Zamioculcas zamiifolia

michaela

Active Member
Este foarte frumoasa Valentina! Daca vrei sa-i schimbi ghiveciul ai grija sa nu fie cu mult prea mare.... nu-i place apa stagnanta(se ingalbenesc frunzele, iar tuberobulbii pot putrezi) sa se usuce bine substratul intre doua udari. Se dezvolota foarte bine si la lumina artificiala asa ca un hol, undeva unde nu poti infrumuseta cu alte plante.... ea este cea mai recomandata :wink:
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu am primit in februarie un ZZ superb


din pacate nu am stitut ca nu-i place apa si dupa ce i-am schimbat ghiveciul am udat-o temeinic :| asa ca dupa cateva zile i s-au inmuiat de la baza toate frunzele :cry:
Acum mai am doar o frunza mare, iar celelalte sunt in apa la inradacinat de 2 luni :)
 

michaela

Active Member
Daniela,dar tuberobulbii???? daca sunt taricei, planteaza-i iar intr-un substrat bine aerat, ai toate sansele sa iasa ceva :D
 

valentyna

Member
voi cauta un ghiveci cu putin mai mare decat cel pe care il are.are o radacina aeriana,cum procedez cu ea:eek: las asa sau incerc sa o bag in ghiveci?
 

aleynad

Active Member
Moderator
michaela a spus:
Daniela,dar tuberobulbii???? daca sunt taricei, planteaza-i iar intr-un substrat bine aerat, ai toate sansele sa iasa ceva :D
pai Michaela, i-am salvat o frunza :) adica tuberobulbi sunt ok
acum astept sa-i dea alte frunze :D
 

michaela

Active Member
valentyna a spus:
voi cauta un ghiveci cu putin mai mare decat cel pe care il are.are o radacina aeriana,cum procedez cu ea:eek: las asa sau incerc sa o bag in ghiveci?
da, o poti aseza in ghiveci. Cu timpul vei vedea ca va forma un caudex, ala e bine sa stea partial la suprafata :wink:
aleynad a spus:
pai Michaela, i-am salvat o frunza :) adica tuberobulbi sunt ok
acum astept sa-i dea alte frunze :D
:D in cazul asta, e ca si salvata :D
 
Nu stiu ce nu fac bine dar foarte incet creste (as putea spune ca nu a crescut deloc) de cand e la mine. :(
Voi ce le faceti? In afara de dragoste ce trebuie oferit?
 
Sus