Zamia

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Chiar ca e o planta aparte! Sa-ti traiasca. Am impresia ca e ruda cu cycas-ul. N-ar strica sa ne dai mai multe detalii despre ea. ;-)
 

victor

Active Member
Multumesc, Adina!:rose:
O am de 5 ani.
Am cumparat-o de la OBI cu 92 lei.
Era singura si neajutorata.
La tulpina seamana cu cycasul, dar numai atat.
Este a doua inflorire. Nu banuiam ca va fi asa frumoasa, atunci era micuta, dar interesanta.
Nu am rezistat ispitei si am achizitionat-o.
Nu stiu care va fi evolutia ei, cat va creste de mare, ramane sa vedem.
Va voi tine la curent cu evolutia ei si ne vom bucura impreuna de frumusetea ei.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
E foarte interesanta Zamia ta, Victor. Initial am crezut ca e inrudita cu Zamioculcas dar facand niste cautari mai amanuntite descopar ca nu e asa.
Cat de mare era cand ai cumparat-o?
 

victor

Active Member
Era micuta, ca 25% cat este acum.
Iubeste lumina, daca sta la umbra ii cresc frunzele inalte si nu mai are un aspect placut.
Asta am descoperit pe parcurs.
Nu se uda in exces si are nevoie de caldura.
Iarna stationeaza din vegetat, dar prin luna iunie face alt set de frunze din ce in ce mai mari.
Floarea, acel porumb, este si ea mai mare si se pare ca mai creste.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Victor, unde o tii peste vara? In interior sau la aer liber? In plin soare, ori doar la lumina? Si iarna la ce temperatura isi face repausul? Cam multe intrebari, insa ma intereseaza sa aflu experienta ta cu ea, nu generalitati de pe net. ;-)
 

victor

Active Member
Zamia o tin doar in casa, nu o tin in soare direct, asa am constat ca ii merge bine.
Eu nu am de unde sa iau instructiuni despre ingrijirea ei, dar pe parcurs am inteles care sunt cerintele ei.
Iarna o tin la temperatura camerei, adica 22 grade.
tratamentele cu nutrienti le fac la 2 saptamani.
in perioada de repaus nu fac tratamente cu nutrienti iar udarea o fac atunci cand batul de control este uscat.
Atunci adaug apa in farfurioara, nu o ud la suprafata.
Cam asa procedez cu majoritatea plantelor.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Arata extraordinar de bine. Iar daca a inflorit inseamna ca e multumita de conditiile oferite. Sa te bucure an de an cu florile ei. :)
 
Sus