram la serviciu si tineam pe pervaz cateva ghivece cu flori. Una dintre colege arunca sistematic zatul de cafea pe pamantul florilor. Nu mi-a placut nici mie si nici plantelor, pentru ca in scurt timp suprafata pamantului din ghivece s-a transformat in coaja: a distrus drenajul. Adica practic a avut efect invers decat spunea colega mea.

Nu cunosc treaba cu pliculetele de ceai dar cred ca ar trebui sa distrugem mitul, inainte ca el sa ne distruga florile.
 

calin123

Member
Undeva am citit ( nu mai stiu unde s-ar putea chiar pe acest forum ) o informatie care pe scurt era cam asa : " un domn cind mergea in cofetarie sa bea cafea intotdeauna cerea sa i se dea zatul de la cafea caci sotia sa il pune la flori etc... , intrebat de un cunoscut de ce face asta caci sotia nu pune zatul la flori a zis " Cel putin stiu ca nu-mi dau mie cafea facuta din zatul altora ..."" .Sper ca m-am facut inteles ...doar cei care au trait in Romania stiu de ce ... :wink:
 

Gabriela

Member
asa am auzit si eu ca ar fi bun...dar sincer am vazut la cineva si arata absolut dizgratios cum mucegaieste in ghiveci.
 

angela06

New Member
Eu am pus zaţul de la cafea la plante, dar intotdeauna îl amestacam cu pământul de deasupra, după mai multe operaţii am avut un pământ sărac şi foarte tare iar plantele nu se mai dezvoltau şi arătau foarte rău, am adumat zaţul şi îl amestecam cu pământ după care plantam florile rezultatul a fost un dezastru. Am rămas şi fără flori şi cu bani daţi pe pământ.
 
A

Anonymous

Guest
Eu am mai pus la plante,coaja de banane tocata marunt. Plantelor le-a mers bine,nimic spectaculos,dar nici ceva dizgratios,sau rau. Poate ca totusi a ajutat...
 

Hariclea

Member
Bunica mea toaca marunt frunzele uscate de la flori, le usuca pe un ziar bine de tot si apoi le amesteca in pamantul din ghiveci... rezultatele sunt bune. Eu nu am nici rabdarea si nici timpul necesar sa fac asta... :wink:
 

schlucky

Member
am o colega de munca care cere periodic, tot anul, zat de cafea de la pizzeria de langa casa ei si il pune in gradina .... la legume si flori .... vazut cu ochiu pamantul arata f. bine florile la fel, a spus ca doar asa si-a inbunatatit pamantul nisipos si pietros ce il avea fara compost sau alte lucruri, face asta de cativa ani - spunea ea ....
chiar si iarna, daca este zapada si isi aduce zat il runca peste zapada

eu am mai incercat uscarea cojilor de banana in cupotr si apoi matuntirea lor...dar fiindca nu am facut decat de vre-o 3 -4 ori nu pot spune ca am vazut nimic

ce imi trecea prin cap odata era: uscarea cojilor de cartofi, frunze din parude uscate, coji de banana si coji de oua maruntirea si folosirea lor .... dar a ramas la stadiu de gand :rofl: ...caci nu stiu daca toata munca asta ar aduce ceva +, iar timp de experimente momentan nu am, poate la iarna
 

schlucky

Member
ah ...am uitat eu pesonal cu zatul nu am o experienta pozitiva l-am luat direct din filtru si l-am pus pe pamnat, rezultatul un strat de mucegai de toata frumusetea...de care am scapat tare greu

si aceasi experienta negativa am avut-o cu zaharul...dupa ce o cunostinta isi lauda frumusetea florilor ca rezultat al folosirii unei linguri de zahar pe luna la un ghiveci de flori
 

mflorian

Member
Tot ce spuneţi voi aici funcţionează garantat dacă treceţi prima dată materiile prime (zaţ, coji de banane etc) prin lada cu compost. Folosirea lor directă aparţine de capitolul "legende urbane".
 
Sus