Zambile

mirela06

Active Member
Temerea asta o avem fiecere.
Daca stam si ne gindim, nu poate sa fie bine, deoarece clima s-a schimbat si daca acum este cald, noi nu putem prevede ce ne asteapta in lunile care urmeaza, luni cind apar geruri. Asa ca eu,stau si stau cu inima indoita. :(
 

mirela06

Active Member
Pai eu stiu ce sa spun :?
Daca sunt in ghivece si apare frig sau ger, pot fi bagate in casa. Fac flori si ,asta este. Dar daca sunt in jardiniere, fiind suspendate , atunci este problema.
In pamintul din curte, nu se produc curenti si rezista.
Oricum, daca fac flori sa le pozezi sa ne bucuram si noi. :)
 

v.cristina

Active Member
diana999 a spus:
nu demult am pus si eu 4 bulbi.una a iesit la lumina :D nu stiu daca e bine .....dar sincera sa fiu abia astept sa le vad inflorite
si eu abia astept sa le vad pe ale mele... imi amintesc ca au niste culori minunate :) :)

cat despre faptul ca au iesit la lumina nu este nimic or sa se usuce si la primavara vor aparea iara...asta numai daca rezista bulbul :) :) :)
 

irinabv

Active Member
Moderator
Zambilica mea tinuta la caldura a facut cateva floricele si gata :( adica asa Deci le trebuie totusi sa-si faca ciclul lor de frig-caldura. Oare daca o pun acum in gradina mai face flori la primavara?
 

mirela06

Active Member
Superba. :)
Trebuie lasata sa faca flori, dar nu stiu ce sa spun cu pusul in gradina , acum. Vremea se va raci.
Si ale mele, au rasarit, dar nici de cum nu-s asa avansate ca ale tale.
Eu , una, nu as pune-o in gradina. As tine-o in casa. Acum ea isi face ciclul, se poate , pe urma sa intre in repaos, ca orice floare si dupa ce se ia zapada, as pune-o afara.
Tot ce este posibil s-o ametim si sa faca alta runda, in primavara. Char daca, asta , ar insemna mai tirziu. Daca nu, ramanem cu experienta, iar de la anul stie ea , mai bine cum sa procedeze :)
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Eu i-as da sa bea apica,sa-i creasca tija,apoi repaus pana la toamna cand o plantezi in gradina.Eu asa faceam cu cele din anii trecuti.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Pai i-am dat papica, dar mai mult nu a crescut si s-au uscat florile. Tocmai l-am pus in gradina. Probabil pana la primavara o sa uit de el sau n-o sa mai stiu unde l-am pus, dar mai bine sta acolo decat in casa :wink: Azi este o zi superba afara, cu soare, si am plantat si bulbii primiti la Brasov de la Cornelia. Nu cred ca e prea tarziu, daca iarna nu se grabeste.
 

danya

Active Member
Eu am avut o zambila anul trecut in martie, in ghiveci,apoi s-a topit. Acum vad ca iese iar din pamant.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Eu ii faceam cadou mamei si dupa ce se treceau le luam,iar toamna le plantam la tara.E adevarat ca mai mereu uitam unde le-am pus,in cele sdin urma rasareau ,insa florile erau firave fata de cum erau la prima inflorire.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Da,cred ca vei avea sanse ,cu conditia ca bulbul sa aiba o perioada in care sa stea la rece.Si la celelalte bulboase la fel.
 

madairina

Member
Am pus si eu in jardiniere bulbi de lalele, zambile, narcise, crocus si unele au incoltit. Le tin in balcon inchis dar neincalzit 10-14 grade. Ce sa fac sa le las tot acolo sau mai am doua variante in pod sau in beci. Ce imi recomandati?
 

irinabv

Active Member
Moderator
Depinde cand vrei sa infloreasca. La lumina infloresc mai repede. Daca le pui la intuneric stagneaza.
 

sicora fabian

Active Member
Daca le pui la intuneric si au caldura. se alungesc!
Tine-le la lumina, chiar daca temperatura ajunge si aproape de zero grade!
 

madairina

Member
Eu vreau sa infloreasca cand e timpul lor martie - aprilie. Deci daca le las in balcon la o temperatura de 10grade am toate sansele sa infloreasca mai repede :gandit: In cazul acesta cred ca le mut in pod la intuneric si la grade mai putine.
 

sicora fabian

Active Member
Normal, ele trebuie sa hiberneze la minus unu, minus doua grade!
Infloresc la o luna dupa ce le scoti din vernalizare!
 

madairina

Member
Multumesc mult pentru raspunsuri dar mai vreau sa intreb ceva. Le duc eu in pod dar trebuie din cand in cand sa le mai pun si apa? :?
 
Sus